moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ciąg wyzwań w 10 BKPanc

Ponad 80% stanu osobowego 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) zostało poddane intensywnej kontroli kompleksowej. Był to ogromny wysiłek szkoleniowy, który całkowicie wypełnił czas funkcjonowania brygady w pierwszej połowie marca.


Od 4 do 14 marca, który w tym roku okazał się wyjątkowo nieprzyjazny pod względem warunków pogodowych dla egzaminowanych, 10 BKPanc została poddana kontroli kompleksowej zgodnie z programem oceny jednostki zawodowej. Szczegółowemu sprawdzeniu został poddany I i II obszar działania i funkcjonowania świętoszowskiej brygady.

W ramach I obszaru, który dotyczy funkcjonowania jednostki w czasie pokoju, sprawdzane było m.in. przygotowanie do realizacji zadań, system szkolenia, organizacja służby, pracy i ochrony w jednostce oraz logistyka. Kierownicza kadra i żołnierze poddawani byli sprawdzianom wiedzy z działalności szkoleniowo-metodycznej, taktyki, regulaminu ogólnego, międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych i wielu innym. Weryfikowana była również znajomość szeregu instrukcji i przepisów.

Po pięciodniowym zdawaniu pierwszego obszaru zgodnie z przyjętą koncepcją dowódcy dywizji, świętoszowska brygada osiągnęła gotowość do rozpoczęcia ćwiczenia „Borsuk 13”.

Startem dla ćwiczenia był alarm i nocne wyjście pododdziałów brygady na punkty zbiórek. Po sprawdzeniu przez zespoły kontrolne brygada otrzymała sygnał zajęcia rejonów wyjściowych.

– Rozpoczynające się od momentu podania sygnału pięciodniowe ćwiczenie było jednym z trudniejszych, jakie do tej pory realizowaliśmy. Na pewno przyczynił się do tego fakt ogromnej dynamiki, jaka towarzyszyła ćwiczeniu, a także powiązanie z koniecznością kolejnego planowania jak i całkowitej zmiany stanowisk dowodzenia w dzień i w nocy, co w tej chwili jest trendem i koniecznością działania w przyszłej intensywności pola walki – tłumaczył dowódca poddawanej kontroli 10 BKPanc, generał brygady Cezary Podlasiński.

W ramach sprawdzianu drugiego obszaru znalazły się także strzelania ogniowe, których wykonanie brygada potwierdziła na dobrym poziomie. Świętoszowscy żołnierze musieli również podołać realizacji szeregu różnorodnych norm szkoleniowych.

Świętoszowska brygada w toku ćwiczenia realizowała szereg zadań taktycznych zarówno w obronie, jak i natarciu, które było kolejnym, finalnym etapem realizacji koncepcji ćwiczenia.

W czasie całego cyklu przedsięwzięć ćwiczenia „Borsuk 13” realizowane były elementy zabezpieczenia działań bojowych ze szczególnym uwzględnieniem realnej logistyki. Musiała ona sprawdzić i potwierdzić swoją gotowość do zabezpieczenia funkcjonowania ćwiczących pododdziałów brygady.

Gruntowne sprawdzenie w całym spektrum działania i funkcjonowania brygady wiązało się ze wstrzymaniem, wydanego na początku roku, rozkazu dotyczącego podziału brygady na dwa kierunki. Po pierwsze przygotowanie i wydzielenie XIV zmiany PKW Afganistan oraz szkolenie pozostałości sił w kraju.

– Na chwilę obecną priorytetem jest dla nas konieczność przywrócenia funkcjonowania brygady związanego z przygotowaniami do misji w Afganistanie. Od piątku przystępujemy do intensywnego szkolenia, gdzie będziemy musieli nadrobić 2,5-miesięczną przerwę związaną z przygotowaniem do inspekcji tak, aby wyjechać gotowymi na misję do Afganistanu. Nie będzie to łatwe, ale nie raz brygada potwierdziła że wyzwania – szczególnie związane z misjami i działaniami stabilizacyjno-wojennymi, nie są dla niej niczym nowym – podsumował dowódca 10BKPanc generał brygady Cezary Podlasiński.

Źródło: kpt. Justyna Balik

PZ

autor zdjęć: Arch. 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Szarża „Dragona”
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
V Korpus z nowym dowódcą
Święto stołecznego garnizonu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
SOR w Legionowie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zachować właściwą kolejność działań
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część druga
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Front przy biurku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO