moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Doprowadzić sprzęt do pełnej sprawności

Ponad 300 użytych w trakcie ćwiczenia „Borsuk-13” ciężkich jednostek sprzętu, broń strzelecka i pokładowa oraz ogromne ilości sprzętu zabezpieczającego całe spectrum działań taktyczno- logistycznych 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) wymagało gruntownej obsługi.


Odtworzenie zdolności bojowej było ostatnim etapem ćwiczenia sprawdzającego, jakiemu poddane zostały dowództwo, sztab i pododdziały brygady w ramach trwającej w dniach 4−14 marca 2013 roku kontroli kompleksowej. Po otrzymaniu rozkazu bojowego do przemieszczenia, pododdziały kolejno rozpoczęły marsz do miejsca stałej dyslokacji (MSD).

Jednym z pierwszych był batalion logistyczny, przed którym postawiono zadanie przygotowania miejsc uzupełniania środków materiałowych oraz uruchomienie stacjonarnej bazy obsługowo-naprawczej w garnizonie. Oprócz wydzielenia grup ewakuacyjno-remontowych z kompanii remontowej oraz czołówek materiałowych z kompanii zaopatrzenia, na batalionie logistycznym spoczęło również zadanie przyjęcia pojazdów do parku sprzętu technicznego i uzupełnienia w nich paliwa, aby sprzęt był natychmiast gotowy do realizacji dalszych zadań.

Po powrocie w rejon przechowywania sprzętu, żołnierze poszczególnych pododdziałów przystąpili do wykonania czynności wynikających z obsługi codziennej po zakończeniu eksploatacji. Było to właściwie preludium do przedsięwzięć, które miały miejsce w kolejnych dniach tzn. obsługi po masowym użyciu.

Już następnego dnia po powrocie, obie hale remontowe zapełniły się sprzętem. Użytkowane w ekstremalnych warunkach pojazdy wymagały natychmiastowej weryfikacji usterek, stwierdzonych w ciągu kolejnych dni dynamicznie prowadzonego ćwiczenia, a co za tym idzie wykonania napraw. – Gwałtowne zmiany temperatury tj. ciepło, a następnie intensywne opady śniegu i mróz, dały nam się wyraźnie we znaki, co widać po sprzęcie – informuje podpułkownik Michał Koniarz, dowódca batalionu logistycznego brygady.

– Z drobnymi usterkami pojazdów radzą sobie świetnie wyszkolone etatowe plutony remontowe batalionów. Te poważniejsze, o większej pracochłonności i wymagające specjalistycznych narzędzi, wymagają pomocy oceny i pracy specjalistów z kompanii remontowej – konkluduje dowódca batalionu logistycznego.

Obsługa sprzętu po masowym użyciu jest czasem, w którym uzupełnia się płyny eksploatacyjne, usuwa zabrudzenia, sprawdza szczelność przewodów, prawidłowe funkcjonowanie zasadniczych i pomocniczych podzespołów danego pojazdu oraz sprawdza i uzupełnia dokumentację eksploatacyjną. Szczególnej diagnostyce i zabiegom podlegają nie tylko ciężkie jednostki sprzętowe w brygadzie. Zabiegom konserwacji zostały także poddane kuchnie polowe, agregaty, namioty. Wszelkie zabiegi czyszczenia, suszenia i inne mają na celu przywrócenie im pełnej sprawności technicznej. Również radiostacje i sprzęt elektroniczny poddano diagnostyce i serwisowi. Broń i indywidualne wyposażenie żołnierzy podczas ćwiczenia zostały poddane indywidualnym zabiegom oczyszczania i należytej konserwacji.

W hali remontu pojazdów kołowych widać było obecność remontowców, którymi dowodził w tym dniu plutonowy Tomasz Kuczak. Plutonowy Radosław Zawiasa razem ze swoimi podwładnymi szybko i fachowo weryfikował niesprawności, tak aby zwolnić miejsce na „kanale” i przyjąć jak najszybciej kolejny pojazd. W hali remontu „gąsek” jak zwykle widać było intensywne prace plutonów remontu pojazdów gąsiennicowych i uzbrojenia. Przed nimi bowiem dodatkowy wysiłek – kontynuacja przeglądów czołgów w zakresie F3.

– Wysiłki i starania moich remontowców nie dałyby efektu, gdyby nie dobra współpraca z szefem sekcji technicznej 43 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, majorem Dariuszem Martyńskim oraz żołnierzami i pracownikami służby czołgowo-samochodowej WOG-u – stwierdza podpułkownik Koniarz. – Oni są zawsze gotowi do realizacji potrzeb brygady. Wszystkie zapotrzebowania składane przez pododdziały brygady traktują priorytetowo i za to im serdecznie dziękuję. W tym miejscu chcę szczególnie podziękować p. Adamowi Rzeszuckiemu, elektrykowi samochodowemu z 43 WOG-u, który zawsze jest z nami na pierwszej linii napraw, a jego fachową pomoc bardzo sobie cenimy – dodaje.

Po obsłudze pododdziałów brygady przychodzi nareszcie chwila, kiedy to kompanie batalionu logistycznego mogą zająć się własnym sprzętem, który również był eksploatowany w czasie ćwiczenia. – Tak to już czasem jest, że „szewc bez butów chodzi – śmieje się ppłk Koniarz. – Ja i żołnierze batalionu logistycznego w naszej codziennej działalności trzymamy się łacińskiego powiedzenia – „semper promptus ad subsidium" („zawsze gotowi do wsparcia”). A to nas zobowiązuje do udzielania pomocy w pierwszej kolejności pododdziałom brygady. Na nas przyjdzie czas już wkrótce – podsumowuje.

Na żołnierzy świętoszowskiej brygady po wykonaniu obsługi czekają kolejne zadania szkoleniowe. Gotowość ludzi i sprzętu do użycia bez wątpienia wróży skuteczność i powodzenie w ich realizacji.

Źródło: ppłk Michał Koniarz, kpt. Justyna Balik

PZ

autor zdjęć: kpt. Justyna Balik

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zbrodnia made in ZSRS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szarża „Dragona”
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strażacy ruszają do akcji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Mundury w linii... produkcyjnej
SOR w Legionowie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejne FlyEle dla wojska
Barwy walki
NATO on Northern Track
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO