moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko gotowe do pomocy Syryjczykom

Cztery miliony ludzi w ogarniętej wojną domową Syrii czeka na nasze wsparcie – apelowali prezydent Bronisław Komorowski i Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. W pomoc włączył się już resort obrony – udostępnił wojskowy samolot do przewiezienia darów.


Prezydent Bronisław Komorowski razem z małżonką Anną spotkał się w czwartek w Belwederze z pracownikami Polskiej Akcji Humanitarnej i darczyńcami, którzy wsparli akcję pomocy dla Syrii. Na spotkaniu obecny był też Tomasz Siemoniak minister obrony. To MON 11 marca udostępnił samolot do przewiezienia darów zebranych przez PAH. Herculesem z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego odleciało do Syrii blisko 8 ton darów: koce, środki higieny i czystości, kanistry na wodę i tabletki do jej odkażania. – Artykuły zostały już rozdane 650 rodzinom uchodźców, którzy schronili się w północno-zachodniej części kraju – mówiła Justyna Stępień z PAH.

Organizacja przekazała też leki i środki opatrunkowe 9 szpitalom i punktom medycznym. – Uchodźcom mieszkającym w bardzo złych warunkach i tworzonym doraźnie punktom medycznym brakuje właściwie wszystkiego – dodała pracownica PAH.

Minister Tomasz Siemoniak zapewnił, że PAH może liczyć na dalszą pomoc resortu obrony. – Hercules jest gotów do kolejnego lotu, jeśli będzie taka potrzeba – stwierdził. Organizacja na razie nie planuje transportów darów, ale ich nie wyklucza. – Chcemy skupić się na zbiórce pieniędzy i kupowaniu za nie potrzebnych artykułów na miejscu – tłumaczyła portalowi polska-zbrojna.pl Justyna Stępień.

Szef MON zaznaczył też, że choć żołnierze kojarzeni są raczej z walką niż wspieraniem cywili, to bliski kontakt z ofiarami konfliktów czyni ich bardziej wrażliwymi na krzywdę. – Dlatego mam nadzieję, że wojskowi włączą się w pomoc niewinnym ofiarom syryjskiego konfliktu – mówił portalowi polska – zbrojna.pl minister Siemoniak.

Prezydent razem z szefową PAH zaapelowali o dalszą pomoc dla Syrii. – Zebranie 200 tys. zł pozwoli nam kontynuować akcję, na którą czekają cztery miliony osób, w tym blisko milion uchodźców – przekonywała Janina Ochojska. O pomoc prosili też członkowie Klubu PAH SOS, którzy regularnie wspierają akcje tej organizacji: podróżniczka Martyna Wojciechowska, piosenkarka Anna Maria Jopek i aktorka Krystyna Janda.

Trwająca od dwóch lat wojna domowa w Syrii pochłonęła już blisko 70 tysięcy ofiar, głównie cywili. Ponad milion Syryjczyków uciekło z kraju, a drugie tyle opuściło swoje domy, aby schronić się w trochę spokojniejszych rejonach kraju.

Informacje, jak można pomóc, znaleźć można na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej.Polscy żołnierze często pomagają w akcjach humanitarnych. Kilka dni temu do Afganistanu poleciał samolot z darami dla dzieci. Wojsko pomogło zebrać i przetransportować 12 ton zabawek i pomocy szkolnych. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Dwanaście ton darów

150 tysięcy zabawek i pomocy szkolnych dostaną od polskich żołnierzy dzieci afgańskie. To dary dla sierocińców i szkół z prowincji Ghazni. – Zebrane zabawki zapakowaliśmy w 300 dużych kartonów. Właśnie jedziemy do bazy lotniczej we Wrocławiu, skąd dary polecą do Afganistanu – opowiada Krzysztof Kołcz z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który jest organizatorem akcji.
AD

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Święto wojskowego sportu
 
Jak wyszkolić pilota F-16?
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ogień w podziemiu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Hiszpański palimpsest
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
25 lat w NATO – serwis specjalny
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zmiany w dodatkach stażowych
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Jeśli nie Jastrząb, to…
Weterani i bokser „Master”
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cena wolności
Optyka dla żołnierzy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Rakiety dla Jastrzębi
Psiakrew, harmata!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO