moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zasilili szeregi afgańskiej policji

Kolejnych stu czterdziestu sześciu afgańskich policjantów zakończyło kurs podoficerski na terenie Akademii Policyjnej w bazie Ghazni.


Na tak ważną dla każdego z kursantów chwilę zaproszeni zostali gubernator prowincji Ghazni Musa Khan, komendant główny policji generał Zahid Zarawar, zastępca dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) pułkownik Tomasz Piotrowski oraz dowódcy i szefowie komórek organizacyjnych z FOB Ghazni.

Stu czterdziestu sześciu szeregowych policjantów, którzy zostali wcieleni do Akademii Policyjnej 13 grudnia 2012 r., pomyślnie ukończyło kurs podoficerski. Przez czternaście tygodni kursanci nabyli wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, które pozwolą im skutecznie działać i wspierać siły bezpieczeństwa nie tylko na terenie prowincji Ghazni, lecz także na terenie całego Afganistanu.

Po powitaniu przybyłych gości przez pułkownika Malanga, afgańskiego komendanta Centrum, tradycyjnie już Mułła Sayed Azemullah wyrecytował wybrane wersety Koranu, a następnie odegrane zostały hymny narodowe Afganistanu, Polski i Stanów Zjednoczonych. – Waszą misją, a zarazem obowiązkiem jako podoficerów policji jest służba społeczeństwu – rozpoczął swoje wystąpienie gubernator Musa Khan. – Pamiętajcie, że jesteście zwierciadłem działania państwa. Swoją postawą i działaniem musicie przekonać naród, że zależy nam na spokoju, bezpieczeństwie i dobrobycie naszych obywateli. Zwracając się do  absolwentów kursu, gubernator wielokrotnie podkreślał, że „dla Was najważniejszym jest obrona Ojczyzny i pomoc mieszkańcom”. Na zakończenie wystąpienia Musa Khan pogratulował policjantom zakończenia szkolenia i złożył życzenia pomyślności w służbie dla narodu.


Zastępca dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego pułkownik Tomasz Piotrowski w imieniu dowódcy i wszystkich żołnierzy kontyngentu pogratulował gubernatorowi prowincji i komendantowi policji generałowi Zarawarowi tego, że szeregi policji afgańskiej zasilą doskonale przygotowani podoficerowie: – Wpłynie to niewątpliwie korzystnie na bezpieczeństwo w prowincji Ghazni oraz na proces przygotowania do bardzo istotnego wydarzenia dla islamskiej kultury, jakim będą obchody Ghazni 2013. Zwracając się do policjantów, pułkownik Piotrowski złożył im gratulacje z okazji ukończenia kursu z bardzo dobrymi wynikami oraz życzył wielu osiągnięć w służbie na nowych stanowiskach.

Po ceremonii wręczenia certyfikatów ukończenia szkolenia gubernator prowincji Ghazni i komendant policji w Ghazni uhonorowali najlepszych studentów nagrodami rzeczowymi. Ponadto, generał Zarawar za wkład w szkolenie elewów i nienaganne wywiązywanie się z obowiązków służbowych wręczył afgańskie upominki pułkownikowi  Krasuskiemu i  jego  podwładnym – żandarmom polskiego kontyngentu. Przysięga lojalności podoficerów policji na Księgę Koranu zakończyła oficjalną część uroczystości.

Po zakończeniu promocji absolwenci Akademii zaprezentowali pokaz dynamiczny kontroli zachowania tłumu oraz zatrzymania poszukiwanych osób i przeszukiwania podejrzanych samochodów. Tylko w ramach XII zmiany PKW Afganistan zostało wyszkolonych i promowanych 284 policjantów.

Training Center Ghazni (TC Ghazni) jest Centrum Szkolenia Narodowych Sił Policji Afgańskiej (ANP) i wchodzi w struktury NATO Training Mission – Afghanistan (NTM-A) w Kabulu. Jest jedynym ośrodkiem szkolenia na terenie Afganistanu prowadzonym przez polskich żołnierzy. Centrum przeznaczone jest do prowadzenia działalności polegającej na doradztwie w dziedzinie szkolenia dla instruktorów policji afgańskiej szkolących przyszłych policjantów afgańskich na dwóch kursach: podstawowym oraz podoficerskim w zakresie realizacji zadań prewencyjnych i ochronnych, prowadzenia dochodzeń, udzielania pierwszej pomocy, samoobrony oraz zarządzania i przywództwa. Obsadę Centrum stanowi 14 żołnierzy, na co dzień służących w jednostkach Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, Bydgoszczy, Szczecinie i Żaganiu. Komendantem Centrum jest podpułkownik Paweł Krasuski, w kraju szef Sztabu Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Źródło: kpt. Janusz Błaszczak/ Sekcja Informacyjno-Prasowa PKW Afganistan

PZ

autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Kolejne FlyEle dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strażacy ruszają do akcji
Mundury w linii... produkcyjnej
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zbrodnia made in ZSRS
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Barwy walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kadisz za bohaterów
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO