moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Siemoniak w senacie o LITPOLUKRBRIG

Liczymy na to, że znajdziemy w parlamentach poparcie dla idei współpracy regionalnej. To przedsięwzięcie to wyraz takiej współpracy, naszym zdaniem jest to bardzo perspektywiczne – powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas obrad parlamentarzystów Polski, Litwy i Ukrainy w Senacie RP, odnosząc się do przyszłości wspólnej litewsko-polsko-ukraińskiej jednostki.

– Chcielibyśmy, aby ta jednostka przedstawiała realną wartość bojową, dlatego natychmiast po podpisaniu umowy przystąpimy do prac nad porozumieniem technicznym oraz do szkolenia pododdziałów – dodał szef resortu obrony.
 
Zgodnie z tendencjami wskazującymi, że współpraca międzynarodowa jest najwłaściwszą i najbardziej ekonomiczną drogą wykorzystania potencjału bojowego w praktyce (misje), sformowanie jednostki o międzynarodowym składzie i charakterze jest jak najbardziej właściwe i perspektywiczne. Odpowiedzią na taką potrzebę była decyzja podjęta 14 czerwca 2007 r. w Brukseli przez ministrów obrony Litwy, Polski i Ukrainy o utworzeniu litewsko-polsko-ukraińskiego batalionu, zaś jesienią 2008 r. zadecydowano o wzmocnieniu potencjału bojowego tworzonej jednostki do poziomu brygady.
 
Współpraca zaangażowanych w projekt państw przyniosła wymierne efekty. – Do tej pory uzgodniliśmy z Litwą i Ukrainą koncepcję funkcjonowania brygady, zapisy wykazu wymaganych sił, w tym dowództwa i sztabu, oraz koncepcje zabezpieczenia logistycznego, systemu rozpoznania, systemów łączności i dowodzenia, ćwiczeń i szkoleń, użycia wielonarodowej policji wojskowej i ochrony przeciwpożarowej – powiedział minister Siemoniak. W najbliższym czasie zostanie ostatecznie uzgodniona i podpisana „Umowa między Rządem Republiki Litewskiej, Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinetem Ministrów Ukrainy dotycząca utworzenia wspólnej jednostki wojskowej” – dodał Tomasz Siemoniak.
 
Zgodnie z planami, jesienią br. powinny rozpocząć się szkolenia i ćwiczenia brygady, w tym ćwiczenie certyfikujące. W myśl przyjętych ustaleń narodowe komponenty brygady będą stacjonowały na terytoriach swoich państw. Nadzór nad funkcjonowaniem brygady będzie pełnić Grupa Koordynacyjna utworzona z ekspertów resortów obrony państw uczestniczących. Szkolenie i przygotowanie narodowych komponentów do operacji będzie pozostawać w odpowiedzialności narodowej. Koordynacja szkolenia i przygotowań do operacji będzie należała do strony polskiej. Komponenty brygady będą podlegały narodowej certyfikacji.

Odnosząc się do kwestii obsadzenia stanowisk, minister Siemoniak powiedział, że „stanowiska dowódcy brygady, jego zastępcy i szefa sztabu rotowane będą co dwa lata, a podział stanowisk w sztabie brygady odpowiadać będzie wkładowi państw w strukturę sił brygady”. Jak podkreślił szef MON, szczegóły etatu ustalone zostaną w drodze negocjacji. Wysokość wkładu finansowego każdej ze stron uzależniona będzie od procentowego udziału stanu osobowego poszczególnych państw w całości obsady etatowej dowództwa brygady.

SIŁY BRYGADY
 
POLSKA: Z dniem 1 lipca 2011 r. na bazie 3 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie zostało utworzone dowództwo części polskiej LITPOLUKRBRIG wraz z batalionem dowodzenia. Od II kwartału 2012 r. brygada jest gotowa do przyjęcia w swoje struktury żołnierzy ukraińskich i litewskich.
 
LITWA: Wydzielenie do dowództwa brygady 3-5 oficerów w zależności od tego, kto przejmuje dowodzenie brygadą w ramach rotacji, a także batalionu zmechanizowanego, w tym plutonu rozpoznawczego - razem ok. 600 żołnierzy. Ponadto plutonu przeciwlotniczego do składu dywizjonu przeciwlotniczego - 30 żołnierzy. Strona litewska deklaruje również gotowość wydzielenia 9 żołnierzy do grupy współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC).

UKRAINA: 18 oficerów do dowództwa brygady. Ponadto batalion aeromobilny z możliwościami (zdolnościami) zbliżonymi do batalionu zmotoryzowanego wyposażonego w transportery BTR, w tym pluton rozpoznania (14 żołnierzy) - razem 298 żołnierzy; kompanię saperów do składu batalionu inżynieryjnego (33 żołnierzy); element rozpoznania do plutonu chemicznego (9 żołnierzy); kompanię zaopatrzenia (45 żołnierzy) oraz kompanię remontową (55 żołnierzy) do batalionu logistycznego. Ukraina zadeklarowała również gotowość wydzielenia 16 żołnierzy do grupy działań psychologicznych (PSYOPS); wielonarodowej policji wojskowej (MP) - 32 żołnierzy; dywizjonu artylerii baterii 122 mm haubic artylerii ciągnionej - 45 żołnierzy.
 
Strony LITPOLUKRBRIG rozważają możliwość oddelegowania dodatkowych komponentów do składu brygady.

Źródło: MON

PZ

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze


V Korpus z nowym dowódcą
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojsko inwestuje w Limanowej
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Święto wojskowego sportu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO