moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Napięcie rośnie, wojna blisko?

Przywódca Korei Północnej postawił w piątek wojska rakietowe w stan najwyższej gotowości i grozi: „nadszedł czas, by wyrównać rachunki z amerykańskimi imperialistami”. – Wojna na Półwyspie Koreańskim pochłonęłaby znacznie więcej ofiar niż te w Iraku czy Afganistanie – ostrzegają amerykańscy analitycy.


KCNA, państwowa agencja informacyjna z Korei Północnej, przekazała w piątek, że podczas spotkania z dowódcami tamtejszej armii Kim Dzong Un podpisał rozkazy o postawieniu wojsk rakietowych w stan najwyższej gotowości. – W obecnej sytuacji nadszedł czas, by wyrównać rachunki z amerykańskimi imperialistami – podkreślał północnokoreański przywódca.

Według KCNA, Kim zatwierdził plan przygotowań technicznych do odpalenia rakiet strategicznych. Żołnierze czekają tylko na rozkaz. Rakiety miałyby spaść na cele w Stanach Zjednoczonych, a także na amerykańskie bazy na Hawajach, w Guam i Korei Południowej.

O tym, że to nie czcze pogróżki, świadczyć mogą doniesienia agencji Yonhap z Korei Południowej. Jej dziennikarze, powołując się na źródła wojskowe, informują, że w ostatnich dniach zaobserwowany został wzmożony ruch północnokoreańskich żołnierzy i pojazdów tamtejszej armii przy bateriach rakiet dalekiego i średniego zasięgu. – Istnieje prawdopodobieństwo, że rzeczywiście zostaną one wystrzelone – twierdzą rozmówcy agencji Yonhap.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim rośnie niemal z godziny na godzinę. Zaczęło się od trzeciej próby nuklearnej, którą kilka tygodni temu przeprowadził reżim Kima. W odpowiedzi ONZ nałożyła na Koreę Północną kolejne sankcje (m.in. ponownie zakazała eksportowania tam dóbr luksusowych), zaś wojska Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej rozpoczęły wspólne manewry.

11 marca Korea Północna zdecydowała, że nie będzie przestrzegać rozejmu, który zakończył wojnę koreańską w 1953 roku. Wreszcie w powietrze poderwane zostały samoloty bojowe obydwu skonfliktowanych stron. Najpierw nad Półwyspem przeleciały amerykańskie bombowce B-2, zdolne do przenoszenia ładunków nuklearnych. Wystartowały one z bazy w Missouri. W odpowiedzi północnokoreańskie myśliwce MiG-21 zbliżyły się do tak zwanego punktu TAL, czyli strefy oddzielającej od siebie przestrzenie powietrzne obydwu zwaśnionych państw, po czym wróciły na lotniska. Każde jej naruszenie powoduje alarm w siłach lotniczych Korei Południowej.

– Ważne, aby w tej sytuacji zachować spokój i nalegać na Koreę Północną, by obniżyła temperaturę swoich wystąpień – podkreśla George Little, rzecznik Białego Domu. – Chciałbym powiedzieć jasno: nikt tutaj nie chce wojny na Półwyspie Koreańskim – dodaje.

Tymczasem, jak podaje portal Defense News, amerykańscy wojskowi przeprowadzili właśnie symulacyjną grę wojenną, której tematem była wojna na Półwyspie i upadek reżimu Kima. Według nich zbrojny konflikt może pociągnąć za sobą znacznie więcej ofiar niż wojny w Iraku czy Afganistanie. Korea Północna dysponuje jedną z największych armii świata. Liczy ona 1,1 miliona żołnierzy i znacznie przewyższa siły swojego południowego sąsiada oraz znajdujących się w tamtym rejonie Amerykanów. Co prawda, armia Kima jest w większości stosunkowo słabo wyposażona i wyszkolona, ale posiada jeden niezaprzeczalny atut – duże i oddane reżimowi siły specjalne, które wyłamują się z tego schematu. Poza tym, zanim Amerykanie i Koreańczycy z Południa zdołaliby opanować sytuację, armia Kima zapewne zdążyłaby przynajmniej częściowo zniszczyć Seul. 24-milionowa stolica Korei Południowej znajduje się zaledwie 30 kilometrów od granicy. Nie wiadomo też do końca, jak bardzo w konflikt zaangażowałyby się Chiny – tradycyjny sojusznik Kimów, który jednak w ostatnim czasie coraz wyraźniej pokazuje, że z nieobliczalnym reżimem mu nie po drodze.

Źródło: PAP, cnn.com, yonhapnews.co.kr, defensenews.com

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze

~Karlayn
1364681100
"...w ostatnich dniach zaobserwowany został wzmożony ruch północnokoreańskich żołnierzy i pojazdów tamtejszej armii przy bateriach rakiet dalekiego i średniego zasięgu." z kolei gdzie indziej przeczytałam, że w pobliżu granicy nie zaobserwowano żadnego nadzwyczajnego ruchu wojsk. Więc jak to jest...?
CC-D1-52-78
~francuz
1364587380
Woda już zaczyna się gotować, za to wrzeć będzie niedługo...
0F-58-DD-26

Szachownice nie dotarły nad Finlandię
 
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Przysięga w Limanowej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
Dodatkowe siły do ochrony granicy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Piedimonte – samobójcza misja
Ratownicy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
Po śladach polskich bohaterów
WAM wraca po latach
Podróż po AWACS-ie
Wszystkie misje AWACS-a
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Honor weteranom misji!
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nie szpital, a instytut
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
„Grand Quadriga ‘24”
Ostatnia droga Pileckiego
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
They Will Check The Training Results in Combat
Cień atomowej zagłady
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Ryś” z laserem
Wojna w świętym mieście, epilog
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO