moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Reżim Kima włącza reaktor

Korea Północna zamierza ponownie uruchomić instalacje produkujące materiały przeznaczone do wytwarzania ładunków nuklearnych. Amerykanie wysłali w rejon Półwyspu Koreańskiego nowoczesne samoloty i okręty. U jego wybrzeży pojawił się niszczyciel z systemem do zestrzeliwania rakiet balistycznych.


W nocy z 1 na 2 kwietnia u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego pojawił się niszczyciel US Navy „John S. McCain” z systemem pozwalającym zestrzeliwać rakiety balistyczne

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA opublikowała we wtorek przemówienie przywódcy kraju Kim Dzong Una, wygłoszone 31 marca na posiedzeniu Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei. – To na fundamentach nuklearnej potęgi mogą istnieć pokój i dobrobyt, a także szczęśliwe życie ludzi – mówił do zebranych północnokoreański przywódca. – Nasza siła nuklearna jest niezawodnym środkiem wojennego odstraszania oraz gwarantuje ochronę naszej suwerenności – stwierdził. Podkreślił, że żadne państwo, które dysponuje bronią nuklearną, nie zostało zaatakowane.

Według Jang Mu Dżina z Uniwersytetu Studiów Północnokoreańskich w Seulu niezwykle ważne jest to, że w przemówieniu wygłoszonym przed organem kształtującym politykę państwa młody lider starał się zwrócić uwagę na kwestie gospodarcze. Tym samym doszło do przesunięcia punktu ciężkości z bezpieczeństwa na gospodarkę.

Inne informacje napływające z Korei Północnej, która grozi zaatakowaniem sąsiedniej Republiki Korei i USA, nie są już tak optymistyczne. Jej władze zapowiedziały, że zamierzają uruchomić reaktor jądrowy w atomowym ośrodku Jongbion. Został on zamknięty w 2007 roku po zawarciu międzynarodowego porozumienia w ramach rozmów sześciostronnych. Poza państwami koreańskimi ich uczestnikami były Chiny, USA, Japonia i Rosja. Agencja KCNA podała dwa powody wznowienia pracy reaktora. Pierwszy to produkcja plutonu potrzebnego do budowy broni jądrowej. Drugi zaś to przeciwdziałanie niedoborom energii elektrycznej. Poza reaktorem pracę rozpocznie zakład wzbogacania uranu, który także może być wykorzystany do wytwarzania ładunków nuklearnych.

Według Stanów Zjednoczonych agresywna wojenna retoryka uprawiana od marca przez Piongjang nie idzie w parze z wrogimi ruchami północnokoreańskich wojsk. Niemniej Amerykanie dokonali w ostatnich dniach demonstracji siły. W nocy z 1 na 2 kwietnia u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego pojawił się niszczyciel US Navy „John S. McCain” z systemem pozwalającym zestrzeliwać rakiety balistyczne. Waszyngton postanowił też wysłać w ten rejon pływający radar SBX-1. Urządzenie działające w zakresie fal X jest elementem tarczy przeciwrakietowej USA. Jej morski podsystem tworzą – poza radarem – niszczyciele i krążowniki z system bojowym Aegis BMD. Według CNN w rejon Korei Północnej mogą być skierowane kolejne amerykańskie okręty. Wcześniej pojawiły się informacje o wysłaniu tam niszczyciela USS „Fitzgerald”.

Poza tym wczoraj do bazy lotniczej Osan w Korei Południowej przyleciały z Kadeny na Okinawie dwa niewidzialne myśliwce F-22 Raptor. Rzecznik Pentagonu George Little stwierdził, że ich obecność ma związek z dorocznymi amerykańsko-południowokoreańskimi ćwiczeniami wojskowymi „Foal Eagle 2013”. Wcześniej nad Koreą Południową pojawiły się bombowce B-2 Spirit i B-52.

Źródła: US DoD, Reuters, BBC News, CNN News, US Navy, NBC News

wr

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze

~zinho
1364945220
Żadnej wojny nie będzie Korea Pn nie jest głupia i wie jakie poniosłaby konsekwencje. To tylko takie prowokacje. Możliwe że nie mają jak przenieść bomb tylko tak gadają, USA i inne narody nie chcą atakować jako pierwsze. Korea zyska tylko broń jądrową i nietykalność bo obce kraje nie będą ryzykować atakując ją. Gdyby Korea nie groziła i nie pokazywała że jest bęzwzględna na pewno nie zyskałaby tego. Po zdobyciu broni Korea Pn moim zdaniem zajmie się ludem gospodarką itp. Atak USA doprowadziłby do konfliktu globalnego nie można zapomnieć o Iranie kraj który żyje w dobrych stosunkach z Koreą. Gdyby te kraje zostały przyparte do muru to strzelaliby czym by popadło zresztą każdy kraj zrobiłby tak w chwili upadku.
3D-55-10-70
~GJ
1364907420
A co na amerykańskie prowokacje mówi rada bezpieczeństwa ONZ
8D-F6-79-61

Ostatnia droga Pileckiego
 
Piedimonte – samobójcza misja
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Honor weteranom misji!
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAM wraca po latach
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Cień atomowej zagłady
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po śladach polskich bohaterów
Przysięga w Limanowej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Ratownicy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pokazali bojowego ducha
„Ryś” z laserem
Podróż po AWACS-ie
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO