moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Phenian: jesteśmy gotowi do ataku

Ostatecznie „zbadano i zatwierdzono” atak na USA, z potencjalnym użyciem broni nuklearnej – poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA. Wojska Kim Dzong Una transportują rakiety balistyczne w kierunku wschodniego wybrzeża. Mogłyby one zagrozić m.in. amerykańskim bazom na Pacyfiku i Japonii.


Podczas środowego wystąpienia na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie sekretarz obrony Chuck Hagel uznał, że groźby ze strony Korei Północnej są rzeczywiste i poważne. Phenian ponowił pogróżki, że użyje broni nuklearnej przeciwko Stanom Zjednoczonym. Północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, że najwyższe dowództwo zaakceptowało plan potencjalnego uderzenia. Celem mają być zarówno amerykańskie bazy na Pacyfiku, jak i terytorium Ameryki Północnej. Eksperci wojskowi sądzą, że realnie zagrożone są Japonia, Korea Południowa i wyspa Guam. Ich zdaniem Phenian nie ma na razie zdolności, by zaatakować zachodnie wybrzeże USA.

Rzecznik północnokoreańskiej armii stwierdził, że Waszyngton został uprzedzony o możliwości ataku. Natychmiast w mediach pojawiło się pytanie, w jaki sposób przesłano ostrzeżenie, skoro Phenian nie utrzymuje bezpośredniej łączności ani stosunków dyplomatycznych z USA. Korea Północna tłumaczy swe zachowanie ruchami wojsk amerykańskich wokół Półwyspu Koreańskiego, które uważa za wstęp do ewentualnego ataku nuklearnego na nią.

Północ nie ogranicza się tylko do słów. Południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała, że dostrzeżono transport kolejowy wiozący rakiety balistyczne w kierunku wschodniego wybrzeża. Przypuszczalnie mogły być to pociski średniego zasięgu Musudan. Rakiety te mogą podobno dosięgnąć cele odległe o 3 tys. km lub nawet dalej. Stanowią więc realne zagrożenie dla Japonii, południa Półwyspu Koreańskiego, a także Guam. Według jednego z przedstawicieli władz Korei Południowej, nie ma jednak pewności czy Phenian rzeczywiście chce je wystrzelić, czy też transport stanowi jedynie pokaz siły. Niezależni eksperci podkreślają też, że ciągle nie wiadomo, jak wypadły testy rakiet Musudan i jakie są ich możliwości rażenia.

Na wszelki wypadek USA wzmacniają jednak swą obronę przeciwrakietową w regionie. Najnowszym posunięciem jest decyzja o rozmieszczeniu w najbliższych tygodniach systemu THAAD na Guam. W jego skład wchodzą system kierowania ogniem, radar AN/TPY-2 oraz wyrzutnie przeciwrakiet na ciężarówkach. Wcześniej w Waszyngtonie zapadła decyzja o wysłaniu w pobliże Półwyspu Koreańskiego dwóch niszczycieli, których pociski mogą niszczyć wystrzelone rakiety balistyczne. Sekretarz obrony Chuck Hagel już w marcu zapowiedział, że w bazie na Alasce zostanie rozmieszczone kolejne 14 interceptorów, których jest już tam 26.

Pojawiły się też nowe informacje związane z zapowiedzianym we wtorek przez Koreę Północną uruchomieniem reaktora atomowego w ośrodku Jongbion. Phenian nie ukrywa, że jednym z powodów jest wytwarzany w nim pluton, z którego powstają ładunki nuklearne. Eksperci znający północnokoreański program atomowy uważają, że reaktor o mocy 5 MW może rozpocząć pracę za około sześć miesięcy i dodają, że wiele tu zależy od jego stanu technicznego. Siegfried Hecker z Uniwersytetu Stanforda, który jako ostatni zachodni naukowiec był w ośrodku w Jongbion, twierdzi, że choć wyłączony był on utrzymywany w stałej gotowości. W jego ocenie instalacja jest w stanie wyprodukować w ciągu roku 6 kg plutonu, ilość wystarczającą na stworzenie jednego ładunku nuklearnego. Hecker w wywiadzie na internetowej stronie uniwersyteckiej stwierdził, że Północ potrzebuje 3–4 lat na uzyskanie 12 kg plutonu. Dodał, że w 2010 roku podczas wizyty w Korei Północnej oceniał, że posiada ona 24–48 kg tego materiału. Jeśli użyto plutonu w lutowym teście jądrowym, to zostało go o sześć kilogramów mniej.

Źródła: Reuters, BBC News, Korea Times

wr

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze


Pokazali bojowego ducha
 
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ostatnia droga Pileckiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
By Polska była bezpieczna
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Nowe zadania szefa SKW
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Nie szpital, a instytut
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Honor weteranom misji!
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WAM wraca po latach
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Ryś” z laserem
Po śladach polskich bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ratownicy na medal
Cień atomowej zagłady
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO