moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Reżim gotowy do testu rakietowego

Korea Północna zakończyła przygotowania do wystrzelenia rakiety balistycznej. W stanie wysokiej gotowości jest obrona przeciwrakietowa Korei Południowej i Japonii. Jednocześnie władze w Phenianie kontynuują wojenną retorykę. Dziś wezwały cudzoziemców, aby wyjechali z Korei Południowej.


Pomimo groźnie brzmiących zapowiedzi ruchy wojsk północnokoreańskich nie wskazują na przygotowania do wojny. Jednak agencja Yonhap podała, że zakończono przygotowania do wystrzelenia ze wschodniego wybrzeża Korei Północnej rakiety średniego zasięgu. Informację taką miał przekazać anonimowy wojskowy. Jego zdaniem broń może być użyta nawet jutro.

Z kolei według japońskiej gazety „Sankei Shimbun” Phenian poinformował dyplomatów z kilku państw, że zamierza przeprowadzić w środę test rakietowy. Rakieta ma lecieć w kierunku zachodniego Pacyfiku nad Japonią. Wystrzelony może być pocisk średniego zasięgu Musudan.
 
W wysokiej gotowości są siły zbrojne Republiki Korei, które monitorują sytuację. Wykorzystują do tego pływające przy wschodnim i zachodnim wybrzeżu półwyspu niszczyciele z systemem Aegis, naziemny radar wczesnego ostrzegania Green Pine i samolot wczesnego ostrzegania Peace Eye.

Japończycy zaś postanowili rozmieścić w rejonie Tokio jednostki obrony przeciwrakietowej. We wtorek baterie Patriotów stanęły w centralnej dzielnicy Ichigaya, gdzie znajduje się Ministerstwo Obrony, oraz na przedmieściach – w Asaka i Narashino. Szef resortu obrony Itsunori Onodera zapowiedział, że wyrzutnie przeciwrakietowe staną także na Okinawie. Z kolei na Morze Japońskie wysłano niszczyciele z systemem antybalistycznym Aegis.

Korea Północna wciąż kontynuuje eskalację napięcia. Dziewiątego kwietnia wezwała cudzoziemców, by przygotowali się do opuszczenia Korei Południowej, jeśli nie chcą być wciągnięci w „bezlitosną, świętą, wojnę odwetową”. Ostrzeżenie przekazała państwowa agencja prasowa KCNA. Według północnokoreańskiego Komitetu Pokojowego Azja-Pacyfik na Półwyspie Koreańskim może dojść do konfliktu jądrowego.

Żadna z ambasad w stolicy Korei Południowej nie zaleciła swym obywatelom wyjazdu. – Nasi pracownicy są dziś w biurach. Nie ewakuowano nikogo – powiedział przedstawiciel amerykańskiej placówki dyplomatycznej. Linie lotnicze nie zmieniły rozkładu lotów, a szkoły dla cudzoziemców pracowały normalnie. Także wśród mieszkańców Seulu nie widać oznak napięcia czy strachu, a centrum miasta tętni życiem.

Jednak we wtorek pojawił się w Korei Południowej niepokojący raport, że na terenach znajdujących się pobliżu linii demarkacyjnej brakuje 287 schronów dla mieszkańców. Według danych zebranych przez Ministerstwo Bezpieczeństwa i Administracji Publicznej oraz Krajową Agencję Zarządzania Kryzysowego najtrudniejsza sytuacja jest w małych miejscowościach. Nie ma tam podziemnych konstrukcji, które można byłoby przekształcić w schrony. Ich budowa zaś od podstaw kosztowałaby ponad 100 mln dolarów. Po zbrojnych incydentach w 2010 roku – ostrzelanie wyspy Yeonpyeong i zatopienie korwety „Cheonan” – w latach 2011–2012 powstały 73 nowe schrony, ale kolejnych 20 jest w budowie.

Dziś w strefie ekonomicznej Kaesong na terytorium Korei Północnej, gdzie mają swe zakłady 123 południowokoreańskie firmy, nie pojawili się miejscowi pracownicy. Kilka dni wcześniej Phenian zamknął do niej dostęp mieszkańcom Republiki Korei. Reżim w Phenianie uznał, że sąsiad chciał przekształcić Kaesong w „zarzewie wojny”. Dziś miało powrócić do ojczyzny 77 z 475 obywateli Korei Południowej, którzy przebywają w strefie. Była ona ostatnim symbolem „Słonecznej polityki” władz południowokoreańskich, które próbowały nawiązać pokojową współpracę z komunistycznym reżimem na północy Półwyspu Koreańskiego.

Głos w sprawie rosnącego napięcia zabrały także Chiny. Tamtejsze ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że sprzeciwia się działaniom, które mogą pogorszyć sytuację na półwyspie.

Źródła: Reuters, CNN News, Korea Herald, Chosun Ilbo, Yonhap, PAP

WR

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
WAM wraca po latach
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Ryś” z laserem
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pokazali bojowego ducha
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nowe zadania szefa SKW
Ratownicy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Przysięga w Limanowej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnia droga Pileckiego
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Honor weteranom misji!
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO