moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza budowa tarczy przeciwrakietowej

Prezydent Bronisław Komorowski w Szypliszkach niedaleko Suwałk złożył podpis na nowelizacji ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu armii. – Podpisuję ustawę, która będzie gwarantowała jako absolutny priorytet dla polskich sił zbrojnych budowę własnego systemu obrony przed zagrożeniami lotniczymi i rakietowymi – podkreślał prezydent.

Dlaczego jeden z najważniejszych wojskowych dokumentów prezydent podpisał akurat w Szypliszkach, niewielkiej miejscowości na Suwalszczyźnie? Ponieważ mieści się tam 184 posterunek radiolokacyjny dalekiego zasięgu. Jednostka ta w przyszłości będzie prowadziła rozpoznanie przestrzeni powietrznej w ramach krajowego i NATO-wskiego systemu obrony powietrznej. Stacja w Szypliszkach jest wyposażona w funkcję wykrywania i śledzenia taktycznych rakiet balistycznych.

– Stoimy przed budynkiem supernowoczesnego radaru, który jest cząstką ogólnonatowskiego systemu ulokowanego na ziemiach polskich – wyjaśniał prezydent. Dodał, że system obrony przestrzeni powietrznej, który zostanie zbudowany i sfinansowany według zasad znowelizowanej ustawy, będzie też częścią nowoczesnego systemu NATO. – Wyślemy ważny sygnał dla wszystkich, że Polska dysponuje własnymi zdolnościami obronnymi, ale również, że jest zdolna do partycypowania w budowie wspólnych rozwiązań, wspólnych systemów dotyczących całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent.

W Szypliszkach Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszył Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. Prezydent podarował tam szefowi MON pióro, którym podpisał ustawę. Minister Siemoniak zadeklarował zaś, że będzie nim podpisywał wszystkie dokumenty związane z projektem budowy systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. – Nowelizacja, poza tym, że gwarantuje finansowanie dla tego projektu na najbliższe lata, pokazuje też obywatelom, jak ważne są sprawy bezpieczeństwa państwa oraz że warto kierować znaczącą część budżetu na to, by Polacy czuli się bezpiecznie – podkreślał minister Siemoniak.

Nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych będzie obowiązywać w latach 2014–2023. Przewiduje, że w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie jest zapisywane na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego będą przeznaczane na wyposażenie wojska w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Stanisława Kozieja, będzie to ok. 4–5 proc. budżetu MON rocznie.

Polski system przeciwrakietowy ma być dostosowany do obrony przede wszystkim przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu. Ma być także zintegrowany z systemem budowanym przez NATO.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze

~Mateusz
1366150860
I bardzo słusznie! Polska nie powinna polegać na USA, które grają z nami jak chcą. Należy działać swoje i niech Obama nie obiecuje, jak słowa nie potrafi dotrzymać. Polacy potrafią wiele i tutaj wierze w sukces Polskiej Armii i polskiej zbrojeniówki.
43-CC-A7-E9
~scoobydoopoznan
1366104960
~Martinez z tym marazmem to przesadziłeś. U nas się stosunkowo dużo dzieje. Misje, reforma, zakup i w drożenie sprzętu, ćwiczenia, poligony - choć 5 dniowe. Marazm to mają : Szwajcarzy - ostatnia wojna na kusze ( nie licząc domowej na muszkiety) - Szwedzi .... .
5C-16-3D-92
~Martinez
1365802920
BRAWO!!! To jest to na co warto zwrócić uwagę, to jest krok w dobra stronę, mam nadzieję że koniec z marazmem w Polskiej Armii.
6B-F5-F1-EF
~scoobydoopoznan
1365784620
Sugeruję by do ochrony Krzesin i Łasku ( również Witkowa 80 % personelu , Powidza pominąć krajowy potencjał w tym zakresie i kupić gotowe rozwiązania amerykańskie.
5C-16-3D-92

They Will Check The Training Results in Combat
 
Broń Hitlera w rękach AK
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nowe zadania szefa SKW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Śladami ojca
Cień atomowej zagłady
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Zawsze gotowi do pomocy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Po śladach polskich bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
By Polska była bezpieczna
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO