moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wędrzyńsko-poznańskie obchody Dni Ułana

Zgodnie z tradycją lat ubiegach, przez 3 dni żołnierze 15 Batalionu Ułanów Poznańskich celebrowali święto pułkowe. Uroczystości, które przyciągnęły rzesze miłośników, odbyły się w Wędrzynie i w Poznaniu.


Tradycyjnie obchody rozpoczęły się w Wędrzynie mszą świętą w intencji 15 Batalionu Ułanów Poznańskich (15 bUP). Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym jednostki stacjonujące w Wędrzynie w latach 1955-2006 rozpoczął się uroczysty apel. Głównymi bohaterami byli żołnierze 15 bUP, dowodzeni przez podpułkownika Tomasza Borowczyka. W świątecznej atmosferze oraz w obecności wielu przyjaciół ze stowarzyszeń historycznych i przedstawicieli władz rządowych i samorządowych weterani polskich kontyngentów wojskowych otrzymali Gwiazdy Iraku i Afganistanu. Najlepsi ułani wyróżnieni zostali pismem pochwalnym ze zdjęciem na tle sztandaru oraz nagrodami rzeczowymi. Piątkowe uroczystości zakończył piknik połączony z pokazem sprzętu.

Poznańskie uroczystości to ułańska precyzja i staranność. Przemarsz szwadronu honorowego, pododdziałów pieszych i konnych, uroczysty capstrzyk, apel poległych oraz uroczystości na Cytadeli zrobiły na uczestnikach obchodów ogromne wrażenie. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski chętnie przyłączyli się do wspólnego świętowania.

W sobotni wieczór przed pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich, w czasie uroczystego capstrzyku, obecni wspominali wszystkich poległych żołnierzy pułku. Przy wystrzałach salwy honorowej oddali im należną cześć i honor. – Tak jak nasi wielcy poprzednicy oddajemy, kiedy potrzeba, to co najcenniejsze – życie. Już nie pod Monte Cassino, ale wszędzie tam, gdzie przychodzi nam wykonywać zadania: daleko w Iraku i Afganistanie. Myślę, że nie ma bardziej odpowiedniego miejsca dla uczczenia pamięci żołnierzy jak to tutaj – pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Chwała wielkopolskiej i poznańskiej kawalerii – w imieniu wszystkich żołnierzy cześć poległym oddał generał brygady Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Równie podniosłą chwilą było wręczenie żołnierzom znaków pułkowych 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Pierwszy znak z rąk dowódcy odebrał podpułkownik Tomasz Borowczyk. W niedzielny poranek jeszcze pięciu zasłużonych żołnierzy zostało wyróżnionych tym zaszczytnym odznaczeniem. Znaki pułkowe to najważniejszy symbol tradycji 15 Pułku Ułanów Poznańskich. – Ta chwila jest niezwykła dlatego, że powrót znaku pułkowego w szeregi Wojska Polskiego zamyka klamrą i oznacza kontynuację dziejów i tradycji 15 pUP we współczesnym Wojsku Polskim. Obecność historycznego sztandaru pułku w tym miejscu to rzecz niezwykła. Wy, stojący dziś przed pomnikiem ułani poznańscy, musicie sobie zdawać sprawę z tego, że ta chwila właśnie dzięki obecności sztandaru jest niezwykła. Wy, którzy stoicie w poczcie sztandarowym, wiedzcie, że być może jest to najważniejsze wydarzenie związane z tradycjami pułkowymi – mówił do żołnierzy Adam Bech, prezes Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Obecność wojskowej asysty honorowej, historycznego sztandaru, oddziałów konnych, stowarzyszeń historycznych oraz współczesnego sprzętu będącego w wyposażeniu 17 WBZ to połączenie tradycji i współczesności. W uroczystościach wzięło udział wielu obecnych i byłych żołnierzy, którzy w ten sposób wyrazili swoją cześć dla tradycji i historii. Swoją obecnością udowodnili, że pamięć i kultywowanie tradycji to dla nich ważna część służby.

Trzydniowe obchody święta 15 Batalionu Ułanów Poznańskich zakończyły się festynem na Cytadeli, gdzie można było podziwiać sprzęt wojskowy oraz kawaleryjskie umiejętności.

Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny/ 17 BZ

PZ

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zbrodnia made in ZSRS
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
V Korpus z nowym dowódcą
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Jeśli nie Jastrząb, to…
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Hiszpański palimpsest
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cena wolności
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jak wyszkolić pilota F-16?
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Animus Fortis, czyli mężny duch
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Weterani i bokser „Master”
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Psiakrew, harmata!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część pierwsza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO