moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przyszli oficerowie na start

Miejsc jest zaledwie dziesięć, a chętnych, na razie, niemal piętnaście razy więcej. Blisko 150 absolwentów uczelni wyższych z całej Polski złożyło już dokumenty do studium oficerskiego we wrocławskiej uczelni wojskowej. Na podjęcie decyzji kolejni chętni mają niewiele ponad dwa tygodnie.


Dwunastomiesięczne studium oficerskie to oferta skierowana do osób z dyplomami uczelni wyższych. Jego absolwenci, podobnie jak ci po pięcioletnich studiach wojskowych, otrzymują stopień podporucznika i pracę w którejś z jednostek wojskowych w kraju.

W tym roku wrocławska uczelnia oferuje zaledwie 10 miejsc w grupie osobowej eksploatacji systemów łączności. Taki limit wynika z decyzji MON określającej liczbę potrzebnych wojsku podporuczników w danej specjalności. Tym razem preferowani są absolwenci kierunków technicznych: – Wymagane są ukończone studia w zakresie elektroniki i telekomunikacji lub informatyki. Szans na studia u nas nie mają osoby np. po pedagogice, ochronie środowiska czy wychowaniu fizycznym – tłumaczy Ewa Mikusz z sekcji rekrutacji uczelni.

Jak dotąd spośród blisko 150 wniosków o przyjęcie, większość złożyły osoby po politechnikach. Ci, którzy chcieliby spróbować swoich szans na egzaminach, na złożenie dokumentów mają jeszcze czas do 15 maja. – Myślę, że im bliżej końca tego terminu, tym więcej wniosków do nas będzie wpływało. Taka już natura młodych ludzi, że mobilizują się na sam koniec – mówi Mikusz. Władz uczelni nie dziwi duże zainteresowanie ofertą edukacyjną. – Jeśli chodzi o studium oficerskie, co roku mamy do kilkudziesięciu chętnych na jedno miejsce – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik szkoły oficerskiej.

Wielu nie odstraszają niemałe wymagania. Poza odpowiednim wykształceniem kandydaci muszą przejść badania lekarskie oraz psychologiczne. Dopiero ich pozytywne wyniki, określające zdolność do służby wojskowej, są przepustką do egzaminów wstępnych na studium. Te odbędą się w lipcu.

Kandydatów czeka dwugodzinny egzamin z języka angielskiego. – Będzie to sto pytań – zarówno otwartych, jak i wielokrotnego wyboru. Maksymalnie będzie można uzyskać sto punktów, a warunkiem zaliczenia będzie uzyskanie co najmniej 60 procent z nich – mówi rzecznik. Z egzaminu zwolnieni będą kandydaci, którzy mają udokumentowaną znajomość języka na poziomie średnio zaawansowanym (poziom 2222 wg natowskiej normy).

Chętni na wojskowe studia będą też musieli wykazać się niezłą kondycją fizyczną. Ta ostatnia często decyduje o „być” lub „nie być” przyszłego żołnierza. – Konkurencje siłowe, szybkościowe i wytrzymałościowe obnażają niekiedy słabe przygotowanie kandydatów. Dlatego warto podkreślić, że bez odpowiedniego treningu niektórym może być trudno zaliczyć ten etap – mówi mjr Szczepański. Kandydaci muszą zaliczyć podciąganie na drążku w nachwycie (kobiety muszą zrobić zwis o ugiętych ramionach), bieg wahadłowy (kobiety tzw. bieg po kopercie), bieg na tysiąc metrów w określonym czasie (kobiety pokonują dystans 800 metrów) oraz pływanie na 50 metrów stylem dowolnym.

Tych, którym powiedzie się na testach językowym i sprawnościowym, czekać będzie jeszcze rozmowa kwalifikacyjna. Jak zawsze w podobnych przypadkach oceniana będzie motywacja do służby oraz wszelkie dodatkowe kwalifikacje i ukończone kursy kandydatów.

Wyniki zostaną ogłoszone 23 lipca. Ci, którzy przejdą przez sito naboru, staną się podchorążymi Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Ich roczna nauka zacznie się od szkolenia podstawowego (tzw. unitarka), które zakończy przysięga wojskowa. Potem kandydaci na podporuczników będą się uczyć wojskowego rzemiosła, np. strzelania, musztry, taktyki i wojskowych regulaminów.

PG

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
SOR w Legionowie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
Święto stołecznego garnizonu
Wojna na detale
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kadisz za bohaterów
Zachować właściwą kolejność działań
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Italii, za wolność waszą i naszą
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO