Pierwsze warsztaty dla medycznego personelu wojskowego z zakresu medycyny pola walki odbyły się 24 kwietnia na terenie Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.
Do udziału w jednodniowych warsztatach zaproszeni zostali lekarze i ratownicy medyczni, przedstawiciele wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych na co dzień służący w jednostkach wojskowych, wyjeżdżający na misje zagraniczne. Szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia płk lek. Piotr Dzięgielewski jako organizator szkolenia otworzył obrady i przywitał gości przybyłych z garnizonów z całej Polski.
Podczas warsztatów zaprezentowane zostały doświadczenia szkoleniowe z zakresu medycyny ratunkowej, nowoczesne polowe urządzenia diagnostyczne, a także zmodernizowana baza dydaktyczna WCKMed. Była to doskonała okazja do dyskusji na temat doskonalenia systemu dydaktycznego wojskowej służby zdrowia i wypracowania standardów szkolenia personelu medycznego.
Przedstawiciele Wojsk Specjalnych omówili zasady postępowania, znaczenie oraz ewolucję procedur TCCC (Tactical Combat Casualty Care). Od dwóch lat ten system praktycznego działania stanowi podstawową i obowiązkową bazę wyjściową w szkoleniu żołnierzy oraz wojskowego personelu medycznego. Specjalista z medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii dr Krzysztof Ulbrych omówił zagadnienia dotyczące indywidualnego wyposażenia medycznego żołnierza, funkcjonowania Trauma Room, czyli szpitalnego oddziału ratunkowego, oraz sposoby zintegrowanego działania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
Prof. Waldemar Machała, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, lekarz anestezjolog Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, opisał szczegółowo zabieg torakotomii ratunkowej oraz opowiedział o realnych wyzwaniach dla zespołu szpitala polowego.
Kierunki rozwoju ratownictwa taktycznego na współczesnym polu walki przedstawił prof. Zbigniew Dudkiewicz, prodziekan ds. kształcenia wojskowego Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM w Łodzi.
W części praktycznej warsztatów odbył się dynamiczny pokaz sprzętu polowego i działania z wykorzystaniem specjalnie upozorowanego w celach dydaktycznych ośrodka symulacji medycznej pola walki. To inicjatywa komendanta WCKMed płk. Zbigniewa Aszkielańca, który na misjach zagranicznych był kilkakrotnie i starał się odtworzyć w łódzkim centrum warunki zbliżone do tych panujących w Afganistanie czy na Bałkanach. Ośrodek już funkcjonuje, choć będzie udoskonalany. Dzięki temu ratownicy medyczni i lekarze mają okazję do praktycznego trenowania procedur podczas walki.
Źródło: ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch/ IWSZdr.
autor zdjęć: ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch
komentarze