moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Zmotoryzowany” maratończyk

Gdy koledzy jadą na służbę autobusem, on zakłada wygodne buty i biegnie do jednostki 10 kilometrów. Kapral Rafał Wójcik na co dzień jest dowódcą załogi transportera Rosomak, ale w wojsku i tak bardziej jest znany jako maratończyk – wielokrotny mistrz Polski, uczestnik igrzysk w Sydney, zdobywca 40 medali.

– Bieganie to mój sposób na życie. Można to robić niezależnie od miejsca, czasu i zasobności portfela – mówi kpr. Wójcik. Jego idolem jest Ole Einar Bjoerndalen, norweski biathlonista, najlepszy zawodnik w historii tej dyscypliny. – To człowiek, który pokazuje, że w świecie sportu można być „długowiecznym”. Ma 39 lat i wciąż bierze udział w zawodach – dodaje podoficer, który sam nie należy już do młodego pokolenia sportowców (przekroczył czterdziestkę).

Gdy był nastolatkiem grał w piłkę, tenisa stołowego i ziemnego. – Ale to w biegach okazałem się najlepszy – opowiada dziś już żołnierz 12 Brygady Zmechanizowanej. Treningi rozpoczął w 1990 roku w klubie sportowym w Skarżysku Kamiennej. Potem trafił do Wojskowego Klubu Sportowego w Oleśnicy. W 2008 roku rozpoczął służbę w szczecińskiej brygadzie.

Jego osiągnięcia w biegach można długo wyliczać: reprezentant Polski na mistrzostwach świata w Atenach, Sewilli i Helsinkach, a także mistrzostwach Europy w Budapeszcie, Monachium oraz Goeteborgu. Wielokrotny mistrz Polski w maratonie i biegu przełajowym oraz w biegu z przeszkodami na trzy tysiące metrów. Trzy razy zwyciężył także w Biegu o Nóż Komandosa. Pierwszy też dobiegł na metę w Mistrzostwach Wojska Polskiego w maratonie warszawskim. Ma już 40 medali zdobytych w różnych zawodach, w tym 34 złote. Jednak, jak każdy sportowiec, najwyżej ceni sobie udział w igrzyskach. – W Sydney dotarłem do półfinału na trzy tysiące metrów z przeszkodami – opowiada żołnierz.


Na co dzień służy jako dowódca załogi kołowego transportera opancerzonego Rosomak w 3 Batalionie Piechoty Zmotoryzowanej. Znajduje jednak czas, by działać w sekcji wychowania fizycznego i sportu i reprezentować swoją jednostkę na zawodach. – Byłoby mi bardzo trudno rzucić sport z dnia na dzień. Tym bardziej że przez ponad dwadzieścia lat mój organizm przyzwyczaił się do dużego wysiłku fizycznego – przyznaje. By nie stracić formy, pokonuje w tygodniu 140 kilometrów.

Kilka dni temu zwyciężył wielobój żołnierski rozgrywany w Słupsku. Był najlepszy w strzelaniu z karabinka AK, pływaniu, rzucie granatem i biegu na dystansie ośmiu kilometrów.

Koledzy z jednostki z podziwem patrzą na maratończyka. – Gdy inni do pracy przyjeżdżają autobusem, Rafał na służbę przybiega. W ciągu dnia też często robi sobie trening – mówi mjr Łukasz Chorużyk, instruktor wf w 12 Brygadzie.

Swoją pasję do biegania kapral stara się przekazać innym. – Żołnierzom z brygady opracowuje treningi. Coraz więcej z nich biega. Czasami jest ich tak wielu, że na bieżnię musimy robić zapisy – opowiada major. Do aktywności fizycznej zachęca też mieszkańców Szczecina. Jest koordynatorem ogólnopolskiej akcji „Biegam bo lubię” i w każdą sobotę można go spotkać na miejskim stadionie.

Choć na udział w igrzyskach kpr. Wójcik już nie liczy, ma wiele innych sportowych planów. – Moim największym marzeniem jest udział w zawodach triathlonowych, tzw. Ironmanie – mówi. To trudne wyścigi, w których trzeba przepłynąć prawie cztery kilometry, ponad 180 kilometrów przejechać na rowerze, a na koniec pobiec w maratonie. – Nie mam żadnych wątpliwości, że mu się uda – kwituje mjr Chorużyk.

PG

autor zdjęć: Arch. kpr. Rafała Wójcika

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1367844420
Szacun.
5C-16-3D-92

W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Front przy biurku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna na detale
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Ocalały z transportu do Katynia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
NATO on Northern Track
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO