moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strzały w Muszynie. Sezon ASG otwarty!

Używają broni, która wygląda jak prawdziwa. Tyle, że strzela plastikowymi kulami. Miłośnicy Air Soft Gun rozpoczęli sezon grą taktyczną symulującą konflikt przygraniczny. W walkach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Sportowo-Historyczne „Dragon” wzięło udział 53 „żołnierzy”.

Fot. Kamila Kożuch, arch. Stowarzyszenia Sportowo-Historycznego „Dragon”

Choć „Dragon” istnieje dopiero od roku, to jego członkowie już od lat rozkręcają podobne imprezy w Muszynie: rekonstrukcje historyczne, otwarty turniej ASG „Podzamkowe strzelanie”, festyn wojskowy, a teraz realizują wraz z samorządem miasta i gminy uzdrowiskowej projekt „Aktywizacja ruchowa muszyńskiej młodzieży poprzez alternatywne formy sportu”.

Członków stowarzyszenia łączy zamiłowanie do historii, wojskowości, strategii i taktyki, ale też do strzelectwa i ASG. To repliki broni palnej, naturalnej wielkości, strzelające plastikowymi kulkami wielkości 6 milimetrów. Czyli mały kaliber. W myśl polskiego prawa Air Soft Gun nie są bronią, lecz ich działanie jest identycznie jak broni pneumatycznych, ponieważ do nadania pędu kulce wykorzystywane jest sprężony gaz. Pozostają zabawkami lub urządzeniami rekreacyjno-sportowymi, ponieważ energia pocisku jest bardzo mała.

– Od dzieciństwa bawiliśmy się w wojnę, odgrywaliśmy żołnierzy, to nas pasjonowało, choć większość z nas do wojska nie poszła. Gdy pojawiły się repliki ASG, pomyśleliśmy: dlaczego z tego nie skorzystać? – wspomina Paweł Główczyk, sekretarz „Dragona”. – Każdy mógł działać indywidualnie, ale większa zabawa jest w grupie, więc zawiązaliśmy stowarzyszenie. Zdobywamy środki na realizację projektów, aby mogły się w nie włączyć także inne osoby. To jest na tyle fajny sport i rekreacja, że warto go upowszechniać – dodaje.

Tegoroczny sezon ASG w Muszynie otworzyła gra taktyczna. Uczestników było 53, od nasto- do kilkudziesięcioletnich, kobiety i mężczyźni, co – jak ocenia „Dragon” – wyraźnie pokazuje, że w tym sporcie nie ma ograniczeń. Graczy podzielono losowo na dwie armie, każda wybrała dowódcę. Reprezentowały dwa kraje, ponieważ fabuła była symulacją działań zaczepno-obronnych w czasie konfliktu nadgranicznego. Włączono też do gry dodatkową, trzecią grupę – partyzantów prowadzących działania dywersyjne i destabilizacyjne wobec obu stron konfliktu. W tej grupie byli członkowie „Dragona”.

Fot. Kamila Kożuch, arch. Stowarzyszenia Sportowo-Historycznego „Dragon”

– Partyzanci mieli radiostacje. Dzięki temu świetnie panowali nad elementami gry, mieli wgląd w wydarzenia, doskonale koordynowali zadania. To nam pokazało, że o sukcesie decyduje łączność na każdym szczeblu dowodzenia. Nie liczebność grupy, wyposażenie, ale łączność. Takie są wnioski z tego doświadczenia – mówi Główczyk.

Na obszarze walk rozmieszczono 12 flag, trzy oznaczały sztaby. Armie miały za zadanie przejęcie terenu przeciwnika. Umieszczali wtedy na maszcie, w miejsce flagi przegranego, chorągiew w barwach swojej armii. Raz na godzinę armie dostawały od swych sztabów dodatkowe zadania. Rys historyczny gry był taki: „W nocy z 19 na 20 kwietnia przygraniczne placówki Republiki Telabinu w górskim, pozbawionym mieszkańców terenie, zostały zlikwidowane, a obszar opanował nieznany napastnik. Wywiad donosi, że w straconym obszarze pojawiły się oddziały rozpoznawcze Związku Arbaskiego”. Jedni chcieli odzyskać teren, drudzy – przejąć go od zaprzyjaźnionych sił i zaprowadzić własny ład.

Drużyny m.in. zdobywały stanowisko moździerzowe, tajną technologię do leczenia żołnierzy, która była w zestrzelonym samolocie NATO, przejmowały pilota pojmanego przez wroga, wysadzały słup wysokiego napięcia, żeby zatrzymać dostawy prądu do miast przeciwnika albo odwrotnie – ratowały dostawy wody pitnej dla swych cywili. Armia, która wykazała się większą aktywnością i skutecznością, a tym samym zdobyła więcej punktów, została zwycięzcą. Wszyscy jej członkowie zostali nagrodzeni przydziałem amunicji: pół kilograma kulek na każdego zawodnika. Wygrali „niebiescy”, wśród których byli nowosądeczanie i Słowacy.

Drugiego dnia zabawa była w bardziej otwartej formule „Team Deathmatch”, której celem jest „zabicie” jak największej liczby przeciwników w danym czasie.

W sezonie planowana jest też druga edycja otwartych zawodów w strzelectwie dynamicznym „Podzamkowe strzelanie”. W 2012 roku wystartowało w nich ponad sto osób w wieku od 5 do ponad 50 lat. Pokonywali na czas trzy tory przeszkód przy jednoczesnym celnym strzelaniu do tarcz. W czasie imprezy wszyscy chętni, a często były to całe rodziny, mogli zapoznać się z umundurowaniem drużyn, uzbrojeniem oraz postrzelać do celu z jednej z wielu replik broni strzeleckiej (od AK-47, poprzez różne modele rodziny M4, do karabinów wyborowych). Zainteresowanie było tak duże, że pod koniec dnia nie pozostała już żadna sprawna bateria, żeby uruchomić repliki. Wystrzelono ponad 45 000 kulek oraz „rozstrzelano” ponad 200 tarcz i innych celów.

VII Galicyjskie Manewry Strategów, gra "Here I Stand" prawdziwy hit większości manewrów. Fot. Paweł Główczyk

Twórcy „Dragona” są też wielkimi miłośnikami planszowych gier strategicznych. Od lat współorganizują ogólnopolskie Galicyjskie Manewry Strategów w Muszynie. W tym roku latem odbędą się już dziesiąte. Pomysł zrodził się w 2004 roku na forum poświęconym Militarnemu Magazynowi Historycznemu Taktyka i Strategia. Ówczesny, pierwszy w Polsce konwent graczy nosił nazwę I Galicyjskie Manewry Strategów im. Pierwszej Kompanii Kadrowej – Muszyna 2004. I tak się zaczęło. Od 2008 roku do programu manewrów na stałe wszedł Otwarty Turniej Wings of War. Zwycięzcy turnieju nagradzani są grami planszowymi oraz wpisem na Listę Sławnych Asów. Stowarzyszenie organizuje też cykl ośmiogodzinnych „Spotkań z grami” dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Sezonu ASG, równie hucznie, zakończy się w październiku.

Bernadeta Waszkielewicz

autor zdjęć: Kamila Kożuch, Paweł Główczyk

dodaj komentarz

komentarze

~Kłyś
1367369520
Pamiętam jak brałem udział w zlocie ASG Panzerfaust organizowanym w Szczecinie w puszczy bukowej. Ten zlot był na około 250 osób. To dopiero były manewry:D Nawet Uaza mieliśmy. Dla chcacych się dowiedzieć więcej o zlotach, replikach broni, wyposażeniu i sklepach, zapraszam na wmasg.pl Ta strona to spoiwo wszystkich graczy ASG w Polsce:D
41-33-9A-22
~Kamma
1367346900
To na ASG jest sezon ? Co to miłośnicy co strzelają się tylko kilka miesięcy w roku ?
60-4E-62-EF

Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cena wolności
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Odstraszanie i obrona
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Przygotowania czas zacząć
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Święto wojskowego sportu
Optyka dla żołnierzy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Animus Fortis, czyli mężny duch
Psiakrew, harmata!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
Weterani i bokser „Master”
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Jeśli nie Jastrząb, to…
Hiszpański palimpsest
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO