moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Promem po Odrze

Do 15 maja trwa szkolenie słuchaczy Studium Oficerskiego o specjalności przeprawowej, które realizowane jest na obiektach szkoleniowych Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Tydzień od 7 do 15 maja dla słuchaczy Studium Oficerskiego Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu upływa niemiernie pracowicie. Przebywają oni bowiem na szkoleniu specjalistycznym we wrocławskim Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, gdzie doskonalą swoje umiejętności, na poziomie dowódcy plutonu, w określonych specjalnościach  wojskowych.

Słuchacze sześciomiesięcznego Studium Oficerskiego to szczególna grupa ludzi, stanowią ją podoficerowie zawodowi, którzy ze względu na posiadane wykształcenie wyższe mają możliwość ubiegania się o awans do korpusu oficerów. Przebywający we wrocławskim Centrum słuchacze mają już za sobą okres czterotygodniowego szkolenia podstawowego, które obejmuje przygotowanie kandydata na oficera do służby wojskowej oraz opanowanie podstawowej wiedzy, umiejętności i nawyków z zakresu przygotowania ogólnowojskowego, a także okres wstępnej specjalizacji zawodowej, która obejmuje przygotowanie ogólnozawodowe i specjalistyczne do poziomu dowódcy drużyny. W chwili obecnej odbywają oni specjalizację zawodową, której celem jest ostateczne przygotowanie ich do służby na stanowisku dowódcy plutonu w stopniu podporucznika.

Szkolenie dla podoficerów o specjalności przeprawowej zostało zorganizowane w Ośrodku Szkolenia Wodnego OSW Osobowice, gdzie przygotowane zostały niezbędne siły i środki do właściwej realizacji zajęć.

Szkolenie praktyczne podoficerów zawodowych obejmuje pełne spektrum wiedzy pontonierskiej, począwszy od zapoznania się z podstawowym osprzętem parku pontonowego PP – 64, do urządzenia i utrzymania przepraw promowych i mostowych na sprzęcie parku PP – 64 oraz na sprzęcie desantowym, tj. pływających transporterach samobieżnych PTS – M oraz na łodziach desantowych.

Kierownikiem zajęć dla słuchaczy Studium Oficerskiego jest młodszy chorąży sztabowy Krzysztof Konieczny, absolwent Szkoły Chorążych Wojsk Inżynieryjnych o specjalności desantowo- przeprawowej, posiadający bogaty zasób wiedzy praktycznej popartej blisko 26. letnim doświadczeniem zawodowym.

Słuchacze Studium Oficerskiego dla podoficerów zawodowych są bardzo wdzięcznym materiałem do „obróbki”. Bardzo szybko pochłaniają wiedzę praktyczną przekazywaną przez doświadczonych instruktorów, której nie nabyli podczas szkolenia teoretycznego. W trakcie zajęć praktycznych szkoleni nastawiają się na maksymalny stopień odbioru przekazywanej wiedzy, co w przyszłej karierze zawodowej pozwoli im na pracę ze sprzętem desantowo-przeprawowym na najwyższym poziomie (…) – mówi kierownik zajęć młodszy chorąży sztabowy Krzysztof Konieczny. – Nie da się ukryć, iż szkolenie na najwyższym poziomie nie byłoby możliwe bez najmniej zauważanych, doświadczonych instruktorów – żołnierzy batalionu zabezpieczenia wrocławskiego Centrum. W trakcie tego szkolenia na szczególną uwagę zasługuje osoba sierżanta Arkadiusza Zapalskiego, dowódcy drużyny pontonowej, który z ogromnym zaangażowaniem szkoli przyszłe kadry oficerskie jako instruktor – dodaje chorąży.

Jeśli jest taka potrzeba, żołnierze batalionu zabezpieczenia zawsze, bez względu na posiadany stopień wojskowy i pełnioną funkcje pomagają, tłumaczą i wyjaśniają czasami nawet najprostsze czynności. Do takich osób bez wątpienia można zaliczyć starszego szeregowego Rafała Majewskirgo oraz starszego szeregowego Arkadiusza Pawłowskiego, którzy korzystając z ogromnego zasobu wiedzy praktycznej nigdy nie odmawiają pomocy słuchaczom kursów realizowanych we wrocławskim Centrum Szkolenia.

Sami podoficerowie Studium Oficerskiego podkreślają, iż właśnie zajęcia praktyczne realizowane w Centrum, najwięcej im dają – jak mówią: Praktyka i doświadczenie czyni mistrza.

Źródło: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik, mł. chor. sztab. Krzysztof Konieczny

PZ

autor zdjęć: mł. chor. sztab. Krzysztof Konieczny

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zachować właściwą kolejność działań
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
NATO on Northern Track
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Odstraszanie i obrona
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
SOR w Legionowie
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Front przy biurku
Na straży wschodniej flanki NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO