moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowoczesne technologie w służbie bezpieczeństwa

− W ministerstwie obrony trwają prace nad powołaniem zupełnie nowej jednostki o nazwie Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii. Chcemy przełamywać rutynę. To komórka, która ma wymyślać i proponować zupełnie nowe pomysły z pożytkiem dla bezpieczeństwa −  powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas konferencji pt. „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”.

W czwartek, 16 maja br. w hotelu InterContinental w Warszawie minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak uczestniczył w międzynarodowej konferencji pt. „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”. W sesji otwierającej obrady uczestniczył ponadto szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Bogusław Winid oraz przedstawiciele kierowniczej kadry Sił Zbrojnych RP i przemysłu obronnego.

Organizatorem konferencji, już po raz dziewiąty, jest Zarząd Targów Warszawskich S.A. oraz miesięcznik „RAPORT-wojsko, technika, obronność”.

Ubiegły rok był rokiem obfitującym w różne wydarzenia mówił minister Tomasz Siemoniak. Za najważniejsze uznałbym przyjęcie planu modernizacyjnego SZ na lata 20132022. Wzrost gospodarczy, jaki był naszym udziałem w ostatnich czterech latach sprawił, że realne wydatki na obronność w tym okresie wzrosły o 32%. Wskaźnik ten daje nam dziś najwyższą lokatę wśród wszystkich państw NATO i Unii Europejskiej. Do 2022 r. zamierzamy wydać na modernizację od 120140 mld zł podkreślił szef MON.

Bez harmonogramu najważniejszych priorytetów wszelka polityka zakupowa byłaby wypadkową różnych oczekiwań, czasem słusznych, a czasem nie dodał minister. Po długiej pracy dysponujemy planem, który jest optymalny. Wiąże on w sobie zagrożenia, sytuację w NATO i UE, możliwości finansowe naszego kraju oraz sytuację polskiego przemysłu obronnego.

Minister wspomniał także o konieczności współpracy na rzecz nowych technologii dla bezpieczeństwa obronnego.

Konieczna jest tu współpraca nauki i przemysłu. Potrzeba tu dobrego trójkąta. My, jako Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, jesteśmy jednym z kątów  pozostałe dwa to nauka i przemysł mówił minister. Staramy się bardzo mocno pobudzić przemysł i ośrodki naukowe to bardzo duży potencjał. Potrzeba zupełnie nowego podejścia. Potrzeba po stronie państwowej nowych mechanizmów. Musimy odchodzić od rutyny podkreślał.

Podając przykład dobrej współpracy minister powiedział. Kilka dni temu podpisałem decyzję o powołaniu Narodowego Centrum Kryptologii. Centrum, które w oparciu o Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie się funkcjonowało rozwijało w sposób uporządkowany i zintegrowany.

Minister poinformował także, że w ministerstwie obrony trwają prace nad powołaniem zupełnie nowej jednostki o nazwie Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii. Chcemy korzystać z wiedzy różnych instytucji i grup społecznych. Czasem młodzi ludzie i pasjonaci podpowiadają lepiej niż ośrodki naukowe mówił. Chcemy, aby ta jednostka wykorzystała dobre doświadczenie tego typu instytucji zagranicznych. Planujemy uruchomić działalność Inspektoratu na początku przyszłego roku powiedział szef MON.

Uczestniczący w konferencji szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej przedstawił priorytety w zakresie bezpieczeństwa. Poinformował także, że w przyszłym tygodniu opublikowana zostanie pierwsza w Polsce Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego opracowana na podstawie wniosków z prac Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

Z kolei Bogusław Winid przedstawił, jak z perspektywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych wygląda polityka bezpieczeństwa. – To cztery przenikające się kręgi. Są to nasze zdolności narodowe, współpraca w ramach Unii Europejskiej, Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz polityka regionalna czy też polityka bilateralna – mówił minister.

Minister powiedział, że rola Polski w NATO stanowczo wzrosła. – Jest to zasługa m.in. utrzymania naszych wydatków na obronność oraz zaangażowania w misji ISAF w Afganistanie. Pokazaliśmy w Sojuszu, że jesteśmy wiarygodni. Polska kształtuje linie NATO – dodał minister Winid.
 
***

Uczestnicy tegorocznej edycji konferencji dyskutować będą w trzech sesjach tematycznych:
 – Globalna suma strachów i wyzwań: analiza zagrożeń i nowych zjawisk, diagnoza rozwoju wydarzeń w regionach uznanych za ogniska zapalne świata;
 – Polskie programy zbrojeniowe;
 – Suma polskich doświadczeń bojowych z misji zagranicznych.

Fot. mjr Robert Siemaszko

PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


Sprawa katyńska à la española
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Front przy biurku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto stołecznego garnizonu
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Zachować właściwą kolejność działań
25 lat w NATO – serwis specjalny
SOR w Legionowie
Zbrodnia made in ZSRS
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Barwy walki
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rakiety dla Jastrzębi
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Szarża „Dragona”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO