Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oddali hołd bohaterom powstań śląskich. Góra Świętej Anny to miejsce szczególne dla Polaków, mieszkańców Śląska. To tutaj 92 lata temu Polacy krwią płacili daninę, aby śląska ziemia mogła należeć do odrodzonej Polski.
III powstanie śląskie trwało dwa miesiące, a wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Był to największy i ostatni zryw polskiej ludności na Śląsku. Wcześniejsze powstania pokazały siłę żywiołu polskiego na tej ziemi. Plebiscyt mający określić przyszłość Śląska zorganizowany 20 marca 1921 r. miał dla Polaków niekorzystny przebieg. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. Z Niemiec przyjechało 182 tys. emigrantów, z Polski − 10 tys. Przynależność do Polski wybrała mniejszość − 40,3 proc. Komisja plebiscytowa zdecydowała o bardzo niekorzystnym przyznaniu prawie całego obszaru plebiscytowego Niemcom.
Wtedy Polacy chwycili ponownie za broń, po raz trzeci. Pojedyncze strajki przekształciły się w strajk generalny, a powstanie rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja. Na jego czele stanął Wojciech Korfanty. Walki trwały dwa miesiące − powstańcy opanowali prawie cały obszar plebiscytowy, później broniąc go przed siłami niemieckimi, które nadciągnęły z głębi Niemiec. Najcięższe bitwy miały miejsce właśnie w okolicach Góry św. Anny między 21 a 26 maja 1921 r. W III powstaniu śląskim wzięło udział ponad 60 tys. Polaków. Straty były duże, bo 1218 powstańców poległo, a 794 zostało rannych. Powstanie zadecydowało o korzystniejszym podziale obszaru plebiscytowego, który uwzględniał aspiracje ludności polskiej mieszkającej na tych terenach.
Na Górze Świętej Anny pod pomnikiem Czynu Powstańczego z udziałem kompanii honorowej z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej odbyły się obchody w 92. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego poświęcone bohaterskim powstańcom. W uroczystościach wzięli udział: wnuki i prawnuki powstańców śląskich, środowiska kombatanckie, przedstawiciele władz województwa opolskiego, samorządowcy oraz reprezentanci służb mundurowych.
Odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono kwiaty. Tak właśnie władze województwa opolskiego, mieszkańcy i goście ze Śląska oraz żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oddali hołd walczącym o polskość tych ziem.
W ramach uroczystości odbyła się też krótka część artystyczna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Dowództwa Sił Powietrznych z Radomia i Teatru Eko Studio w Opolu, a piosenki powstańcze wykonał śpiewak Oskar Koziołek.
Źródło: kpt. Leszek Radzik/10 BLog Opole
autor zdjęć: kpt. Leszek Radzik/10 BLog Opole
komentarze