Z udziałem wiceministrów obrony Polski i Ukrainy odbyło się 27 maja w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie Ukraińsko-Polskie Forum Współpracy Przemysłów Obronnych.
Spotkanie otworzył ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malskyj, który zadeklarował otwartość strony ukraińskiej na kolejne tego rodzaju przedsięwzięcia. Jednocześnie podkreślił bardzo dobrą współpracę naszych państw podczas realizacji wspólnych projektów, m.in. organizacji „Euro 2012”, czy tworzenia brygady litewsko-polsko-ukraińskiej.
List od ministra obrony Tomasza Siemoniaka, skierowany do uczestników forum, odczytał dr Janusz Onyszkiewicz. Minister zapewnił w nim o swoim pełnym poparciu dla wspólnie wypracowanych rozwiązań w zakresie współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi firmami zbrojeniowymi. Jak napisał do uczestników obrad szef resortu, jednym z priorytetów takich działań powinno być zbudowanie nowoczesnego i silnego sektora obronnego. Racjonalne i efektywne wydatkowanie środków finansowych na uzbrojenie to credo, o którym nie możemy zapominać.
W głównej sesji plenarnej udział wzięli: Arturo Babenko – wiceminister obrony Ukrainy oraz Waldemar Skrzypczak – podsekretarz stanu w MON ds. uzbrojenia i modernizacji. W swoich wystąpieniach wiceszefowie resortów obrony zwrócili uwagę na poszukiwanie nowych płaszczyzn dalszej współpracy oraz ogromny potencjał w zakresie produkcji i modernizacji sprzętu wojskowego, jaki mają obydwa kraje, ale żaden do tej pory nie wykorzystywał go w pełni. Należy to zmieniać, przełamując biurokratyczne bariery. Hasło: „Budujmy razem!” stanowiło myśl przewodnią wystąpienia ministra Skrzypczaka. – Zachęcam stronę ukraińską do współudziału w programie pancernym, który jest programem otwartym. Jestem przekonany, że wymiernym efektem współpracy pomiędzy wojskowymi ośrodkami naukowymi i przemysłem zbrojeniowym naszych krajów mogłoby być powstanie nowoczesnej platformy nowej generacji wozów bojowych – mówił wiceminister Skrzypczak.
Uczestnicy dalszej części konferencji mogli wysłuchać informacji nt. konkretnych projektów i tematów współpracy pomiędzy ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz firmami zbrojeniowymi Polski i Ukrainy, np. remontów i modernizacji śmigłowców oraz samolotów, produkcji silników, konstruowania radarów, dostaw części zamiennych, integracji systemów łączności i dowodzenia. Rozmowom towarzyszyły prezentacje na stoiskach promocyjnych.
Organizatorami spotkania byli: Ambasada Ukrainy, Polskie Lobby Przemysłowe oraz Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie. Tegoroczne forum odbyło się pod patronatem honorowym ministrów obrony Polski i Ukrainy.
Źródło: płk Sławomir Lewandowski
autor zdjęć: Maciej Nędzyński (DPI MON)
komentarze