moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowe szkolenie dla studentów

W ośrodku szkolenia Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Zegrzu za miesiąc zjawi się 220 cywilnych studentów. Przejdą tam trzymiesięczne przeszkolenie wojskowe. Chętnych jest dwa razy więcej niż miejsc na kursie. Tegoroczne szkolenie dla studentów jest organizowane po raz pierwszy.


Do niedawna szkolenie przygotowawcze mogli przechodzić wyłącznie kandydaci na stanowiska szeregowych, którzy chcieli wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych. Teraz po raz pierwszy taką możliwość dostaną osoby w trakcie studiów. – To oznacza, że nabór do służby przygotowawczej obejmie też przygotowanie kandydatów do służby w korpusie podoficerów, a nie tylko w korpusie szeregowych – wyjaśnia płk Roman Siciński, szef Oddziału Uzupełnień Pokojowych i Służby Wojskowej w Zarządzie Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP.

W pierwszym takim szkoleniu, które rusza 1 lipca i będzie trwało trzy miesiące, weźmie udział 220 cywilnych studentów. Odbędzie się ono w Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu. Kurs obejmie m.in. naukę strzelania, regulaminów wojskowych, budowy sprzętu i musztry. – W przyszłym roku kursanci trafią do wojska ponownie na dwa miesiące szkolenia specjalistycznego, np. z eksploatacji systemów łączności, rakietowej i artylerii lub ogólnologistycznej – wyjaśnia płk Siciński.

Po tym pięciomiesięcznym przeszkoleniu kursanci zostaną przeniesieni do rezerwy. Jeśli będą chcieli na stałe związać się z armią, muszą jeszcze w ramach NSR odbyć tygodniowe ćwiczenia rotacyjne. – Wówczas będą mieli szansę na awans do stopnia kaprala, czyli pierwszy stopień w korpusie podoficerów. Oczywiście otwarta jest też droga do korpusu oficerskiego – tłumaczy płk Siciński.

Zgłoszenia od zainteresowanych wakacyjnym przeszkoleniem przyjmują wojskowe komendy uzupełnień w całej Polsce. Nie każdy student ma jednak szansę na ich odbycie. – Jednym z warunków jest ukończenie całego szkolenia w trakcie trwania studiów. Dlatego ofertę kierujemy przede wszystkim do słuchaczy pierwszego i drugiego roku – mówi mjr Sławomir Dembicki, szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Warszawie-Śródmieściu.

Z danych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wynika, że zainteresowanych jest sporo. Do tej pory studenci złożyli około 500 wniosków. Teraz komisje kwalifikacyjne powołane w WKU wybiorą 220 osób. – Kandydaci przejdą badania lekarskie i psychologiczne. Egzaminów nie będzie, ale umiejętności będziemy weryfikować podczas rozmowy kwalifikacyjnej – mówi mjr Dembicki. Dodatkowo premiowane będą certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia kursów oraz dobre wyniki z wychowania fizycznego, a także nauka w klasach o profilu wojskowym lub odbyte przeszkolenie z elementami wiedzy wojskowej.

Wśród uczestników szkolenia przeważać będą studenci Akademii Obrony Narodowej. W ubiegłym roku uczelnia rozpoczęła pilotażowy program edukacji, którego efektem miał być udział studentów w przeszkoleniu wojskowym. – Zgłosiło się ponad 400 chętnych. Na podstawie wyników wyłoniliśmy grupę 150 najlepszych studentów – mówi płk rez. Marek Barański z Akademii. I dodaje, że ma nadzieję, iż większość studentów zakwalifikuje się do przeszkolenia.

Oferta służby przygotowawczej jest korzystna zarówno dla wojska, jak i dla studentów. Dzięki niej armia pozyskuje wykształconych rezerwistów, a studenci otrzymują „certyfikat” potwierdzający ich kwalifikacje, które mogą być przydatne, na przykład, podczas ubiegania się o pracę w służbach mundurowych.

PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~stozio
1370275200
szkolenie rezerw !!! hahaha .a potem wszyscy pobiegną do WKU po etaty podoficerskie.furtka , nic więcej !!!!!!!!!!.a szeregowy mecz sie dalej i 12 latach do cywila
03-3A-0C-DD
~aa
1370261400
Może dlatego, że jest to szkolenie rezerw??
83-AF-91-7C
~iskul
1370258580
po cholerę szkolić studentów jak by nie można było dać szkolenia podoficerskiego albo oficerskiego dla doświadczonych już zawodowych szeregowych. całkowicie popieram ~żołnierz
FF-1B-5B-33
~ja
1370173920
Smieszne to jest jak ta cala sluzba wiecie co uslszalem jak zlozylem papier na te szkolenie ze niestety dlatego ze juz jestem w NSR nie moge brac udzialu w tym szkoleniu to nie jest dziwne?
35-87-70-1E
~żołnierz
1370166240
To wszystko jest jakieś chore. Po co inwestować dodatkowe pieniądze na szkolenie cywili skoro w naszej armii są setki szeregowych - studentów lub absolwentów szkół wyższych - z odpowiednim stanem zdrowia, przeszkoleniem i doświadczeniem?
00-AC-8F-A3

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Po śladach polskich bohaterów
Cień atomowej zagłady
„Ryś” z laserem
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Broń Hitlera w rękach AK
Wszystkie misje AWACS-a
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nie szpital, a instytut
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Abramsy w pętli
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO