moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łącznościowy sprawdzian

Od sprawdzenia wiedzy teoretycznej, a następnie praktycznych umiejętności w zakresie posługiwania się sprzętem łączności i teleinformatycznym rozpoczęła się certyfikacja Zespołów Grupy Łączności XIV zmiany PKW Afganistan w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (10 BKPanc).


Podczas, gdy plutony zmotoryzowane Taktycznego Zespołu Bojowego XIV zmiany PKW Afganistan w ostatnich dniach maja podlegały sprawdzianowi swojego poziomu wyszkolenia i współdziałania na świętoszowskich strzelnicach i pasach ćwiczeń taktycznych, nie mniejszym zaangażowaniem i wysiłkiem szkoleniowym wykazywały się Zespoły Łączności oraz Zespół Wsparcia Teleinformatycznego Grupy Łączności XIV zmiany PKW Afganistan podczas sprawdzania poziomu ich wyszkolenia.

W pierwszym dniu certyfikacji przewodniczący zespołu certyfikującego i jednocześnie dowódca Grupy Łączności XIV zmiany kapitan Tomasz Walaszczyk, oficer Sekcji Wsparcia Dowodzenia i Łączności 10 BKPanc, przygotował dla swoich podwładnych sprawdzian, który miał zweryfikować poziom posiadanej wiedzy teoretycznej przez żołnierzy tworzących Grupę Łączności.

Kolejnym etapem było sprawdzenie praktycznej wiedzy i umiejętności podczas pracy na sprzęcie. Żołnierze pracowali w sześciu grupach szkoleniowych, byli oceniani zarówno pod względem prawidłowego wykonywania zadań w określonym czasie, a także jak radzą sobie podczas pracy w zespole.

Podczas gdy Zespół Wsparcia Teleinformatycznego wykonywał przedsięwzięcia z zakresu administracji siecią komputerową oraz koordynacją procesów związanych z jej konfiguracją, optymalizacją, zabezpieczeniem i rozwojem, żołnierze Zespołów Łączności wykonywali normy z zakresu obsługi radiostacji AN/PRC117F (TACSAT), RF5800H i F@STNET, centrali telefonicznej (DGT), terminala satelitarnego PPTS FIKUS oraz aparatowni RWŁC-10AT.

− Certyfikacja miała zweryfikować wiedzę żołnierzy, którą od paru miesięcy zdobywali podczas indywidualnych i zespołowych szkoleń zarówno w szeregach 10 BKPanc, jak i na licznych kursach łącznościowych w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. W czasie tej certyfikacji oceniałem ich umiejętności sprawnego działania podczas realizacji zadań i poziomu zgrania pracy w poszczególnych zespołach. Jestem zadowolony z wyniku tego sprawdzianu, jednocześnie był on bardzo dobrą okazją do „wyłowienia” pewnych niedociągnięć, które musimy poprawić w najbliższym czasie w trakcie dalszego szkolenia przygotowującego nas do trudnych warunków działania w rejonie misji – podsumował oceniający działanie swoich podwładnych kapitan Walaszczyk.

Ponad trzydziestoosobową Grupę Łączności tworzą głównie żołnierze batalionu dowodzenia 10 BKPanc, wraz z żołnierzami 11 Batalionu Dowodzenia i 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania. Oprócz żołnierzy „czarnej dywizji” w składzie łącznościowców XIV zmiany znajdują się żołnierze 4 Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska, 100 Batalionu Łączności z Wałcza i Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej z Wejherowa.

Certyfikacja Zespołów Grupy Łączności XIV zmiany PKW Afganistan w szeregach świętoszowskiej brygady była ostatnim dla nich sprawdzianem przed zgrywaniem, które odbędzie się w terminie od 17 do 28 czerwca 2013 roku w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Źródło: kpt. Justyna Balik

PZ

autor zdjęć: kpt. Justyna Balik

dodaj komentarz

komentarze


Mocny sygnał od NATO
 
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Palmiry – miejsce kaźni
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lista trupich główek
Podwójny Półmaraton Komandosa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojenny bohater na szubienicy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Leopardy jadą na poligon
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Bruksela przed szczytem
Którą drogą do armii?
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Offset dla „Wisły”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Abramsy pod dobrą opieką
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Kleszcze dla wojska
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wielki test w West Point coraz bliżej
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO