moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podróż studyjna do fortu Eben Emael w Belgii

Co roku żołnierze służący w Polskim Narodowym Przedstawicielstwie Wojskowym przy SHAPE (PNPW) w belgijskim Mons odbywają w ramach szkolenia uzupełniającego podróż studyjną do wybranego miejsca, które wpisało się w szczególny sposób w historię wojskowości.

Belgia jest krajem, w którym nie brakuje takich miejsc, gdyż podobnie jak Polska ze względu na swoje położenie geostrategiczne znajdowała się przeważnie na kierunku walczących w Europie armii.

Tym razem, 4 czerwca, celem podróży był Fort Eben-Emael, który w lecie 1940 roku miał stanowić centralny punkt belgijskiej obrony przed spodziewanym atakiem niemieckim, a jednocześnie bronić wraz z umocnieniami usytuowanymi nad kanałem Alberta dostępu do Europy Zachodniej z kierunku północnego.

Uczestnicy wizyty, oprócz zwiedzania samego fortu, mieli okazję poznać historię budowy tej potężnej i bardzo kosztownej fortecy oraz koncepcję jej wykorzystania. Pobyt w Eben Emael stanowił także dobrą okazję prześledzenia niemieckiej strategii „Blitzkrieg”, czyli wojny błyskawicznej, charakteryzującej się maksymalnym zmasowaniem sił na kierunku pierwszego uderzenia w celu umożliwienia wykonania szybkiego manewru w głąb ugrupowania przeciwnika, okrążenia jego sił głównych i w efekcie zajęcia w krótkim czasie znacznego obszaru jego terytorium.

Żołnierze z Przedstawicielstwa przy SHAPE  mieli także sposobność dokonania oceny przygotowań belgijskich do obrony oraz mogli poznać zasadnicze wady w organizacji systemu dowodzenia, które w istotny sposób przyczyniły się do upadku Eben Emael w niespodziewanie krótkim czasie i umożliwiły Niemcom wyjście na tyły linii Maginota oraz oskrzydlenie wojsk alianckich we Francji.

Na pamiątkę pobytu w twierdzy w imieniu uczestników podróży studyjnej polski narodowy przedstawiciel wojskowy płk Jerzy Jankowski podarował przewodnikowi, w celu wyeksponowania w lokalnej izbie pamięci, ryngraf Przedstawicielstwa jako pamiątkę pobytu żołnierzy polskich w tym ważnym i raczej mało znanym miejscu walk z okresu II wojny światowej w dniach 10–11 maja 1940 roku.

Fort Eben-Emael wzniesiono kosztem 24 mln franków belgijskich we wschodniej Belgii w pobliżu granicy niemieckiej i holenderskiej w latach 1931–1935. Stanowił chlubę belgijskiej armii w przededniu II wojny światowej. Umocnienie wzniesiono, żeby zabezpieczyć granicę w newralgicznym miejscu: u połączenia Mozy z Kanałem Alberta. Większość dział skierowano na północ i południe, a artyleria twierdzy składała się głównie z armat kalibru 75 mm. Pośrodku fortu znajdowała się dodatkowo bateria dwóch dział 120 mm, umieszczona w obrotowej pancernej kopule, które posiadały możliwość całkowitego ukrycia w ziemi. Oprócz tego fort posiadał siedem kazamat uzbrojonych w przeciwpancerne armaty kalibru 60 mm, dwa ckm-y i reflektory do oświetlania pola ostrzału. W niektórych kazamatach zamontowano też wyrzutniki granatów. Całość pokryto grubą warstwą ziemi, w której wykopano stanowiska sprzężonych przeciwlotniczych karabinów maszynowych. Wszystkie stanowiska ogniowe połączono ze sobą siecią podziemnych tuneli, chronionych 2,5-metrową warstwą betonu. Dodatkowo wykonano głęboki rów przeciwczołgowy, pola minowe, zasieki oraz przeszkody przeciwczołgowe. Wszystko to czyniło z fortu Eben-Emael twierdzę prawie nie do zdobycia w trakcie tradycyjnego frontalnego uderzenia.

Niestety na skutek przemyślanej i bardzo dokładnie przygotowanej operacji powietrznodesantowej, w której udział wzięły 7 i 22 niemiecka dywizja spadochronowa, fort został zdobyty. Dokonała tego  grupa szturmowa Koch (Sturmabteilung Koch) dowodzona przez hauptmanna Waltera Kocha. Siły te zostały sformowane w listopadzie 1939 roku. Składały się głównie ze spadochroniarzy z 1 Pułku Spadochronowego, saperów z 7 dywizji oraz małej grupy pilotów Luftwaffe. Chociaż grupa ta składała się głównie ze spadochroniarzy, zdecydowano, że lądowanie odbędzie się przy pomocy szybowców. Belgijska obrona przeciwlotnicza używała aparatów dźwiękowo-lokacyjnych do wykrywania wrogich samolotów. Było więc możliwe doholowanie szybowców do holenderskiej granicy, a następnie uwolnienie ich i dokonanie ataku z zaskoczenia. Wierzono ponadto, że bezgłośność szybowców i brak wypowiedzenia wojny da atakującym przewagę zaskoczenia.

Szturm na fort i trzy pobliskie mosty na Kanale Alberta skończył się sukcesem spadochroniarzy. Artyleria fortu została unieszkodliwiona, dwa z trzech mostów zostały zdobyte w stanie niezniszczonym. Dokonanie tego pozwoliło siłom 18 Armii na szybkie zneutralizowanie i ominięcie pozostałej belgijskiej obrony oraz otworzyło Niemcom drogę do centrum kraju i Europy Zachodniej.

Źródło: ppłk Jarosław Dąbrowski

PZ

autor zdjęć: ppłk Rafał Dziorek

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowy szef CWCR
Zimowy sprawdzian podchorążych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lista trupich główek
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Którą drogą do armii?
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowoczesna łączność dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Palmiry – miejsce kaźni
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Kleszcze dla wojska
Leopardy jadą na poligon
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Abramsy pod dobrą opieką
Wojenny bohater na szubienicy
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojna o porządek świata
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO