moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO dwóch prędkości

– Dokładnie 69 lat temu alianci wylądowali na plażach Normandii. W tej operacji brali udział także polscy żołnierze. Walczyli dzielnie na wielu polach bitew nie tylko o wolność Polski, ale nas wszystkich. To doskonały przykład tego, że wspólnie jesteśmy w stanie zrobić więcej – mówił Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO podczas wykładu w AON.


Rasmussen podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki jest najpotężniejszym paktem militarnym świata, zdolnym do reakcji w każdej sytuacji i w każdym miejscu globu. Jednak jak stwierdził gość Akademii Obrony Narodowej, w ostatnich latach w Europie coraz częściej zapomina się, że ta siła nie jest dana raz na zawsze. By utrzymać dominującą pozycję i możliwość skutecznej reakcji, państwa członkowskie Sojuszu muszą inwestować w swoje siły zbrojne. Tymczasem, w czasie kryzysu finansowego wielu europejskich sojuszników znacząco zmniejszyło wydatki na obronność. – Dalsze cięcia mogą się skończyć zwróceniem się USA w innym kierunku i pozostawieniem Europy samej sobie. Jeżeli nie przemyślimy naszej polityki, może dojść do sytuacji, że będziemy mieć „NATO dwóch prędkości”. To ogromne i niestety realne ryzyko.  – Dlatego stawiam sprawę jasno – musimy zakończyć politykę cięć wydatków na obronę – przestrzegał Rasmussen.
Udział Stanów Zjednoczonych w finansowaniu NATO sięgnął w ostatnich latach rekordowo wysokiego poziomu. Niemal 75 proc. budżetu pokrywa dziś Waszyngton. – Dlaczego to amerykańscy podatnicy mają płacić za nasze bezpieczeństwo? Dlaczego Europa unika wzięcia na siebie części odpowiedzialności? – pytał retorycznie szef Sojuszu.

– Jesteśmy w historycznym punkcie. Musimy zadać sobie pytanie, czy jako Europa, chcemy być aktywnym graczem czy chcemy się jedynie przyglądać – mówił Anders Fogh Rasmussen. Sojusz musi dzisiaj stawiać czoła zupełnie innym wyzwaniom niż w momencie jego tworzenia. Globalny terroryzm, cyberataki, zagrożenia asymetryczne to dzisiejsza rzeczywistość. – Obrona granic zaczyna się daleko od nich. Musimy myśleć i działać globalnie – przekonywał sekretarz generalny NATO.


Oddziaływania polityczne, tzw. softpower, to zdaniem Rasmussena dalece za mało, by zapewnić światu bezpieczeństwo. Jako przykład podał sytuację na Bałkanach, gdzie dopiero interwencja zbrojna pozwoliła opanować kryzys. NATO i jego członkowie muszą więc mieć możliwość użycia siły tzw. hardpower.  To kosztuje. Dlatego, szef Sojuszu zachęcał, by nawiązywać  globalną współpracę. – Politycy są zwykle nieufni, gdy mówimy o wspólnym systemie obrony. Ale musimy sobie uświadomić, że indywidualne bezpieczeństwo jest iluzją – zaznaczył Rasmussen. Podczas wykładu pochwalił też nasz kraj. Powiedział, że Polska jest przykładem dla innych. – Mimo problemów gospodarczych jesteście w stanie zwiększać wydatki na obronność i rozbudowywać swoje zdolności militarne. Chciałbym podziękować i pogratulować wam tych wysiłków – powiedział szef Sojuszu.


Sekretarz generalny NATO spotkał się także z Tomaszem Siemoniakiem, szefem MON, oraz Radosławem Sikorskim, ministrem spraw zagranicznych. Rasmussen chwalił Polskę „za wysokie standardy uczestnictwa w sojuszu”. – Wasze siły z ogromnym poświęceniem oraz odwagą służą w operacjach sojuszniczych. Chciałbym oddać hołd ich odwadze i poświęceniu – mówił, odnosząc się do zaangażowania Wojska Polskiego m.in. w Kosowie i Afganistanie. – Liczę na poparcie i zaangażowanie Polski w Afganistanie również po 2014 roku – dodał sekretarz generalny.

Z kolei minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że Polska kładzie duży nacisk na zacieśnienie współpracy wewnątrz Sojuszu. – Służą temu chociażby wspólne ćwiczenia, m.in. takie jak Steadfast Jazz 2013 – mówił minister.

Sekretarz generalny NATO wspomniał także o polskim systemie finansowania budżetu obronnego. – Może być on uznawany za wzorcowy i jest bardzo bliski standardom, do jakich dąży NATO – dodał Rasmussen.

Na pytanie, jak Sojusz Północnoatlantycki widzi udział Polski we współpracy regionalnej na rzecz obronności i bezpieczeństwa, a w szczególności aktywności w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Rasmussen stwierdził: – Zdaniem NATO działania regionalne są kluczem do efektywnego wykorzystania zasobów. W przyszłości indywidualne państwa będą miały kłopoty z utrzymaniem i budową zaawansowanych i nowoczesnych zdolności i rozwiązań technicznych – w takiej sytuacji niezbędna staje się współpraca międzynarodowa. Niemniej NATO nie może zostać rozbite na fragmenty – Sojusz w tym przypadku będzie pełnił rolę najważniejszą – koordynującą wspólne wysiłki – zaznaczył sekretarz generalny NATO.

*****

Wszechnica Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej to think tank utworzony przy warszawskiej uczelni wojskowej. Z inicjatywy rektora-komendanta Akademii gen. dyw. Bogusława Packa powstało forum wymiany myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Na wykłady i do uczestnictwa w dyskusji zapraszane są osoby, które w przeszłości w istotny sposób uczestniczyły w tworzeniu podstaw globalnego bezpieczeństwa lub obecnie je kształtują. Gośćmi Wszechnicy Bezpieczeństwa byli m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz ambasadorowie USA, Rosji i Chin.

MC

autor zdjęć: Akademia Obrony Narodowej, Maciej Nędzyński (DPI MON)

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojna w świętym mieście, część druga
W Italii, za wolność waszą i naszą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Na straży wschodniej flanki NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wytropić zagrożenie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, epilog
Kadisz za bohaterów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Front przy biurku
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Gunner, nie runner
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna na detale
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Rekordziści z WAT
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Pod skrzydłami Kormoranów
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO