moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięgali służyć Ojczyźnie

13 czerwca w Mińsku Mazowieckim odbyła się przysięga żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych, którzy rozpoczęli szkolenie 6 maja br. w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej.


W uroczystości, którą poprzedziła minuta cieszy dla uczenia pamięci poległego w Afganistanie st. chor. Jana Kiepury, uczestniczyli: komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcy i przedstawiciele Rodzajów Sił Zbrojnych, komendanci szkół i centrów szkolenia Policji, przedstawiciele Prokuratury Wojskowej i sądów, władz miasta, mińskiej policji oraz straży pożarnej.

Złożenie przysięgi wojskowej jest najważniejszym dniem dla każdego żołnierza Sił Zbrojnych RP. Przygotowujący się do służby w NSR żołnierze przysięgali dochować wierności ojczyźnie oraz podejmować wyzwania dla dobra narodu i kraju. Od chwili wypowiedzenia słów roty przysięgi wojskowej rozpoczęła się ich prawdziwa żołnierska droga. Aktu zaprzysiężenia dokonał komendant Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej płk dr Piotr Płonka. Złożeniem przysięgi na sztandar jednostki wyróżnieni zostali: szer. elew Dawid Mazur, szer. elew Daniel Pieczychlebek, szer. elew Klaudia Kalinowska i szer. elew Łukasz Białozor.

Następnie komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus wręczył listy gratulacyjne wyróżnionym żołnierzom oraz ich rodzinom. Listami gratulacyjnymi, które są wyrazem uznania dla zdyscyplinowania i sumienności podczas szkolenia w okresie unitarnym, wyróżnieni zostali: szer. elew Marcin Herda, szer. elew Łukasz Niedźwiecki, szer. elew Robert Słowikowski i szer. elew Patryk Teleżyński.

– To niezwykłe uczucie patrzeć, jak z cywila rodzi się żołnierz, który w murach Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej zaczyna uczyć się żołnierskiego fachu i zdobywa wojskowe umiejętności, jakie wkrótce będą sprawdzone i doskonalone w jednostkach na terenie całego kraju – zwrócił się do uczestników uroczystości komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus. – Wszyscy składający dziś przysięgę trafili do Wojska Polskiego w wyniku świadomego wyboru – coraz więcej bowiem młodych ludzi widzi w służbie wojskowej możliwość spełnienia życiowych i zawodowych ambicji, ale bycie żołnierzem zobowiązuje – podkreślił komendant i zwrócił się do świeżo zaprzysiężonych żołnierzy: – Już wkrótce będziecie pełnić trudną, odpowiedzialną a nawet niebezpieczną służbę na terenie kraju i za granicą, w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Będziecie wraz z innymi służbami odpowiedzialni za bezpieczeństwo i suwerenność naszej ojczyzny.

W imieniu ministra obrony narodowej komendant główny ŻW podziękował rodzicom i najbliższym za trud i wysiłek włożone w wychowanie i przygotowanie przyszłych żołnierzy do zaszczytnego obowiązku służby dla Rzeczpospolitej Polskiej.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. Przysięga była także okazją do promocji Żandarmerii Wojskowej wśród mińskiej społeczności. Mińszczanie mogli zapoznać się z zaprezentowanym sprzętem i wyposażeniem Żandarmerii Wojskowej.

Data przysięgi wojskowej była nieprzypadkowa. 13 czerwca to dzień szczególny dla wszystkich żandarmów. To dzień, w którym obchodzone jest Święto Żandarmerii Wojskowej. W bieżącym roku obchodzimy XXIII rocznicę istnienia formacji, która budowana od 1990 roku jest szanowanym i docenianym za profesjonalizm ogniwem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Służba przygotowawcza to oferta dla osób, które dotychczas nie odbyły szkolenia wojskowego, a chciałyby je odbyć w trybie ochotniczym. Wprowadzenie tej służby wychodzi naprzeciw także oczekiwaniom osób, które zamierzają połączyć swoją cywilną aktywność zawodową z obowiązkami żołnierskimi, służąc w przyszłości w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Szkolenie elewów podzielone jest na dwa etapy i będzie trwać do 29 sierpnia 2013 roku. Pierwszy okres to szkolenie podstawowe trwające około 3 miesiące, drugi – specjalistyczne trwające miesiąc. Przez cztery miesiące żołnierze nabędą podstawowe umiejętności oraz wiedzę z zakresu rzemiosła żołnierskiego.

Źródło: Katarzyna Mrozkowiak

PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zachować właściwą kolejność działań
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
Szarża „Dragona”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kadisz za bohaterów
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zbrodnia made in ZSRS
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
V Korpus z nowym dowódcą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO