moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

50. rocznica powstania 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej

14 czerwca w 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku, dla podkreślenia chlubnych  tradycji 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej oraz 16 Pułku Czołgów Średnich, odsłonięte zostały pamiątkowe tablice.


W obecności byłych żołnierzy 7 ŁDD licznie przybyłych z garnizonów Gdańsk, Lębork, Słupsk, asyście kompanii honorowej oraz orkiestry Wojsk Lądowych z Elbląga tablicę pamięci 7 ŁDD odsłonił zastępca dowódcy – szef sztabu Wojsk Lądowych gen. dyw. Andrzej Malinowski.

Przeniesioną natomiast tablicę 16 Pułku Czołgów Średnich w asyście żołnierzy czarnych beretów odsłonił prezes koła „Czarne Berety” mjr rez. Marek Piaskowski. W swoim wystąpieniu dowódca 7 BOW płk dypl. Sławomir Kowalski podkreślił: − Tym wszystkim ludziom, związanym dawniej i dziś z „Siódemką”, bohaterom, którzy pokonywali trudy i znoje ciężkiej służby w czasach wojennej zawieruchy, poświęcamy dziś pamiątkowe tablice. Niech każde spotkanie w tym miejscu będzie zawsze okazją do zadumy i refleksji. Niech będzie miejscem-symbolem poświęcenia żołnierzy polskich dla ojczyzny. Miejscem, w którym będziemy zapominać o niedogodnościach codziennej służby i z dumą rozpamiętywać odległe, ale jakże heroiczne czasy dla narodu polskiego. Naszym zadaniem, wszystkich którzy obecnie służą w jednostce o tak chlubnym rodowodzie, jest godne kultywowanie patriotycznej postawy naszych poprzedników.

Po uroczystości zaproszeni goście udali się na Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce, gdzie szkolą się aktualnie pododdziały 7 BOW. W ramach wizyty na poligonie goście mogli obserwować strzelania wojsk przeciwlotniczych zgrupowania Wojsk Lądowych, zwiedzić stanowisko dowodzenia 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz obejrzeć pokaz sprzętu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a także zwiedzić Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej.

Najbardziej widowiskowym był jednak pokaz działania żołnierzy 7 BOW w obronie wybrzeża morskiego we współdziałaniu z lotnictwem Wojsk Lądowych oraz Marynarką Wojenną. Dla byłych żołnierzy 7 ŁDD była to chwila niezwykle wzruszająca, wielu z nich wspominało czasy swojej służby i miesiące spędzone na poligonach. Na usteckiej plaży po zakończonych manewrach żołnierze „niebieskich beretów” mieli również niespodziankę dla gen. dyw. Andrzeja Malinowskiego, który również służył w 7 ŁDD. Pan generał dostał niebieski beret − symbol nierozerwalnie związany z wojskami obrony wybrzeża.

Działanie żołnierzy „niebieskich beretów” obserwował również pan Lucjan Młynarczyk. Pan Lucjan wylicytował pobyt w 7 BOW w ramach XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sentyment do wojska, szczególnie do 7 brem, w którym służył pan Lucjan w latach 1975–1976 spowodował, że przystąpił do aukcji i ją wygrał. Po zakończonym pokazie działania wojsk 7 BOW zaproszeni goście udali się na spotkanie pokoleń.

14 czerwca to drugi dzień uroczystych obchodów 50. rocznicy powstania 7 ŁDD. W pierwszym dniu obchodów 13 czerwca odbyła się konferencja w Gdańsku. 15 czerwca natomiast obchody rozpoczęły się w Lęborku i połączone były z wręczeniem sztandaru dla 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Rozkazem Ministra Obrony Narodowej Marszałka Polski Mariana Spychalskiego Nr 051/MON z dnia 8 października 1963 roku powołana została do życia 7 Łużycka Dywizja Desantowa z dyslokacją w Gdańsku, Lęborku i Słupsku. W historii Wojska Polskiego była to pierwsza jednostka o charakterze obrony wybrzeża. Dla podkreślenia ścisłego związku z wybrzeżem żołnierze dywizji noszą na prawym rękawie umundurowania kotwicę, która jest jednocześnie odznaką dywizji powszechnie stosowaną, a nakrycie głowy stanowi „niebieski beret” nawiązujący do koloru morza. Oba te emblematy miały powodować pełne przywiązanie do tej dywizji i jej powołania bojowego. Od 2 sierpnia 1986 roku 7 Łużycka Dywizja Desantowa została przeformowana na 7 Łużycką Brygadę Obrony Wybrzeża. Zgodnie ze zmienioną nazwą otrzymała nowe przeznaczenie – obronę wybrzeża.

1 maja 1994 roku natomiast na bazie 16 Pułku Zmechanizowanego oraz 34 Batalionu Obrony Wybrzeża powstała 7 Brygada Zmechanizowana, wchodząc w skład 8 DOW. Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 77/MON brygadzie nadano nazwę wyróżniającą "Pomorska" i imię gen. bryg. Stanisława Grzmot-Skotnickiego.

Źródło: kpt. Karolina Krzewina-Hyc

PZ

autor zdjęć: mjr Tomasz Mielczarek

dodaj komentarz

komentarze


Jeśli nie Jastrząb, to…
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Przygotowania czas zacząć
Wojsko inwestuje w Limanowej
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Optyka dla żołnierzy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Hiszpański palimpsest
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Weterani i bokser „Master”
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Cena wolności
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Rakiety dla Jastrzębi
Animus Fortis, czyli mężny duch
V Korpus z nowym dowódcą
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO