moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żaroodporni w mundurach

Muszą umieć sprawnie ugasić las na poligonie lub koszary, ale też płonący samolot wypełniony paliwem, skład amunicji i magazyn pełen środków chemicznych. Koledzy żartobliwie nazywają ich żaroodporni. W wojsku służbę pełni 2,5 tysiąca zawodowych strażaków.


Na drodze krajowej nr 18 cysterna z paliwem wpadła do rowu. W każdej chwili mogło dojść do wybuchu. Wśród kilku strażackich sekcji ratowniczo-gaśniczych, które zapobiegły tragedii, byli żołnierze Wojskowej Straży Pożarnej z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. – W podobnych wypadkach interweniujemy kilka razy w roku. Nie tak dawno gasiliśmy sześć samochodów, które zapaliły się na jadącej lawecie, innym razem wyjeżdżaliśmy gasić płonący domek jednorodzinny, a pięć lat temu braliśmy udział w gaszeniu wielkiego pożaru lasu – mówi chor. Krzysztof Buczkowski, komendant Wojskowej Straży Pożarnej ze Świętoszowa.

Jego 30-osobowa jednostka przez wszystkie dni roku pełni nieprzerwany dyżur bojowy. Najważniejszym zadaniem Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej jest gaszenie pożarów i prowadzenie akcji ratowniczych na terenach i obiektach zarządzanych przez armię, ale w razie potrzeby strażacy wojskowi wspomagają w akcjach kolegów z Państwowej Straży Pożarnej.

W 2012 roku wyjeżdżali do pożarów 942 razy, z czego 736 dotyczyło akcji poza terenem administrowanym przez wojsko. W tym roku uczestniczyli już w 380 akcjach gaśniczych, z których tylko 73 miały miejsce na terenach zarządzanych przez armię.

W Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, która obchodzi 20-lecie istnienia, pełni służbę blisko 2,5 tysiąca żołnierzy i pracowników wojska. Wspomaga ich 30 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. W Polsce nad bezpieczeństwem czuwają 92 jednostki wojskowych strażaków. Najwięcej, bo 33, działa w koszarach i obiektach podległych Inspektoratowi Wsparcia SZ. Najmniej, po jednej jednostce, znajduje się na terenie zarządzanym przez Dowództwo Wojsk Specjalnych i Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia.

Wojskowa Ochrona Przeciwpożarowa ma długą i barwną tradycję. Już w 1920 w roku w Departamencie VIII Budownictwa polskiej armii istniał Samodzielny Wydział Przeciwpożarowy.

– Zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego obiektów i terenów wojskowych wymaga od naszych ludzi sporego wysiłku w działalności prewencyjnej i zagwarantowania sprawności systemu ratowniczo-gaśniczego – mówi płk Tadeusz Likus, szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej. – Strażacy przechodzą gruntowne przeszkolenie w resortowej Szkole Specjalistów Pożarnictwa w Grupie koło Grudziądza. Staramy się stworzyć tam symulowane warunki miejsc akcji oraz zagrożeń, jakie mogą się wydarzyć realnie w różnych jednostkach i obiektach wojskowych. Chodzi o to, aby potencjalny pożar, miejsce jego zarzewia i sposób gaszenia nigdy nie był dla naszych ludzi zaskoczeniem – tłumaczy pułkownik.

Wojskowi strażacy wyjeżdżają także na misje zagraniczne. W Afganistanie służyło dotąd ponad 180, wielu z nich po kilka razy. Pełnili dyżury bojowe w bazie Ghazni oraz bazie Warrior. Uczestniczyli również w misji w Iraku. Podczas dziesięciu zmian w latach 2003–2008 zadania wykonywało ponad 220 żołnierzy strażaków.

W ramach modernizacji technicznej armii pożarnicy są wyposażani w nowoczesny sprzęt. W 2012 roku dostali 33 nowoczesne samochody ratowniczo-gaśnicze za ponad 33 miliony złotych. Za kolejne 5 milionów resort zakupił dla nich między innymi motopompy, agregaty prądotwórcze i oddymiające, zestawy ratownictwa technicznego i pneumatyczne poduszki podnoszące.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Archiwum Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Polki pobiegły po srebro!
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Zawsze gotowi do pomocy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
WAM wraca po latach
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
Podróż po AWACS-ie
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Cień atomowej zagłady
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Szachownice nie dotarły nad Finlandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO