moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto 8 Grudziądzkiego Batalionu Walki Radioelektronicznej

Święto jednostki przypada 14 maja. Ponieważ w tym roku w maju batalion brał udział w ćwiczeniach „Delta 13”, uroczystości przesunięto na 21 czerwca.

8 Batalion Walki Radioelektronicznej został sformowany Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych nr PF – 100/Org. z dnia 14 maja 2001 roku na bazie 8 Pułku Radioelektronicznego. Od 4 stycznia br. jednostką dowodzi ppłk Radzisław Smółkowski.

Batalion przejął i kultywuje tradycje wszystkich jednostek, które od chwili swojego powstania w wyniku zmian organizacyjnych i restrukturyzacji były poprzednikami jednostki, tzn.: samodzielnej kompanii zakłóceń i podsłuchu (1958–1960); batalionu przeciwdziałania radiowego (1960–1962); 8 Ośrodka Przeciwdziałania Radiowego (1962–1970); 12 Batalionu Rozpoznania Radioelektronicznego (1967–1996); 8 Pułku Zakłóceń Radiowych (1970–1996); 8 Grudziądzkiego Pułku Radioelektronicznego (1996–2001), a także nawiązuje do tradycji Centrum Wyszkolenia Kawalerii.

10 września 1989 roku na terenie jednostki miała miejsce piękna, bardzo dobrze świadcząca o pielęgnowaniu najlepszych i najpiękniejszych tradycji Wojska Polskiego, uroczystość. W pięćdziesiątą rocznicę ostatniej promocji oficerskiej w Centrum Wyszkolenia Kawalerii przybyło tu z całego świata około stu pięćdziesięciu kawalerzystów II RP. Od tamtej pory jednostka, wraz z Fundacją na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, jest współorganizatorem Zjazdów Kawalerzystów II RP. Z żalem należy jedynie stwierdzić, że co roku na uroczystości przybywa coraz mniej przedwojennych kawalerzystów. Odchodzą na wieczną wartę, o czym informują komunikaty coraz częściej zamieszczane na stronie internetowej Fundacji.

Jak co roku Święto Batalionu przygotowane przez Dowództwo, kadrę, pracowników wojska bardzo starannie i wypełnione było wieloma przedsięwzięciami oraz atrakcjami. O godzinie 8.00 rozpoczęła się w kościele garnizonowym msza. Po jej zakończeniu, w godzinach przedpołudniowych na terenie jednostki odbyły się zawody służb mundurowych, w których startowało siedem drużyn reprezentujących jednostki wojskowe oraz służby mundurowe. W tym samym czasie można było zapoznać się ze sprzętem specjalnym znajdującym się w wyposażeniu batalionu, odbywały się pokazy i zabawy dla dzieci młodzieży, a w hali sportowej jednostki można było obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów szkół średnich poświęconą Centrum Wyszkolenia Kawalerii i 8 Grudziądzkiemu Batalionowi Walki Radioelektronicznej. Na wystawie przedstawiono również zdjęcia przedwojennych kawalerzystów oraz żołnierzy batalionu podczas misji w Afganistanie.

Przed rozpoczęciem głównych uroczystości Święta Batalionu miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. W jednym z budynków koszarowych odsłonięte zostały dwie tablice pamiątkowe. Jedna z nich poświęcona została obcokrajowcom szkolącym się w Centrum Wyszkolenia Kawalerii, druga – oficerowi pochodzącemu z Azerbejdżanu, płk. Veli bek Jedigarowi, który był dyrektorem nauk szkoły doskonalenia oficerów i podoficerów w Centrum Wyszkolenia Kawalerii.

Punktualnie o godzinie 12.00 przy dźwiękach marszy granych przez orkiestrę wojskową na plac apelowy weszła kompania reprezentacyjna ze sztandarem batalionu, a za nią pododdziały jednostki oraz klasy o profilu wojskowym szkół średnich współpracujących z batalionem. Dowódca batalionu ppłk Radzisław Smółkowski dokonał przeglądu pododdziałów, nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt, a następnie powitanie licznie zgromadzonych gości.

Na tę doniosłą uroczystość przybyli między innymi: kombatanci walk o niepodległość Polski z czasów II wojny światowej, prezydent miasta pan Robert Malinowski, z Londynu – pani Jolanta Parol i pani Anna Bobińska-Suzuki − wnuczki patrona jednostki gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego, przewodnicząca Zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej pani Karola Skowrońska, przedstawiciele szkół średnich współpracujących z 8 GbWRE, służb mundurowych, Dowództwa Wojsk Lądowych, jednostek wojskowych garnizonu grudziądzkiego oraz jednostek stacjonujących w województwie kujawsko-pomorskim, żołnierze, którzy pełnili służbę w batalionie i jednostkach, których tradycje 8 GbWRE kultywuje, przedstawiciele producentów uzbrojenia i sprzętu wojskowego znajdującego się w wyposażeniu 8 Batalionu, a także pracownicy wojska.

Tak uroczysty dzień, jakim jest Święto Batalionu, był okazją do wręczenia wyróżniającym się żołnierzom awansów na wyższe stopnie wojskowe, odznaczeń, medali, odznak honorowych. Następnie okolicznościowe puchary i dyplomy zostały wręczone drużynom startującym w przedpołudniowych zawodach sportowych.

Ostatnim, „muzycznym” punktem programu uroczystości odbywającej się na placu apelowym było odśpiewanie przez pododdziały batalionu „Hymnu 8 GbWRE” i odegranie „Pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego”. Uroczystość zakończyła defilada.

W piątkowe popołudnie pierwszego dnia lata zakończyły się uroczyste, jak zwykle, obchody Święta 8 Grudziądzkiego Batalionu Walki Radioelektronicznej. Żołnierze powrócili do pełnienia swych trudnych i odpowiedzialnych obowiązków. Ale już niebawem, w drugiej połowie sierpnia koszary przy ulicy gen. Józefa Hallera w Grudziądzu zapełnią się licznymi gośćmi i powróci atmosfera przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii. W dniach 23–25 sierpnia odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej XXV Jubileuszowy Zjazd Kawalerzystów II RP. Będzie to niewątpliwie ważne wydarzenie w życiu miasta, a także 8 Grudziadzkiego Batalionu Walki Radioelektronicznej.

Źródło: płk rez. Piotr Kowaluk

 

PZ

autor zdjęć: płk rez. Piotr Kowaluk

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Zachować właściwą kolejność działań
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zmiany w dodatkach stażowych
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szarża „Dragona”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
NATO on Northern Track
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO na północnym szlaku
Charge of Dragon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szpej na miarę potrzeb
SOR w Legionowie
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Kadisz za bohaterów
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO