moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Japońskie okręty w polskim porcie

Dwa okręty szkolne „Kashima” i „Shirayuki”, a także niszczyciel „Isoyuki” zawiną do Gdyni na początku sierpnia. Po raz pierwszy w historii okręty Morskich Sił Samoobrony Japonii pojawią się na Bałtyku. Dziś o szczegółach wizyty rozmawiali japoński ambasador Makoto Yamanaka i dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea.

Spotkanie zostało zorganizowane na historycznym okręcie ORP „Błyskawica”. Podczas wizyty w Gdyni ambasador Japonii poznawał m.in. plany modernizacji polskiej Marynarki Wojennej. Głównym tematem rozmów była jednak wizyta japońskich okrętów.

Rozpocznie się ona 7 sierpnia. Wówczas do portu wojennego w Gdyni zawiną dwa okręty szkolne „Kashima” i „Shirayuki”, a także niszczyciel „Isoyuki”. – Na ich pokładach staż odbywają młodzi oficerowie, którzy właśnie ukończyli studia – wyjaśnia kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik Marynarki Wojennej. Podczas trzydniowej wizyty goście zwiedzą Gdańsk, Gdynię i Sopot. Mieszkańcy Trójmiasta będą mogli wejść na pokład japońskich jednostek, posłuchać koncertu orkiestr z obydwu krajów oraz obejrzeć pokaz wschodnich sztuk walki. – W planach jest także mecz piłkarski marynarzy polskich z japońskimi, no i przede wszystkim ćwiczenia „Passex” – zapowiada kmdr por. Zajda. – Japońskie okręty będą trenować wspólnie z naszą fregatą. Szczegóły ćwiczenia zostaną ustalone już podczas wizyty – zaznacza rzecznik.

Japoński okręt szkolny „Kashima”. Fot. US Navy.

Wizyta okrętów z Japonii to historyczne wydarzenie. Tamtejsze jednostki bojowe nigdy wcześniej nie wpływały nawet na Bałtyk. W drugiej połowie XIX wieku w tym rejonie świata pojawili się jedynie członkowie misji gospodarczej wysłanej przez szogunat. Mieli odwiedzić wybrane kraje Europy i doprowadzić do rewizji niekorzystnych dla Japonii traktatów handlowych. Na pokładzie brytyjskiego statku odwiedzili wówczas m.in. Prusy i Sankt Petersburg.

– Z pewnością wizytę okrętów japońskich można uznać za początek współpracy sił morskich obydwu państw – podkreśla adm. floty Mathea. – Udowadnia ona, że morze jest środowiskiem nieznającym granic, że jest łącznikiem między krajami nawet tak oddalonymi od siebie, jak Polska i Japonia – dodaje. W podobnym tonie wypowiada się ambasador Yamanaka. – Dla mnie to pierwsza wizyta w Gdyni i jestem pod wrażeniem piękna i gościnności tego miasta. Jestem pewien, że załogi naszych okrętów również tego doświadczą – zaznacza. – Gdynia znalazła się na trasie ich rejsu, ponieważ to bardzo dobry port, baza morska i miasto, w którym mieści się Dowództwo Marynarki Wojennej – tłumaczy.

Japoński niszczyciel „Isoyuki”. Fot. www.mod.go.jp/e/

Japońskie okręty z macierzystego portu wyruszyły 22 maja. W ciągu 162 dni zamierzają pokonać przeszło 55 tysięcy kilometrów. Ich trasa wiedzie przez Ocean Spokojny, Cieśninę Panamską, Atlantyk, Morze Północne i Bałtyk. Stamtąd skierują się na Morze Śródziemne i przez Kanał Sueski przejdą na Ocean Indyjski. W tym czasie odwiedzą porty w 18 krajach, m.in. w USA, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii, na Sri Lance oraz w Wietnamie.

Japońskie Morskie Siły Samoobrony powstały w 1954 roku. Z formalnego punktu widzenia nie są one formacją wojskową i mają charakter wybitnie defensywny. To efekt konstytucji, które została uchwalona w Cesarstwie po przegranej drugiej wojnie światowej. Początkowo zakładała ona, że Japonia w ogóle nie będzie mieć armii. Zmianę nastawienia wymusiła dopiero sytuacja geopolityczna w regionie: powstanie Chińskiej Republiki Ludowej i rosnąca potęga militarna tego państwa, sowiecka inwazja na Afganistan, ciągle tlący się spór z Rosją o Wyspy Kurylskie, a także zagrożenie ze strony komunistycznej Korei Północnej. Od niedawna Japończycy angażują się w misje wojskowe poza granicami swojego kraju. W latach 2004–2006 sześciuset tamtejszych żołnierzy służyło w Iraku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Bartosz Zajda, US Navy, www.mod.go.jp/e/

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1373491560
Japonia ostatnio myśli o stworzeniu kontr-uderzeniowego szybkiego pocisku rakietowego o zasięgu do 500 km. Warto by porozmawiać z nimi czy moglibyśmy - w miarę możliwości- uczestniczyć w tym programie. Flagi mamy w kolorach podobne... .
D0-5D-FA-07

Zaprojektuj mural o powstaniu
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Osiodłać krowę”
AW149 wkrótce „made in Poland”
„Czarownice” nad Londynem
„Baltops” – moc na Bałtyku
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Plan na szczyt
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Ratownicy na medal
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Latający radar
Przesmyk w grze
Więcej niż szkolenie TCCC
Sztandar dla cyberwojsk
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Policjanci szkolą wojsko
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
AWACS-y dostarczone
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Trzy miecze pokoju
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Wyrwali się z niemieckiego kotła
„Pierwsza Drużyna” na start
Gortat Team vs drużyna NATO
Ameryka daje wsparcie
Dzień, który zmienił bieg wojny
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Equipment Tailored to the Needs
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Terroryści na lotnisku
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Pokazali swoją siłę
Kremlowska wirtualna korekta
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
NATO on Northern Track
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Jak rozbito więzienie w Końskich
Inwestycja potrzebna jak tlen
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Podróż w ciemność
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO