moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tapczan przysługuje. Telewizor niekoniecznie

Ponad 600 żołnierzy z bydgoskich internatów wojskowych nie może oglądać telewizji. Powód? Ich odbiorniki nie są przystosowane do odbioru sygnału cyfrowego. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa tłumaczy, że telewizory, choć w pokojach stoją, nie są obowiązkowym elementem ich wyposażenia. Oficerowie poskarżyli się do organizacji reprezentującej interesy żołnierzy w armii.


– Mamy XXI wiek i sytuacja wydaje się co najmniej dziwna. Telewizor nie jest oczywiście wszystkim, ale czasem każdy przecież ma ochotę obejrzeć jakiś film czy program – mówi jeden z oficerów z Bydgoszczy.

Żołnierze z różnych części Polski, którzy ze względu na służbę mieszkają w bydgoskich internatach wojskowych, już od pewnego czasu interesowali się planowaną zmianą telewizji analogowej na cyfrową. Chcieli wiedzieć, czy odbiorniki w ich pokojach będą działać.

– Kierownictwo internatu zapewniało mnie, że przygotowują się do wyposażania pokoi albo w nowe telewizory, albo w dekodery niezbędne do odbioru telewizji cyfrowej – opowiada kmdr por. Dariusz Dębski, dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Żołnierz od siedmiu lat mieszka w jednym w bydgoskich internatów.

Jednak 20 maja 90 proc. telewizorów w bydgoskich internatach zgasło. Tego dnia w mieście wyłączono bowiem analogową telewizję. Spośród 670 odbiorników tylko 60 odbierało sygnał telewizji cyfrowej. Do kolejnych 50 telewizorów oddział regionalny Agencji dokupił tunery DVB-T. Pozostałe 610 do dziś stoi bezużytecznie.

Dlaczego tak się stało? –  Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, której pracownicy dbają m.in. o to, by w pokojach znalazły się niezbędne meble, oświetlenie czy tekstylia, poinformowała nas, że nie ma obowiązku wyposażania pokoi w telewizory – mówi kmdr por. Dębski.

WAM powołała się na rozporządzenie ministra obrony narodowej. W dokumencie napisano, że pokój w internacie powinien być wyposażony m.in. w tapczan, szafę, stół, kosz na śmieci, lustro, firanki, zasłonki. O odbiorniku telewizyjnym nie ma tam ani słowa.

Ale, zdaniem żołnierzy, nie oznacza to, że telewizor w pokoju nie powinien się znaleźć. Rozporządzenie mówi bowiem o tzw. minimalnym standardzie jego wyposażenia. – W przepisach nie ma też słowa np. o żarówce. A przecież oczywiste jest, że musi ona być w pomieszczeniu – podkreśla oficer z Inspektoratu Wsparcia.

Komandor Dębski w imieniu swoim i kolegów postanowił interweniować w Konwencie Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. Płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu napisał w tej sprawie do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. – Korzystanie z internatu jest ściśle związane ze służbą niemal każdego żołnierza. Dlatego warunki, w jakich żołnierze mieszkają i odpoczywają po służbie nie są bez znaczenia. Zwłaszcza, że ci wojskowi nie mają szansy po pracy spotkać się z rodziną – tłumaczy płk Babuśka.

Co na to wszystko Wojskowa Agencja Mieszkaniowa? Jej prezes Michał Świtalski, odpisał pułkownikowi, że koszt zakupu nowych odbiorników to 500 tysięcy złotych, a na taki wydatek Agencji na razie nie stać. Pieniądze przeznaczane są bowiem w pierwszej kolejności na tworzenie nowych kwater internatowych w Bydgoszczy. WAM owszem, planuje stare telewizory wymienić na nowe lub dokupić dekodery, ale kiedy dokładnie – tego nie wiadomo.

PG

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze

~obserwer
1373878140
Naprawdę widać, że nie ma problemów większych.... niektórym przeszkadza też, że słońce mocno świeci/grzeje w internatowe okna... a przez 7 lat mieszkania w internacie to bym sam wyposażył się w TV taki jak mi się podoba.
3A-5E-A1-B6
~Włodzimierz B.
1373793360
Przenosząc się do innego garnizonu każdy z nas otrzymuje należności: przeniesieniową i osiedleniową (łącznie w 2010 r ok 2500 zł - nie wiem ile teraz). To fundusze jak najbardziej celowe z których kupiłem sobie monitor do prywatnego laptopa z funkcją TV i inne akcesoria przydatne na nowym "gospodarstwie" (żelazko z deską do prasowania, patelnię itp). Taki jest chyba ich cel? Pewnie, że można i nowe opony do samochodu (w końcu dojazdy), ale wybór należy indywidualnie do każdego. Bardziej by mnie denerwowało, gdyby WAM nie chciała zabrać mi z pokoju bezużytecznego TV. Dziwne i - moim zdaniem - bezpodstawne to Panów narzekanie.
C6-93-B5-C1

Zimowy sprawdzian podchorążych
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Gwiazdy sportu dają lekcję
Zielone światło dla Barbary
Lista trupich główek
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lekcje z frontu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szef MON-u w Brukseli
Rakietowy szach
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Cud w Trewirze
Invictus w zimowym stylu
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
„Avenger” na Monte Cassino
Nowe śmigłowce kawalerii
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojna o porządek świata
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pierwszy skok
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Roszady personalne w PGZ-ecie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Spadochroniarze na Podlasiu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Eurofightery znowu w Polsce
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Śnieg może być groźną bronią
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Będą kolejne „Daglezje-P”
Bruksela przed szczytem
Ślubowanie kadetów OPW
W rezerwie pasywnej będą oceny
Skromny początek wielkiej wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO