moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tapczan przysługuje. Telewizor niekoniecznie

Ponad 600 żołnierzy z bydgoskich internatów wojskowych nie może oglądać telewizji. Powód? Ich odbiorniki nie są przystosowane do odbioru sygnału cyfrowego. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa tłumaczy, że telewizory, choć w pokojach stoją, nie są obowiązkowym elementem ich wyposażenia. Oficerowie poskarżyli się do organizacji reprezentującej interesy żołnierzy w armii.


– Mamy XXI wiek i sytuacja wydaje się co najmniej dziwna. Telewizor nie jest oczywiście wszystkim, ale czasem każdy przecież ma ochotę obejrzeć jakiś film czy program – mówi jeden z oficerów z Bydgoszczy.

Żołnierze z różnych części Polski, którzy ze względu na służbę mieszkają w bydgoskich internatach wojskowych, już od pewnego czasu interesowali się planowaną zmianą telewizji analogowej na cyfrową. Chcieli wiedzieć, czy odbiorniki w ich pokojach będą działać.

– Kierownictwo internatu zapewniało mnie, że przygotowują się do wyposażania pokoi albo w nowe telewizory, albo w dekodery niezbędne do odbioru telewizji cyfrowej – opowiada kmdr por. Dariusz Dębski, dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Żołnierz od siedmiu lat mieszka w jednym w bydgoskich internatów.

Jednak 20 maja 90 proc. telewizorów w bydgoskich internatach zgasło. Tego dnia w mieście wyłączono bowiem analogową telewizję. Spośród 670 odbiorników tylko 60 odbierało sygnał telewizji cyfrowej. Do kolejnych 50 telewizorów oddział regionalny Agencji dokupił tunery DVB-T. Pozostałe 610 do dziś stoi bezużytecznie.

Dlaczego tak się stało? –  Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, której pracownicy dbają m.in. o to, by w pokojach znalazły się niezbędne meble, oświetlenie czy tekstylia, poinformowała nas, że nie ma obowiązku wyposażania pokoi w telewizory – mówi kmdr por. Dębski.

WAM powołała się na rozporządzenie ministra obrony narodowej. W dokumencie napisano, że pokój w internacie powinien być wyposażony m.in. w tapczan, szafę, stół, kosz na śmieci, lustro, firanki, zasłonki. O odbiorniku telewizyjnym nie ma tam ani słowa.

Ale, zdaniem żołnierzy, nie oznacza to, że telewizor w pokoju nie powinien się znaleźć. Rozporządzenie mówi bowiem o tzw. minimalnym standardzie jego wyposażenia. – W przepisach nie ma też słowa np. o żarówce. A przecież oczywiste jest, że musi ona być w pomieszczeniu – podkreśla oficer z Inspektoratu Wsparcia.

Komandor Dębski w imieniu swoim i kolegów postanowił interweniować w Konwencie Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. Płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu napisał w tej sprawie do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. – Korzystanie z internatu jest ściśle związane ze służbą niemal każdego żołnierza. Dlatego warunki, w jakich żołnierze mieszkają i odpoczywają po służbie nie są bez znaczenia. Zwłaszcza, że ci wojskowi nie mają szansy po pracy spotkać się z rodziną – tłumaczy płk Babuśka.

Co na to wszystko Wojskowa Agencja Mieszkaniowa? Jej prezes Michał Świtalski, odpisał pułkownikowi, że koszt zakupu nowych odbiorników to 500 tysięcy złotych, a na taki wydatek Agencji na razie nie stać. Pieniądze przeznaczane są bowiem w pierwszej kolejności na tworzenie nowych kwater internatowych w Bydgoszczy. WAM owszem, planuje stare telewizory wymienić na nowe lub dokupić dekodery, ale kiedy dokładnie – tego nie wiadomo.

PG

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze

~obserwer
1373878140
Naprawdę widać, że nie ma problemów większych.... niektórym przeszkadza też, że słońce mocno świeci/grzeje w internatowe okna... a przez 7 lat mieszkania w internacie to bym sam wyposażył się w TV taki jak mi się podoba.
3A-5E-A1-B6
~Włodzimierz B.
1373793360
Przenosząc się do innego garnizonu każdy z nas otrzymuje należności: przeniesieniową i osiedleniową (łącznie w 2010 r ok 2500 zł - nie wiem ile teraz). To fundusze jak najbardziej celowe z których kupiłem sobie monitor do prywatnego laptopa z funkcją TV i inne akcesoria przydatne na nowym "gospodarstwie" (żelazko z deską do prasowania, patelnię itp). Taki jest chyba ich cel? Pewnie, że można i nowe opony do samochodu (w końcu dojazdy), ale wybór należy indywidualnie do każdego. Bardziej by mnie denerwowało, gdyby WAM nie chciała zabrać mi z pokoju bezużytecznego TV. Dziwne i - moim zdaniem - bezpodstawne to Panów narzekanie.
C6-93-B5-C1

„Jaguar” z Gujany
 
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Olimp gotowy na igrzyska!
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Jak usprawnić działania służb na granicy
RBN przed szczytem NATO
Spadochroniarze na warcie w UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Ostatnia niedziela…
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Śmierć przyszła po wojnie
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Lato pod wodą
Polsko-litewskie konsultacje
Oczy na Kijów
Szkolenie na miarę czasów
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Miliardy na modernizację armii
Pancerny sznyt
Biało-czerwona nad Wilnem
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Roczny dyżur spadochroniarzy
Nowy porządek w Europie
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Serwis bliżej domu
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Mark Rutte pokieruje NATO
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Prezydent Zełenski w Warszawie
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Szkolenie do walk w mieście
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Wsparcie MON-u dla studentów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Walka – tak, ale tylko polityczna
Za zdrowie utracone na służbie
Spędź wakacje z wojskiem!
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Ludzie bez twarzy
Strzelnice dla specjalsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO