moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strefa militarna - podróż w czasie

Okopy pod Tobrukiem i wietnamska wioska zajęta przez Amerykanów, inscenizacje walk w Normandii, na froncie wschodnim, w Czechosłowacji – to zaledwie drobna część atrakcji Strefy Militarnej 2013. Jeden z największych w Europie zlotów grup rekonstrukcyjnych odbył się w Podrzeczu pod Gostyniem.


– Widzę, że jakoś nie masz odwagi podejść – rzuca Jacek Jóźwiak w stronę 10-latka w krótkich spodniach i bejsbolówce. W sumie trudno się chłopakowi dziwić. Jóźwiak po parkowej alejce paraduje w mundurze Wehrmachtu, a w ręku ma broń, która sprawia wrażenie gotowej do strzału. – To Mauser 98, karabin snajperski – tłumaczy i do kompletu wyciąga z kieszeni amunicję. Po chwili podaje karabin chłopcu i z szerokim uśmiechem pozuje do zdjęcia.

Jóźwiak przyjechał z Warszawy. Na co dzień jest strażakiem. W wolnych chwilach bawi się w historię w grupie rekonstrukcyjnej „Ren”, choć akurat dziś występuje w barwach „Germanii 44”. – Dlaczego wcielamy się w Niemców? – zastanawia się. – No cóż… To co niepopularne, w pewnym sensie zakazane zawsze było dla mnie bardziej ciekawe. Więc może trochę z przekory?

Na tegorocznej Strefie Militarnej grup odtwarzających wojska niemieckie z czasów drugiej wojny światowej jest bardzo dużo. I tak jednak alianci przeważają. Mocno reprezentowani są Polacy. Kilkadziesiąt metrów od Jóźwiaka i jego Wehrmachtu rozłożyli się żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Siedzą w otoczonych zasiekami okopach. Od czasu do czasu celują w niebo z karabinów, ten i ów pali fajkę. Za ich plecami ogromnych rozmiarów zdjęcie, które przedstawia panoramę afrykańskiej pustyni.

– W sumie są tutaj koledzy z trzech grup. My przyjechaliśmy ze Śląska, więc strzelcy karpaccy są nam szczególnie bliscy. U nas w regionie żyją jeszcze ludzie, którzy walczyli w Afryce Północnej – tłumaczy Robert Garcarzyk (sam przedstawia się jako ,,starszy strzelec”). Po chwili z ożywieniem opowiada o zgromadzonej w okopach broni: tam cekaem Vickers, krewny sowieckiego Maxima, tutaj erkaemy i futerały do nich, skrzynia na magazynki i woreczek z węglem, żeby wchłaniał wilgoć. Choć akurat w Afryce raczej potrzebny nie był. Wszystko oryginalne. – Broń i rekwizyty z epoki kupuje się na Allegro, na różnego rodzaju jarmarkach, od innych kolekcjonerów. Najtrudniej jest z mundurami, bo tych zachowało się niewiele. Często trzeba zlecać szycie – tłumaczy Garcarzyk i wzdycha: – To niestety drogie hobby…

Na podstawowe wyposażenie strzelca karpackiego trzeba wyłożyć około dwóch tysięcy. Mundur wehrmachtowca to koszt rzędu dwóch-trzech tysięcy złotych, a prezentowany przez Jóźwiaka karabin snajperski – około czterech tysięcy.

Ale członkowie grup rekonstrukcyjnych pieniędzy nie żałują, nie żałują też czasu. Pieczołowitość, z jaką odtworzone zostały poszczególne obozy wojskowe mogła przyprawić o zawrót głowy. Karabiny, mundury, radiostacje, namioty, białe fartuchy sanitariuszek, stare gazety, konserwy, sączące się z radioodbiorników piosenki z epoki, wypożyczone z muzeów i od kolekcjonerów wojskowe pojazdy: czołgi, ciężarówki, motocykle. Dodatkową atrakcję stanowiły inscenizacje walk na froncie wschodnim, w Afryce Północnej, w Normandii, czy zmagań Finów i Armii Czerwonej.

Druga wojna jak zwykle była podczas Strefy Militarnej tematem dominującym, ale nie jedynym. Zwiedzający mogli też obejrzeć grupy odwołujące się do czasów pierwszej wojny oraz drugiej połowy XX wieku. Swój obóz mieli więc żołnierze brytyjscy walczący z Argentyną o Falklandy, czy Amerykanie interweniujący w Afganistanie. Wielkie zainteresowanie wzbudziła wietnamska wioska z lat 60., którą dopiero co zajął doborowy oddział armii Stanów Zjednoczonych. – Odtwarzamy żołnierzy elitarnej 101 Dywizji Powietrznodesantowej. To ta sama jednostka, która brała udział w słynnej bitwie o Hamburger Hill. Kiedyś nawet wybraliśmy się do Wietnamu, by te wszystkie miejsca obejrzeć na własne oczy – wspomina Piotr Taras, z grupy rekonstrukcyjnej Rakkassans.

Amerykańscy żołnierze wkroczyli właśnie do jednej z wiejskich komun produkcyjnych i odpoczywają po trudach bitwy. Siedzą pośród chat skleconych z trzciny i blachy, worków ryżu, jedzą mięso z puszek i menażek. Gdzieniegdzie widać wietnamskie flagi, a nad bramą prowadzącą do wioski tablica z jej nazwą. Rzecz jasna: po wietnamsku. – Pomógł kolega, który jest Wietnamczykiem. Realia były dla nas bardzo ważne. Kupiliśmy nawet kury i świnię do zagrody – podkreśla Taras. Po zakończeniu imprezy miały one zostać przekazane do jednej z okolicznych placówek opiekuńczych.

– Strefa Militarna odbyła się już po raz szósty. Wzięło w niej udział blisko tysiąc pasjonatów historii z 80 grup rekonstrukcyjnych – informuje Krzysztof Marzec ze Stowarzyszenia „Historia Militaris”, które organizuje przedsięwzięcie. W tym roku w organizację włączyły się Muzeum Wojska Polskiego, a także wojskowe placówki muzealne z Bydgoszczy i Kołobrzegu. – To na pewno jedna z największych tego typu imprez w Europie – zaznacza Marzec.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Głos z katyńskich mogił
Święto stołecznego garnizonu
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Strażacy ruszają do akcji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Charge of Dragon
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szarża „Dragona”
Wojna na detale
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część druga
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zachować właściwą kolejność działań

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO