moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lobbyści gotowi do ataku

Duże przetargi dla armii uaktywniły lobbystów, którzy pracują dla zagranicznych firm. Szczególne ich zainteresowanie budzi obrona powietrzna, która weszła w decydująca fazę dialogu technicznego. Jak wynika z informacji portalu polska-zbrojna.pl, niektórzy lobbyści swoje strategie oparli na szkalowaniu urzędników MON i polskich władz.

– Polska stała się dziś dla wielu firm polem walki o wielkie kontrakty zbrojeniowe. Wokół nich toczy się bezwzględna gra lobbingowa – mówił niedawno w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl Waldemar Skrzypczak wiceminister obrony narodowej odpowiedzialny za zakupy dla polskiej armii. – Lobbyści, działając na korzyść koncernów, które reprezentują, nie zawsze przestrzegają norm obowiązujących w naszym kraju – podkreślał Skrzypczak. Słowa wiceministra padły po pytaniu o program modernizacji systemu obrony powietrznej. To jeden z największych i najdroższych przetargów, jakie przygotowuje resort obrony narodowej.

Program jest też priorytetem prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w połowie kwietnia tego roku podpisał nowelizację ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych. Nowelizacja przewiduje, że w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie jest zapisywane na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego będą przeznaczane na wyposażenie wojska w środki obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Polski system ma być dostosowany do obrony przede wszystkim przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu. Będzie też  zintegrowany z systemem budowanym przez NATO. Szacuje się, że resort w przeciągu 10 lat wyda na jego budowę około szesnastu-siedemnastu miliardów złotych.  W planach jest zakup 6 baterii rakiet średniego zasięgu – do 100 km o kryptonimie Wisła, 11 baterii rakiet krótkiego zasięgu – do 25 kilometrów  (Narew), 77 zestawów przeciwlotniczych (Poprad). Ponadto zakupy obejmą pociski przeciwlotnicze Grom i stacje radiolokacyjne.

W ubiegłym miesiącu firmy zainteresowane dostarczeniem wojsku zestawów Wisła zostały zaproszone do dialogu technicznego. „Dialog” poprzedza formalne ogłoszenie przetargu i ma na celu sprecyzowanie i ocenę parametrów technicznych oferowanych rakiet. MON chce się również w ten sposób dowiedzieć, w jakim stopniu dany koncern przewiduje współpracę z polskimi firmami przy realizacji kontraktu. Do dialogu technicznego w sprawie Wisły zgłosiło się czternaście firm. Niebawem ruszy też dialog techniczny w sprawie zestawów Narew.  Minister obrony Tomasz Siemoniak w Ustce powiedział, że zostanie on ogłoszony po zakończeniu negocjacji w sprawie zestawów Wisła, gdyż niewykluczone, że oba kontrakty będą realizowane razem. Prawdopodobnie resort liczy na to, że częścią oferty na zestawy Wisła może być ciekawa propozycja na zestawy krótkiego zasięgu.

Negocjacje są więc skomplikowane, a pieniądze na kontrakty ogromne. MON chcąc zapewnić jak największą transparentność zdecydował, że przed ogłoszeniem każdego większego przetargu prowadzony będzie dialog techniczny. – To nie wszystkim się podoba. Wiele osób z tzw. „branży” wolało nieformalnie proponować warunki techniczne, jakie miał spełniać sprzęt, i które według tych osób powinny znajdować się w dokumentach przetargowych. Wolały negocjować w cztery oczy przez pośredników w zaciszu gabinetów – mówi rozmówca portalu polska-zbrojna związany z branżą zbrojeniową, ale proszący o anonimowość. Dodaje, że zmiana sposobu negocjacji również zaostrzyła walkę lobbingową. – Kontrakty lobbingowe to ok. 1‒2 proc. wartości całego zamówienia. Proszę sobie policzyć, ile ci ludzie zyskują, jeśli kontrakt jest wart miliardy złotych. I zapewniam, że za takie pieniądze nie przebierają w środkach – mówi nasz rozmówca. I dodaje, że niedawno w jednej z ambasad znany polski lobbysta przy świadkach zapowiedział działania skierowane w urzędników MON i polskie wadze. – A metody mają różne. Można się spodziewać doniesień do prokuratury, inwigilacji, szukania haków, inspirowania nieprzychylnych materiałów medialnych – wymienia.

Tymczasem obrona powietrzna to nie jedyny przetarg, który przygotowuje resort obrony. Drugi pod względem wartości jest program modernizacji Marynarki Wojennej. Na nowe okręty MON chce przeznaczyć około 10 mld zł. Zamierza kupić trzy okręty podwodne, trzy niszczyciele min  ‒ kryptonim Kormoran II, trzy okręty patrolowe z funkcją zwalczania min ‒ kryptonim Czapla oraz trzy okręty obrony wybrzeża ‒ kryptonim Miecznik.

Na ok. 8 mld zł. szacowany jest program zakupu śmigłowców wsparcia bojowego i zabezpieczenia. Ma ich być siedemdziesiąt.

Do osłony przetargów resort obrony zaangażował Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Pytanie, czy to wystarczy, by zapobiec korupcji, ale też ochronić osoby decydujące w MON o zakupach przed oszczerstwami, pomówieniami i szykanami ze strony różnej maści „załatwiaczy” opłacanych przez koncerny do nieczystej walki o kontrakty­. 

 

 

Edyta Żemła, Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Arch. SP

dodaj komentarz

komentarze

~retro
1373882160
Chwała za to, że jest jawność wypowiedzi o negatywnym lobbingu. Sądzę, że tym razem służby specjalne będą działać jak należy.
DD-F3-3C-07
~płk Walter
1373834040
W końcowej części artykułu znalazła się ważna informacja - osłona przetargów przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Obie te instytucje niech wykażą się umiejętnościami w zwalczaniu patologii, czyli niech należycie wypełniają zadania, do których zostały powołane, a nie poszukiwały afer i przestępców tam, gdzie ich nie ma. Z dużą uwagą będę obserwował działalność tych służb.
6E-75-D8-FB

NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, epilog
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Rakiety dla Jastrzębi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
Odstraszanie i obrona
Weterani i bokser „Master”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Święto wojskowego sportu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Psiakrew, harmata!
Jak wyszkolić pilota F-16?
Szpej na miarę potrzeb
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Przygotowania czas zacząć
Animus Fortis, czyli mężny duch
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO na północnym szlaku
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO