moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wspieramy wymiar sprawiedliwości

Kursy nauki języka angielskiego oraz informatyki dla pracowników Departamentu Sprawiedliwości w prowincji Ghazni to projekty opracowane i wdrożone przez zespół specjalistów PRT. Zajęcia trwają trzy miesiące. Obecne rozpoczęły się 11 maja, a zakończą 8 sierpnia.


Celem obu projektów jest budowanie wykwalifikowanych kadr państwowego wymiaru sprawiedliwości, które w przyszłości będą w stanie samodzielnie sprostać zadaniu wdrożenia zasad praworządności (Rule of Law). Zakładanym rezultatem kursu językowego jest zdobycie przez pracowników Departamentu Sprawiedliwości oraz podległych mu Biur Hoquq umiejętności posługiwania się językiem angielskim, ze szczególnym uwzględnieniem terminologii prawniczej, na poziomie umożliwiającym swobodne komunikowanie się. W założeniu, ma to ułatwiać dostęp do publikacji oraz dokumentów międzynarodowych, w większości sporządzanych w języku angielskim, udział w sympozjach oraz konferencjach międzynarodowych, a także wymianę doświadczeń z prawnikami z innych państw. Przełoży się to na rozwój zawodowy uczestników oraz jakość wykonywanej przez nich pracy.

Co do kursu informatyki, zaznaczyć należy, iż obecnie światowym standardem jest informatyzacja wszystkich ważniejszych instytucji państwowych i – co za tym idzie – konieczność posiadania przez nie wykwalifikowanego w tym zakresie personelu.


W ramach projektów zatrudniono nauczycieli języka angielskiego i informatyki, a także zakupiono pomoce niezbędne do przeprowadzenia kursów (sprzęt komputerowy, podręczniki, słowniki, zeszyty, przybory do pisania). Zajęcia odbywają się 5 razy w tygodniu (od soboty do środy) przez godzinę dziennie dla pracowników Departamentu Sprawiedliwości oraz Biur Hoquq z wytypowanych przez dyrektora departamentu dystryktów.

Państwowy wymiar sprawiedliwości prowincji Ghazni jest stałym beneficjentem pomocy świadczonej zarówno z funduszy krajowych, jak również środków amerykańskich.
Przykładem działań zrealizowanych w latach ubiegłych jest projekt budowy oraz wyposażenia biblioteki Sądu Apelacyjnego w Ghazni, projekty związane z doposażeniem w sprzęt informatyczny Departamentu Sprawiedliwości oraz Prokuratury Apelacyjnej w Ghazni, a także zorganizowana w ostaniem czasie podróż studyjna prawników do Polski. Prowadzone projekty wpisują się we wcześniejsze działania i uzupełnią je.

Środki na realizację projektów pochodzą z funduszy resortu obrony narodowej. Zasadniczym celem tego typu przedsięwzięć jest wspieranie lokalnej władzy w budowaniu jej autorytetu wśród ludności prowincji przez udział w rozwoju infrastruktury oraz poprawie efektywności działania lokalnych władz.

Departament Sprawiedliwości jest organem władzy wykonawczej odpowiedzialnym za implementację zasad praworządności na szczeblu prowincji. Podlega bezpośrednio Ministerstwu Sprawiedliwości w Kabulu, na terenie prowincji nadzoruje zaś Biura Hoquq, które zgodnie z prawem winny funkcjonować w każdym z dystryktów. Do podstawowych zadań Departamentu należy rozwiązywanie sporów z zakresu własności ziemi, pomoc prawna, rozwiązywanie sporów kompetencyjnych zaistniałych pomiędzy poszczególnymi organami administracji publicznej prowincji, działalność mająca na celu podnoszenie świadomości prawnej obywateli, a także nadzór nad ośrodkiem dla młodocianych przestępców. Biura Hoquq są natomiast przedstawicielstwami Ministerstwa Sprawiedliwości na szczeblu dystryktu. Do ich zadań należy egzekwowanie długów, rozwiązywanie powszechnych oraz charakterystycznych dla Afganistanu sporów ziemskich, a także pośredniczenie w zawieraniu ugód przed skierowaniem danej sprawy na drogę sądową. Zarówno charakter wykonywanej pracy, jak również specyfika zadań Biur Hoquq, a także znacząca dostępność w poszczególnych dystryktach sprawiają, że instytucje te cieszą się dużym zaufaniem wśród miejscowej ludności.  

Źródło: Magdalena Brzozowska/ POL PRT

PZ

autor zdjęć: Dariusz Lewtak

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
 
Eurofightery znowu w Polsce
Szef MON-u w Brukseli
Air Show ’25 – do zobaczenia
Cud w Trewirze
Bruksela przed szczytem
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Śnieg może być groźną bronią
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
Wojna o porządek świata
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Roszady personalne w PGZ-ecie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Lista trupich główek
Rakietowy szach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zielone światło dla Barbary
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Skromny początek wielkiej wojny
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojenny bohater na szubienicy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
„Avenger” na Monte Cassino
Tajna misja polskiej agentki
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Invictus w zimowym stylu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Lekcje z frontu
Pierwszy skok
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO