Kursy nauki języka angielskiego oraz informatyki dla pracowników Departamentu Sprawiedliwości w prowincji Ghazni to projekty opracowane i wdrożone przez zespół specjalistów PRT. Zajęcia trwają trzy miesiące. Obecne rozpoczęły się 11 maja, a zakończą 8 sierpnia.
Celem obu projektów jest budowanie wykwalifikowanych kadr państwowego wymiaru sprawiedliwości, które w przyszłości będą w stanie samodzielnie sprostać zadaniu wdrożenia zasad praworządności (Rule of Law). Zakładanym rezultatem kursu językowego jest zdobycie przez pracowników Departamentu Sprawiedliwości oraz podległych mu Biur Hoquq umiejętności posługiwania się językiem angielskim, ze szczególnym uwzględnieniem terminologii prawniczej, na poziomie umożliwiającym swobodne komunikowanie się. W założeniu, ma to ułatwiać dostęp do publikacji oraz dokumentów międzynarodowych, w większości sporządzanych w języku angielskim, udział w sympozjach oraz konferencjach międzynarodowych, a także wymianę doświadczeń z prawnikami z innych państw. Przełoży się to na rozwój zawodowy uczestników oraz jakość wykonywanej przez nich pracy.
Co do kursu informatyki, zaznaczyć należy, iż obecnie światowym standardem jest informatyzacja wszystkich ważniejszych instytucji państwowych i – co za tym idzie – konieczność posiadania przez nie wykwalifikowanego w tym zakresie personelu.
W ramach projektów zatrudniono nauczycieli języka angielskiego i informatyki, a także zakupiono pomoce niezbędne do przeprowadzenia kursów (sprzęt komputerowy, podręczniki, słowniki, zeszyty, przybory do pisania). Zajęcia odbywają się 5 razy w tygodniu (od soboty do środy) przez godzinę dziennie dla pracowników Departamentu Sprawiedliwości oraz Biur Hoquq z wytypowanych przez dyrektora departamentu dystryktów.
Państwowy wymiar sprawiedliwości prowincji Ghazni jest stałym beneficjentem pomocy świadczonej zarówno z funduszy krajowych, jak również środków amerykańskich.
Przykładem działań zrealizowanych w latach ubiegłych jest projekt budowy oraz wyposażenia biblioteki Sądu Apelacyjnego w Ghazni, projekty związane z doposażeniem w sprzęt informatyczny Departamentu Sprawiedliwości oraz Prokuratury Apelacyjnej w Ghazni, a także zorganizowana w ostaniem czasie podróż studyjna prawników do Polski. Prowadzone projekty wpisują się we wcześniejsze działania i uzupełnią je.
Środki na realizację projektów pochodzą z funduszy resortu obrony narodowej. Zasadniczym celem tego typu przedsięwzięć jest wspieranie lokalnej władzy w budowaniu jej autorytetu wśród ludności prowincji przez udział w rozwoju infrastruktury oraz poprawie efektywności działania lokalnych władz.
Departament Sprawiedliwości jest organem władzy wykonawczej odpowiedzialnym za implementację zasad praworządności na szczeblu prowincji. Podlega bezpośrednio Ministerstwu Sprawiedliwości w Kabulu, na terenie prowincji nadzoruje zaś Biura Hoquq, które zgodnie z prawem winny funkcjonować w każdym z dystryktów. Do podstawowych zadań Departamentu należy rozwiązywanie sporów z zakresu własności ziemi, pomoc prawna, rozwiązywanie sporów kompetencyjnych zaistniałych pomiędzy poszczególnymi organami administracji publicznej prowincji, działalność mająca na celu podnoszenie świadomości prawnej obywateli, a także nadzór nad ośrodkiem dla młodocianych przestępców. Biura Hoquq są natomiast przedstawicielstwami Ministerstwa Sprawiedliwości na szczeblu dystryktu. Do ich zadań należy egzekwowanie długów, rozwiązywanie powszechnych oraz charakterystycznych dla Afganistanu sporów ziemskich, a także pośredniczenie w zawieraniu ugód przed skierowaniem danej sprawy na drogę sądową. Zarówno charakter wykonywanej pracy, jak również specyfika zadań Biur Hoquq, a także znacząca dostępność w poszczególnych dystryktach sprawiają, że instytucje te cieszą się dużym zaufaniem wśród miejscowej ludności.
Źródło: Magdalena Brzozowska/ POL PRT
autor zdjęć: Dariusz Lewtak
komentarze