moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wizyta ministra obrony Wietnamu w Polsce

- Chciałbym podkreślić, że Polska przykłada bardzo dużą wagę do rozwoju relacji z Wietnamem. Jednym z takich ostatnich przykładów było podpisanie podczas wizyty premiera D. Tuska we wrześniu 2010 r. międzyresortowej umowy o współpracy w dziedzinie obronności - powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas spotkania z ministrem obrony Wietnamu generałem Phung Quang Thanh'em.

Głównymi tematami rozmów podczas spotkania, które odbyło się 12 sierpnia w Warszawie  były m.in. wzajemne wojskowe relacje dwustronne i wielostronne, a także możliwości wzmocnienia współpracy w dziedzinach edukacji obronnej i bezpieczeństwa.

W trakcie rozmowy minister obrony Wietnamu złożył na ręce ministra Siemoniaka podziękowania za dotychczasową pomoc i współpracę, jaką strona polska zapewniła Wietnamowi w czasie walk o zjednoczenie i wyzwolenie państwa. - Nasza współpraca sięga dziesięcioleci, kiedy Polska zaoferowała nam swoją pomoc w trudnym dla nas czasie. (...) dziś Wietnam bardzo ceni sobie pozycję Polski w Europie i uważamy was za strategicznego partnera w kontaktach międzynarodowych. (...) Stąd m.in. chciałbym dziś przedstawić pomysły i rozwiązania, które pozwolą nam wzmocnić współpracę w obszarze obrony narodowej" - powiedział minister Phung Quang Thanh.

Minister Siemoniak podczas spotkania podkreślał, iż istnieje wiele płaszczyzn, na których możliwe jest zarówno rozwinięcie, jak i pogłębienie współpracy pomiędzy resortami. Jedną z takich dziedzin jest edukacja. Obaj ministrowie zgodzili się, że trwająca już współpraca w tej dziedzinie przynosi obustronne korzyści i należy ją rozwijać. Polska zaoferowała stronie wietnamskiej intensyfikację wymiany studentów - oficerów i zwiększenie ich liczby np. podczas szkoleń prowadzonych w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Minister Siemoniak, proponując wymianę doświadczeń dotyczącą udziału w misjach pokojowych, odniósł się do deklaracji rządu i ministerstwa obrony Wietnamu mówiącej o udziale żołnierzy wietnamskich od 2014 roku w międzynarodowych misjach pokojowych pod auspicjami ONZ. - Z dużą satysfakcją odnotowuję deklarację płynącą z ministerstwa obrony dotyczącą udziału Wietnamu po 2014 roku w misjach pokojowych. Wiem, że to bardzo pozytywnie wpłynie nie tylko na wizerunek sił zbrojnych. Jesteśmy gotowi na poszerzenie współpracy w tej dziedzinie - dodał minister Siemoniak.

- Bardzo wysoko oceniamy rolę Polski w działaniach na rzecz pokoju, m.in. jej udział w misjach ONZ. (...) Ponieważ sami aktywnie zamierzamy się włączyć w te działania, jesteśmy wdzięczni za dotychczasową współpracę i będziemy także prosili o kolejną wymianę doświadczeń na tym polu - powiedział minister Phung Quang Thanh.

Jednym z obszarów wymiany doświadczeń - jak podkreślił minister obrony Wietnamu - mogłaby być w przyszłości edukacja związana z budową okrętów, elektroniką oraz bezpieczeństwem sieci. Bardzo ważne dla obu stron jest także wzmacnianie współpracy na poziomie przemysłu obronnego.

Obaj ministrowie podkreślili konieczność wzmocnienia współpracy zarówno na szczeblach sztabów generalnych i dowództw, jak i pomiędzy oficerami jednostek liniowych i przedstawicielami instytucji wojskowych. Ministrowie rozmawiali również o poszerzeniu współpracy technicznej.

Podczas rozmowy szef resortu obrony Wietnamu poinformował także o kończącym się procesie ustanowienia w Warszawie ataszatu obrony, którego działalność na pewno przyczyni się do usprawnienia współpracy wojskowej pomiędzy naszymi krajami.

Jednym z tematów rozmów była również sytuacja bezpieczeństwa w regionie. - Polska bardzo wysoko ocenia postawę i praktykę Wietnamu, która sprzyja pokojowi.(...) Z dużym zadowoleniem obserwujemy wewnętrzne przemiany i wzrost znaczenia państwa w tej części Azji - powiedział na zakończenie minister Tomasz Siemoniak.

W spotkaniu, które odbyło się 12 sierpnia w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie uczestniczył m.in. szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł i dowódca operacyjny SZ gen. dyw. Marek Tomaszycki.

Źródło : Bogumiła Piekut

 

PZ

autor zdjęć: Seweryn Sołtys

dodaj komentarz

komentarze


Święto stołecznego garnizonu
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rakiety dla Jastrzębi
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kadisz za bohaterów
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, epilog
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Zbrodnia made in ZSRS
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sandhurst: końcowe odliczanie
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO