moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obchody Święta Wojska Polskiego w Kosowie

W Polskim Kontyngencie Wojskowym KFOR upamiętniono 93. rocznicę jednego z największych zwycięstw oręża polskiego – Bitwy Warszawskiej. Święto Wojska Polskiego uczczono m.in. mszą świętą, uroczystym apelem i imprezami sportowymi.


Obchody święta zainaugurował poranny bieg żołnierzy Camp Bondsteel, który upamiętnił poświęcenie i dokonania polskich żołnierzy. Wzięło w nim udział blisko stu uczestników z kontyngentów państw tworzących Międzynarodową Grupę Bojową Wschód. Wspólny bieg był okazją do przybliżenia uczestnikom i licznie zgromadzonym na linii mety widzom charakteru i znaczenia święta dla Polaków.

Po zakończeniu biegu wykonano wspólną fotografię, a dowódca polskiego kontyngentu podpułkownik Remigiusz Zieliński uhonorował zwycięzców medalami.

O godzinie 8.30 żołnierze i pracownicy wojska kontyngentu zebrali się na wspólnej modlitwie, którą celebrował ksiądz major Władysław Jasica. Kapelan polskiego kontyngentu podkreślił w homilii znaczenie Bitwy Warszawskiej oraz moralnej i duchowej spuścizny tamtych wydarzeń, które wpływają na dzisiejszą moralną postawę żołnierza, zwłaszcza w roli „misjonarza” niosącego oliwną gałązkę pokoju.

Kulminacyjnym punktem obchodów był uroczysty apel, który uświetnili swoją obecnością chargé d’affaires Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Macedonii pani Marta Przeniosło, dowództwo Jednostki Specjalnej Polskiej Policji EULEX na czele z młodszym inspektorem Cezarym Lubą, starszy oficer narodowy pułkownik Andrzej Lorenc, przedstawiciele Kwatery Głównej KFOR z Prisztiny, dowództwo Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód, dowódcy kontyngentów państw tworzących MNBG-E oraz licznie zgromadzeni goście.

Po przeglądzie pododdziałów przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” podniesiono na maszt flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie głos zabrali dowódca PKW, pani Marta Przeniosło oraz dowódca Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód pułkownik David Woods. W swoim wystąpieniu podpułkownik Zieliński przypomniał historię i znaczenie obchodzonego święta oraz podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska za trud, zaangażowanie i wzorowe wykonywanie zadań mandatowych. Podczas uroczystości uczczono minutą ciszy pamięć polskich żołnierzy, którzy przelewali krew i oddali życie za niepodległość naszej Ojczyzny, w szczególności podczas służby poza granicami kraju w misjach i operacjach w różnych zakątkach świata.

Pani Marta Przeniosło podkreśliła znaczenie obecności polskich Sił Zbrojnych w tym regionie Europy oraz osiągnięcia PKW w umacnianiu wizerunku Polski na Bałkanach. Dużo ciepłych słów skierował do naszych żołnierzy pułkownik David Woods. W swoim przemówieniu odniósł się do wkładu Polaków w budowanie na przestrzeni wieków demokracji na całym świecie oraz obecnego wkładu polskich żołnierzy w walce z terroryzmem. Składając życzenia naszym żołnierzom podziękował za dotychczasowe osiągnięcia oraz życzył sukcesów w dalszej służbie w ramach MNBG-E.


Z okazji święta odczytano rozkazy o wyróżnieniach nadanych przez dowódcę operacyjnego sił zbrojnych, a dowódca kontyngentu uhonorował żołnierzy za dotychczasową nienaganną służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym wręczając im listy gratulacyjne oraz pamiątkowe ryngrafy.

Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów, po której uczestnicy święta spotkali się na pikniku militarnym, w trakcie którego degustowali tradycyjne polskie potrawy. Tradycyjna grochówka, bigos oraz polska kiełbasa z rusztu przygotowane przez żołnierzy z plutonu zabezpieczenia kompanii manewrowej i Narodowego Elementu Wsparcia wzbudziły uznanie wszystkich uczestników spotkania.

Żołnierski piknik stanowił okazję do promocji Wojska Polskiego i zapoznania z jego dorobkiem oraz osiągnięciami polskich żołnierzy. Istotnym elementem był zorganizowany przez żołnierzy Zespołu Łącznikowo-Monitorującego (LMT) punkt promocyjny przybliżający gościom nasz kraj i nasze Siły Zbrojne. Piknikowi towarzyszyły liczne konkursy sprawnościowe, w których udział wzięli żołnierze kontyngentów stacjonujących w Camp Bondsteel.


Największym zainteresowaniem cieszyły się konkursy, w których uczestnicy musieli wykazać się tężyzną fizyczną, a najwięcej emocji wzbudził konkurs pod nazwą „Honker pushing race” polegający na przepchnięciu przez sześcioosobowe drużyny pojazdów typu HONKER na odległość 50 metrów. Zacięta rywalizacja zakończyła się zwycięstwem polskiego teamu wystawionego przez żołnierzy kompanii manewrowej, który w finałowej rozgrywce pokonał drużynę żołnierzy amerykańskich.

Podczas pikniku odbyła się akacja charytatywna połączona z loterią fantową. Każdy chętny mógł wylosować za niewielki datek wartościowe nagrody rzeczowe. Celem loterii było wsparcie akcji prowadzonej przez fundację „Pomagam” oraz zebranie środków na zakup materiałów piśmienniczych dla szkół w miejscowościach Kacanik, Hani I Elezit oraz Strpce. Organizację loterii wsparła Ambasada Polska w Republice Macedonii, która przekazała nagrody rzeczowe oraz materiały promocyjne.

Świąteczne popołudnie upłynęło pod hasłem sportowej rywalizacji. Dla upamiętnienia Święta Wojska Polskiego zorganizowano mistrzostwa żołnierzy Camp Bondsteel w piłce siatkowej oraz przeciąganiu liny o puchar dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Najlepszymi w przeciąganiu liny okazali się żołnierze kompanii manewrowej.

W turnieju piłki siatkowej rywalizowały reprezentacje żołnierzy polskich, amerykańskich, tureckich i ukraińskich. Zwyciężyła drużyna kompanii manewrowej Polskiego Kontyngentu Wojskowego, która w finale pokonała reprezentację żołnierzy tureckich. Na trzecim miejscu uplasowała się druga reprezentacja kompanii manewrowej, pokonując w półfinale drużynę Narodowego Elementu Wsparcia.

Po podsumowaniu mistrzostw zwycięskie reprezentacje uhonorowano pucharami Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Sukcesy sportowe polskich żołnierzy zakończyły obchody Święta Wojska Polskiego w Camp Bondsteel w Kosowie.

Źródło: kpt. Remigiusz Kwieciński/ PKW KFOR

PZ

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński, mł. chor. Paweł Kołodziej, kpr. Norbert Polilejko

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto wojskowego sportu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Głos z katyńskich mogił
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ogień w podziemiu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jeśli nie Jastrząb, to…
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kurs z dzwonem
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO