moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Proporce na Święto Wojska Polskiego

Niezwykle uroczysty charakter miały tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego w Sulechowie. Powodem tego było ufundowanie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego proporców rozpoznawczych dla dowódcy oraz pododdziałów 5 Pułku Artylerii.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w intencji polskich żołnierzy. Po jej zakończeniu zaproszeni goście, żołnierze oraz licznie zebrani mieszkańcy Sulechowa przeszli na pobliski plac Ratuszowy, gdzie zaplanowano pierwszą część uroczystości. Na placu uczestnicy mogli podziwiać sprzęt wojskowy znajdujący się w wyposażeniu pułku oraz 17 Brygady Zmechanizowanej.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się meldunkiem złożonym dowódcy 5 pa oraz podniesieniem flagi państwowej. Po odegraniu hymnu państwowego odczytano decyzję Marszałek Województwa Lubuskiego o ufundowaniu proporców rozpoznawczych dowódcy oraz pododdziałom 5 Lubuskiego Pułku Artylerii. Po odczytaniu decyzji pani marszałek Elżbieta Polak wręczyła proporzec oraz akt ufundowania pułkownikowi Sławomirowi Owczarkowi. Po dowódcy pułku proporce odebrali również dowódcy pozostałych pododdziałów.

W dowód uznania za wieloletnią współpracę oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego w regionie dowódca pułku wręczył nadaną uchwałą Kapituły Odznakę Pamiątkową 5 Pułku Artylerii marszałek województwa Elżbiecie Polak, staroście zielonogórskiemu Ireneuszowi Plechanowi oraz burmistrzowi Sulechowa Romanowi Rakowskiemu.

W swoim przemówieniu marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak zwróciła uwagę na związek pułku z regionem. – Te proporce to dowód zaufania i wdzięczności za wasze dotychczasowe osiągnięcia. Za to, że gdziekolwiek jesteście w kraju i na świecie, zawsze promujecie region lubuski. Te proporce to taki znak firmowy naszego partnerstwa i dobrej współpracy dla ojczyzny, pokoju i patriotycznego wychowania – mówiła marszałek Elżbieta Polak.

– Nadanie tych proporców świadczy nie tylko o prestiżu, jakim pułk cieszy się w społeczności województwa lubuskiego, ale również potwierdza jego silny związek z naszym regionem. Służący pod proporcami żołnierze będą mogli się mocniej identyfikować oraz budować wokół nich tradycję swoich komórek organizacyjnych – dodał dowódca 5 Lubuskiego Pułku Artylerii pułkownik Sławomir Owczarek.

Po przemówieniach wręczono przyznane żołnierzom odznaczenia i medale, po czym swoje umiejętności z musztry paradnej zaprezentowali żołnierze 2 dywizjonu artylerii samobieżnej. Dla uczczenia Święta Wojska Polskiego Babimojskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie oddało salwę armatnią. Był to sygnał do rozpoczęcia defilady. Oprócz żołnierzy mieszkańcom Sulechowa zaprezentowały się również pojazdy będące w wyposażeniu pułku oraz 17 BZ.

Po zakończeniu pierwszej części uroczystości uczestnicy przemieścili się na pobliski plac Biskupa Wilhelma Pluty, gdzie pod pomnikiem Chwały Oręża Polskiego odbył się Apel Pamięci. W swoim przemówieniu burmistrz Sulechowa Roman Rakowski nawiązał do bardzo dobrej współpracy miasta ze stacjonującym w Sulechowie wojskiem. Życzył przy tej okazji żołnierzom satysfakcji ze służby oraz sukcesów w szkoleniu. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek i kwiatów pod pomnikiem Chwały Oręża Polskiego.

Źródło: kpt. Marcin Stajkowski/ 5 pa

PZ

autor zdjęć: 5 pa

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Święto wojskowego sportu
Ogień w podziemiu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojsko inwestuje w Limanowej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Hiszpański palimpsest
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Cena wolności
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Psiakrew, harmata!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Odstraszanie i obrona
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zbrodnia made in ZSRS
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, epilog
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Animus Fortis, czyli mężny duch

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO