moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Marynarze z Meksyku pobici w Gdyni

Kilka osób rannych, kilkanaście odwiezionych na komisariat i 150 policjantów w akcji – to efekt niedzielnej bójki między meksykańskimi marynarzami a kibolami z Chorzowa. Funkcjonariusze sprawdzają taśmy z monitoringu miejskiego i próbują ustalić, kto zaatakował pierwszy.


Załoga meksykańskiego żaglowca „Cuauhtemoc” została pobita na gdyńskiej plaży przez pseudokibiców Ruchu Chorzów, którzy przyjechali na niedzielny mecz swojej drużyny z Arką Gdynia. Według świadków początkowo szamotały się dwie osoby, lecz po chwili do bójki włączyło się kilkadziesiąt osób. Część obserwujących zdarzenie twierdzi, że pierwsi zaatakowali pseudokibice, którzy już wcześniej zachowywali się agresywnie, pili alkohol i odpalali petardy. Jednak niektórzy świadkowie wskazują na marynarzy jako winnych zajścia. Meksykanie podobno zaczepiali opalające się kobiety i ubliżali kibicom. – Strony były tak samo aktywne. Musimy sprawdzić wersję kibiców, którzy mówili, że bronili kobiet – mówił podinsp. Adam Gruźlewski z policji w Gdyni. Interweniowało 150 policjantów. Na komisariat trafiło kilkanaście osób. Jednak po przesłuchaniu większość z nich została zwolniona.

W bójce rannych zostało kilkanaście osób. Dwóm meksykańskim marynarzom i trzem Polakom pomocy musiało udzielić pogotowie ratunkowe. Dwie osoby, Polak i Meksykanin, trafiły do szpitala z ranami kłutymi. Po opatrzeniu Polak został wypisany, w szpitalu pozostał tylko marynarz. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Policja przegląda teraz taśmy z monitoringu, by ustalić przebieg zajścia. Funkcjonariusze apelują do świadków, by przesyłali policji filmy nagrywane telefonami komórkowymi.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wydał w niedzielę specjalne oświadczenie, w którym potępił napaść na meksykańskich marynarzy. „Wyrażam najwyższe oburzenie, sprzeciw i oczekiwanie surowego ukarania wszystkich sprawców. Tego rodzaju bandyckie zachowania budzą odrazę i zasługują na powszechne potępienie” – napisał prezydent Szczurek.

„Cuauhtemoc”, żaglowiec należący do marynarki wojennej Meksyku, to jeden z najbardziej znanych okrętów na świecie. Jego nazwa – w tłumaczeniu „Spadający Orzeł” – pochodzi od imienia ostatniego władcy Azteków, który poległ w wojnie z hiszpańskimi konkwistadorami. Jego wizerunek można oglądać na galionie znajdującym się na dziobie okrętu. Okręt przepłynął 500 tysięcy mil morskich i okrążył świat. W sobotę – na zaproszenie władz miasta – okręt wpłynął do portu w Gdyni. Gospodarzem wizyty ze strony wojska jest 3 Flotylla Okrętów.

Źródło: TVN24, gazeta.pl

JT

autor zdjęć: Krzysztof Żukowski

dodaj komentarz

komentarze

~Kibic
1376932380
Pierw pragnę zwrócić uwagę na zachowanie marynarzy Japońskiej Floty Samoobrony a później zastanawiać się czemu nie mieli przykrych sytuacji... artykuł jest tendencyjny i jak zwykle ukazuje kibiców jako mafijne hordy, które tylko marzą o obijaniu się po twarzy. Meksykanie mieli nieprzyjemną możliwość poznania polskich kibiców bo sami nieprzyjemnie się zachowali i to oni sprowokowali bójkę i dostali po uszach nie za ciemny kolor skóry jak to Pani zauważyła lecz za ciemnotę w kulturze wobec kobiet. Widzę nikt nie zwraca uwagi gdy kibice zbierają dary dla Kresowiaków, gdy biorą udział w uroczystościach patriotycznych, etc. Tutaj wg Pani logiki powinno być myślenie-biorą udział w uroczystościach patriotycznych więc faszyści (sarkazm wobec Pani teorii o tym jakimi to oni są rasistami). Proszę przypomnieć sobie co mówił o "kibolach" ś.p. pan gen. Petelicki. Po za tym nie możemy pozwolić aby Nas obrażano. Zastanówmy się jak uniknąć takieho rozumowania.
1A-DD-74-70

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Święto wojskowego sportu
Jak wyszkolić pilota F-16?
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część druga
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Hiszpański palimpsest
Cena wolności
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojsko inwestuje w Limanowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Psiakrew, harmata!
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ogień w podziemiu
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Weterani i bokser „Master”
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jeśli nie Jastrząb, to…
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO