moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. dyw. Riho Terras z wizytą w Sztabie Generalnym

− Po raz kolejny odwiedzam Polskę. Jest ona bliska mojemu sercu. Mam tu wielu kolegów oficerów − powiedział dowódca Narodowych Sił Obrony Republiki Estonii, gen. dyw. Riho Terras, przebywający na zaproszenie szefa SG WP z oficjalną wizytą w Polsce.

Podczas spotkania, które odbyło się 26 sierpnia br. w Sztabie Generalnym WP, rozmawiano m.in. o rozwoju polsko-estońskiej współpracy wojskowej ze szczególnym uwzględnieniem udziału w ćwiczeniach, szkoleń JTAC (Joint Terminal Attack Controller) oraz współpracy wyższych uczelni wojskowych. Poruszono także zagadnienia sojuszniczej misji ,,Air Policing” oraz bezpieczeństwa cybernetycznego. Strona polska podzieliła się swoimi doświadczeniami z procesu transformacji sił zbrojnych.

Dowódca Narodowych Sił Obrony Republiki Estonii wyraził zainteresowanie udziałem estońskich obserwatorów w kluczowym dla polskich sił zbrojnych ćwiczeniu pk. ,,Anakonda”.

W dalszej części wizyty estoński gość odwiedzi Dowództwo Operacyjne, Dowództwo Wojsk Specjalnych, a następnie Jednostkę Wojskową Komandosów w Lublińcu.

*****

Polsko-estońska współpraca wojskowa odbywa się w formule dwustronnej, regionalnej oraz sojuszniczej. 27.02.2013 r. podpisana została nowa umowa o współpracy obronnej oraz dokument ramowy na lata 2013–2016 (Framework Agreement i Framework Paper for Bilateral Defence Cooperation).

Współpraca na poziomie Wojsk Lądowych opiera się na wymianie doświadczeń w obszarze planowania i prowadzenia operacji psychologicznych, a także doświadczeń wynikających z udziału w obszarze funkcjonowania Grup Bojowych UE oraz ćwiczeń wojskowych. Kontakty Sił Powietrznych oscylują wokół problematyki wdrażania programu BALTNET (System Nadzorowania Przestrzeni Powietrznej Państw Bałtyckich, mający na celu zapewnienie kompatybilności z odpowiednimi systemami państw zachodnich oraz systemem NATO). Polska pełni w nim rolę państwa wspierającego. Współpraca w tym obszarze obejmowała szkolenia z zakresu organizacji i działania systemu ratownictwa lotniczego z uwzględnieniem rejonów nadmorskich, zapoznanie z systemem szkolenia i pełnienia dyżurów oraz pokaz podstawowego sprzętu i wyposażenia specjalistycznego.

Bardzo ważnym i priorytetowym dla Polski obszarem współpracy z Estonią jest udział w natowskiej misji „Air Policing”. Zgodnie z Decyzją Komitetu Wojskowego NATO oraz Koncepcją Obrony Powietrznej nowych państw członkowskich, państwa Sojuszu otrzymały zadanie prowadzenia misji „Air Policing” na terytorium państw bałtyckich. Misja „Air Policing”, w obszarze państw bałtyckich, pełniona jest od 2004 r. przez siły wydzielone z państw sojuszniczych do czasu uzyskania własnych zdolności operacyjnych przez kraje bałtyckie.

Siły Powietrzne RP zaangażowane są również w zaawansowane szkolenie „Baltic Region Training Event” (BRTE), w którym udział biorą państwa angażujące swoje siły i środki na rzecz NATO Integrated Air Defence System (NATINADS).

BRTE ma na celu podniesienie interoperacyjności jednostek lotniczych, doskonalenie procedur dowodzenia i kontroli (Air Command & Control – C2) oraz zaprezentowanie solidarności NATO z republikami bałtyckimi (Estonii. Litwy, Łotwy). Współpraca wojskowa Marynarki Wojennej RP z Siłami Morskimi Republiki Estonii jest intensywna. Regularnie odbywają się spotkania dowódców oraz specjalistów obu stron.

Kontakty związane są m.in. z programem regionalnego bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego (BALTRON), w którym Polska uczestniczy jako państwo wspierające. Inną formą współpracy jest systematyczny udział w realizowanych ćwiczeniach typu PASSEX, MCM i SAREX. Istotnym elementem współpracy pozostaje współdziałanie, w ramach ćwiczenia pk. „BALTOPS”, organizowanego przez stronę amerykańską. Niszczyciele min Marynarki Wojennej RP uczestniczą również w corocznej operacji oczyszczania z przedmiotów niebezpiecznych pochodzenia militarnego pk. „Open Spirit”. Operacja ta jest prowadzona pod auspicjami programu „Partnerstwa dla Pokoju” na wodach terytorialnych Estonii, Litwy i Łotwy. Przedstawiciele Sił Zbrojnych RP regularnie uczestniczą we wszystkich edycjach najważniejszego ćwiczenia 3 państw bałtyckich (3PB) z zakresu HNS pk. „Baltic Host” (BH).

Źródło: Zespół Prasowy SGWP

PZ

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze


Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ogień w podziemiu
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Psiakrew, harmata!
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Cena wolności
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Weterani i bokser „Master”
V Korpus z nowym dowódcą
Jeśli nie Jastrząb, to…
Rakiety dla Jastrzębi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Hiszpański palimpsest
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojsko inwestuje w Limanowej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO