moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

69. rocznica zwycięstwa żołnierzy generała Maczka pod Maczugą

W dniach 24–25 sierpnia delegacja żołnierzyczarnej dywizji”wzięła udział w uroczystościach upamiętniających bohaterską walkę żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka podczas II wojny światowej na terenie Francji.

 Być w takim miejscu i móc osobiście porozmawiać z bohaterami walk o wolność narodów Europy to dla mnie, jak i wszystkich przybyłych na tę uroczystość żołnierzy „czarnej dywizji”, ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Spotkanie z panem Edwardem Podymą i Sylwestrem Bardzińskimżołnierzami generała Maczka, patrona świętoszowskiej brygady, jest niezapomnianym przeżyciem. Ich świadectwo oraz pamięć o poległych już bohaterach tamtych czasów napawa nas dumą z możliwości kultywowania szlachetnych tradycji walki o „wolność Naszą i Waszą”, jaką w nas – współczesnych żołnierzach zaszczepili żołnierze generała Maczka.

Odwiedzając miejsca zaznaczone bohaterstwem i ofiarą krwi, jaką złożyli polscy żołnierze 1 Polskiej Dywizji Pancernej na ziemi francuskiej czujemy wielką dumę i ogromny zaszczyt z tego, że jesteśmy Polakami – mówił podczas uroczystości pod Mont Ormel dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) w Świętoszowie generał brygady Cezary Podlasiński, który w imieniu dowódcy „czarnej dywizji” przewodniczył delegacji żołnierzy z Polski. Wraz z dowódcą świętoszowskiej brygady do Francji przyjechał poczet flagowy z 10 BKPanc.

Żołnierze „czarnej dywizji” od lat utrzymują kontakty z organizacjami kombatanckimi i byłymi żołnierzami 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Wyjątkowego znaczenia nabierają chwile i momenty, w których spadkobiercy zaszczytnych tradycji żołnierzy generała Maczka mają niecodzienną okazję do spotkań i rozmowy z żyjącymi bohaterami tamtych czasów.

Jako wyraz najwyższego szacunku i uznania dla ich poświęcenia w walce o wolność innych narodów z rąk dowódcy 10 BKPanc – generała Cezarego Podlasińskiego weterani – maczkowcy – kapitan Edward Podyma i porucznik Sylwester Bardziński otrzymali pamiątkowe ryngrafy „czarnej dywizji”. Dodatkowo Edward Podyma z rąk dowódcy 10 BKPanc otrzymał upragniony czarny beret – znak rozpoznawczy polskich pancerniaków wraz z patentem honorowego przyjaciela świętoszowskiej brygady.

Nieskrywane łzy wzruszenia w oczach tych wyjątkowych i jakże skromnych postaci kart naszej historii były momentem podniosłym dla wszystkich świadków tego zdarzenia. Żołnierze, którzy po latach ofiarnej walki o wolność narodów nie mogli powrócić do swojej ukochanej ojczyzny, z nastaniem wolnej Polski mogą cieszyć się z dorocznych spotkań z polskimi żołnierzami, dla których stanowią wzór i budzą ogromny szacunek.

Podczas odwiedzania miejsc poświęconym pamięci polskich żołnierzy, gdzie przy pomnikach i tablicach upamiętniających ofiarność maczkowców w czasie II wojny światowej delegacja żołnierzy „czarnej dywizji” składała wieńce i zapalała znicze, żołnierze kultywujący tradycje 1 Polskiej Dywizji Pancernej generała Maczka spotykali się z ogromnym respektem i uznaniem ze strony przedstawicieli władz miast i organizatorów tegorocznych uroczystości. Przewodniczący Rady Departamentu L’Orne, Alain Lambert, wyraził uznanie i wdzięczność za coroczną obecność delegacji 11 Dywizji Kawalerii Pancernej podczas tych uroczystości we Francji.

Szczególnym wyrazem szacunku, jaki strona francuska przyjęła w stosunku do Polaków było miejsce pocztu flagowego 10 BKPanc ,który był wyróżniony spośród ponad 100 obecnych pocztów sztandarowych z Francji, Belgii, Holandii, Anglii, Kanady, Stanów Zjednoczonych. Uroczyste składanie wieńców i zniczy przez delegację „czarnej dywizji” na bitewnym szlaku żołnierzy Maczka, jak i na wzgórzu 262 w Mont Ormel – znanym z kart historii jako Maczuga, na którym zostało przelanej wiele krwi polskich żołnierzy, odbyło się w obecności ambasadora RP we Francji Tomasza Orłowskiego, przedstawicieli władz francuskich, walczących armii alianckich oraz licznie zgromadzonych mieszkańców departamentu L’Orne.

Podczas tegorocznych uroczystości nie mogło zabraknąć delegacji „czarnej dywizji” na uroczystościach na największej w północnej Francji nekropolii polskich żołnierzy w D’Urville – Langannerie, gdzie miejsce ostatecznego spoczynku znalazło ponad 1200 żołnierzy generała Maczka. Po uroczystej mszy świętej delegacja złożyła kwiaty i oddała hołd poległym żołnierzom 1 Polskiej Dywizji Pancernej.

Żegnając delegację „czarnej dywizji” Jean Pierre Ruault, prezes Stowarzyszenia 1 Polskiej Dywizji Pancernej we Francji, wyraził wdzięczność za jej obecność podczas tych szczególnych uroczystości w Normandii, gdzie ofiarność żołnierzy generała Maczka przyczyniła się do zwycięstwa wojsk sprzymierzonych.

Ostatnim miejscem, które odwiedziła powracająca delegacja żołnierzy „czarnej dywizji” z Francji, był Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Bredzie w Holandii, na którym pochowany jest wraz ze swoimi żołnierzami dowódca 1 Polskiej Dywizji Pancernej i patron świętoszowskiej brygady – generał broni Stanisław Maczek.

Źródło: Justyna Balik

PZ

autor zdjęć: Arch. 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO on Northern Track
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejne FlyEle dla wojska
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
SOR w Legionowie
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Głos z katyńskich mogił
Święto stołecznego garnizonu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
Ocalały z transportu do Katynia
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Zachować właściwą kolejność działań
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO