moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hiszpanie walczyli na Westerplatte

Blisko 40 członków grup rekonstrukcji historycznej z Trójmiasta i Malborka odtwarzało wczoraj wieczorem walki o Westerplatte. W przedstawieniu wzięli też udział Hiszpanie ze Stowarzyszenia „Poland First to Fight”. – Jeszcze niedawno nawet nie marzyliśmy, że się tu znajdziemy – podkreślali.


Hiszpanie do występu przygotowywali się bardzo pieczołowicie. Aby upodobnić się do polskiego żołnierza z końca lat 30., jeden z nich zapuścił nawet wąsy. – Przywieźliśmy swoje mundury. Broń i hełmy pożyczyliśmy na miejscu – tłumaczy Albert Trujillo Gomez.

Podczas pierwszej potyczki byli jedynie obserwatorami. W kolejnych wzięli już udział. I byli zachwyceni. – Jeszcze niedawno nawet nie marzyliśmy, że się tutaj znajdziemy podkreślali. – Jeszcze przed walką prosiliśmy kolegów z Polski, by nie traktowali nas ulgowo. No i tak się stało. Byliśmy pełnoprawnymi uczestnikami rekonstrukcji – podkreśla Santiago de la Pena Salinas. – Klimat miejsca, mundury, odgłosy wystrzałów… Czujemy się tak, jakby to była najprawdziwsza bitwa – dodaje.

Stowarzyszenie „Poland First to Fight” tworzy kilkudziesięciu Hiszpanów zafascynowanych polską historią i wojskiem z pierwszej połowy XX wieku. Działają od 2008 roku. Do tej pory brali udział w historycznych rekonstrukcjach m.in. w La Corunii, Murcji i Madrycie. Odtwarzają tam m.in. bitwy września '39 i Powstania Warszawskiego. – W Hiszpanii nie przywiązuje się zbytniej wagi do nauki historii, a tym bardziej historii państw, które po wojnie znajdowały się po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Wojenne dzieje Polski są właściwie nieznane – podkreśla Gomez i dodaje: – Staramy się tą wiedzę propagować.

W sobotnim przedstawieniu na Westerplatte wzięło udział blisko 40 rekonstruktorów z Trójmiasta i Malborka. Łącznie odegrali cztery sceny, między innymi obrony placówki Fort i placówki Prom. – Staraliśmy się zachować maksymalną wierność, ale nie zawsze było to możliwe – przyznaje kmdr ppor. Sebastian Draga z Fundacji Invenire Salvum. – Placówka Prom na przykład już nie istnieje. Akcję przenieśliśmy więc w rejon dawnych koszar – tłumaczy.

Kilkuset zgromadzonych na Westerplatte widzów od późnego wieczoru do północy mogło podziwiać potyczki z wykorzystaniem licznych efektów pirotechnicznych. Szczególnie duże wrażenie wywarły wybuchy, które imitowały ostrzał z niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”. Rekonstrukcje walk poprzedzało odczytanie opisu naocznego świadka, potem zaś towarzyszył im komentarz lektora. Goście byli też częstowani grochówką z kuchni polowej. – Przez ostatnie trzy lata rekonstrukcje walk o Westerplatte organizowaliśmy 1 września o świcie. Teraz nieco zmodyfikowaliśmy program. W rocznicę wybuchu wojny  przygotowaliśmy grę terenową dla rodzin z dziećmi. Na uczestników czekają atrakcyjne pamiątki, między innymi unikatowe widokówki przedstawiające okręt ORP „Grom” – tłumaczy kmdr ppor. Draga.


Spektakl na Westerplatte zorganizowały wspólnie Muzeum II Wojny Światowej, Fundacja Invenire Salvum, zaś honorowym patronatem objął go prezydent Gdańska.

Obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte była pierwszą bitwą drugiej wojny światowej. 1 września 1939 roku, kilkanaście minut przed piątą rano, placówka została ostrzelana przez pancernik „Schleswig-Holstein”. Chwilę potem do szturmu przystąpiły niemieckie oddziały. Atak został jednak odparty. Licząca nieco ponad 200 żołnierzy polska załoga miała się bronić przez sześć godzin. Ostatecznie walki o Westerplatte trwały siedem dni. Zaciekły opór wzbudził szacunek nawet u Niemców. W dowód uznania pozwolili oni, by dowódca polskich żołnierzy, mjr Henryk Sucharski, nosił w niewoli szablę. Wśród Polaków Westerplatte niemal natychmiast obrosło legendą. Stało się symbolem niezłomności polskich żołnierzy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowania czas zacząć
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jak wyszkolić pilota F-16?
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO na północnym szlaku
Hiszpański palimpsest
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Święto wojskowego sportu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Weterani i bokser „Master”
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Ogień w podziemiu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Psiakrew, harmata!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojsko inwestuje w Limanowej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, epilog
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cena wolności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO