moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piechocińskie święto

Żołnierze 1 Batalionu Piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej wzięli udział w uroczystościach na Podkarpaciu, gdzie oddali hołd swemu patronowi − podpułkownikowi dyplomowanemu Beniaminowi Kotarbie.


Żołnierze batalionu wzięli udział w obchodach 74. rocznicy walk 17 Pułku Piechoty (17pp) w wojnie obronnej 1939 roku. Uroczystości odbyły się w podkarpackiej wsi Borownica, w której prowadząc pułk do ataku poległ obecny patron batalionu podpułkownik dyplomowany Beniamin Kotarba.

W uroczystościach oprócz pocztu sztandarowego ze sztandarem 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wzięła udział kompania honorowa wystawiona przez 1 Kompanię, dowodzoną przez kapitana Przemysława Beczka, a także przedstawiciele wszystkich pododdziałów batalionu oraz pułkownik Zenon Brzuszko, zastępca dowódcy wielkopolskiej brygady.

Liczny udział parlamentarzystów, przedstawicieli władz lokalnych, instytucji wojskowych, szkół i okolicznych mieszkańców świadczy o szacunku społeczeństwa ziemi rzeszowskiej i przemyskiej dla poległych za jej wolność żołnierzy 17 pp.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców w miejscu śmierci ppłk. dypl. Kotarby. Następnie przedstawiciele rodzin oraz licznych instytucji województwa podkarpackiego uhonorowali pomnik mieszkańców Borownicy zamordowanych przez bandy Ukraińskiej Powstańczej Armii. Po mszy świętej w borownickim kościele uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie po apelu poległych i modlitwach za poległych żołnierzy 17 pp i 1 bpzmot ZRz złożono wieńce na grobie ppłk. dypl. Beniamina Kotarby.

Miłym zakończeniem uroczystości był pokaz grupy rekonstrukcyjnej „Zgrupowanie Żmija” oraz spotkanie plenerowe zorganizowane przez Nadleśnictwo Bircza. Przed powrotem do Międzyrzecza żołnierze 1 bpzmot ZRz wysłuchali interesującego wykładu dr Jerzego Majki – autora monografii 17 pp.

Znakomita organizacja uroczystości w Borownicy jest przede wszystkim zasługą wójta gminy Bircza pana Józefa Żydownika wspieranego przez przewodniczącego rady gminy pana Wojciecha Bobowskiego oraz pana płk dypl. w stanie spoczynku Józefa Mroczki – byłego dowódcy 17 Pułku Zmechanizowanego w Międzyrzeczu i honorowego prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Rzeszowie.

W przeddzień uroczystości żołnierze 1 bpzmot ZRz dzięki pomocy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa zwiedzali Twierdzę Przemyśl, odwiedzili Ośrodek Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Bircza i Zaporę w Solinie. We wszystkich odwiedzanych miejscach i instytucjach wizyta batalionu spotkała się z zainteresowaniem i serdecznym przyjęciem.

Przed wyjazdem na Podkarpacie, żołnierze 1 bpzmot ZRz uczcili swoje święto w czasie uroczystego apelu w Międzyrzeczu. Generał brygady Rajmund T. Andrzejczak oraz podpułkownik Michał Kuraczyk − dowódca batalionu, wyróżnili najlepszych żołnierzy nagrodami rzeczowymi.

1 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej to kolejny pododdział wielkopolskiej brygady, który swoje święto obchodzi zarówno w garnizonie, jak i w miejscowości, z którą jest związany pod względem historycznym.

Źródło: ppłk Michał Kuraczyk

PZ

autor zdjęć: st. chor. Jarosław Kubacik

dodaj komentarz

komentarze


Wojna o porządek świata
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Ślubowanie kadetów OPW
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Eurofightery znowu w Polsce
Śnieg może być groźną bronią
Szef MON-u w Brukseli
Lista trupich główek
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Invictus w zimowym stylu
W rezerwie pasywnej będą oceny
Bruksela przed szczytem
Cud w Trewirze
Spadochroniarze na Podlasiu
Lekcje z frontu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwszy skok
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Nowe śmigłowce kawalerii
Gwiazdy sportu dają lekcję
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Którą drogą do armii?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zamiana po włosku
Skromny początek wielkiej wojny
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Dobrowolsi – czas start!
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Offset dla „Wisły”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Abramsy pod dobrą opieką
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zielone światło dla Barbary
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zimowy sprawdzian podchorążych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO