moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gwardziści z USA będą ćwiczyć z Polakami

Za trzy tygodnie do Polski przyjedzie 28 żołnierzy Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych. Razem z 10 Brygadą ze Świętoszowa będą szkolić się przed wyjazdem do Afganistanu. Potem polskich i amerykańskich żołnierzy czeka sprawdzian w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.


Gwardziści z Illinois przyjadą do Świętoszowa na mniej więcej dwa tygodnie. – Na misji będą służyć w bazie Ghazni, za którą odpowiadają Polacy. Dzięki wspólnym ćwiczeniom przed wyjazdem żołnierze są lepiej zgrani, a blisko półroczna współpraca w Afganistanie przebiega o wiele sprawniej – wyjaśnia kpt. Justyna Balik z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, która będzie ćwiczyć z amerykańskimi żołnierzami.

Podczas XIV zmiany polskiego kontyngentu, która rozpocznie się za kilka tygodni, Amerykanie będą wspierać pracę sztabu dowództwa oraz doradzać Polakom m.in. w zarządzaniu i planowaniu. – Chcemy jak najlepiej przygotować się do tej współpracy, dlatego jeszcze zanim wylecimy, będziemy ćwiczyć między innymi procedury operacyjne i planistyczne – mówi płk Tomasz Biedziak, zastępca dowódcy polskiego kontyngentu.

Do zadań żołnierzy XIV zmiany będzie należało przygotowanie wojskowego sprzętu do powrotu z misji, dlatego razem z gwardzistami będą ćwiczyć także operacje przerzucania ludzi i sprzętu do kraju.

Po zakończeniu szkoleń Polacy z częścią amerykańskiego zespołu wyjadą do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Tam przejdą ostateczny sprawdzian pod kryptonimem „Bagram XIV”. Przez tydzień żołnierze będą musieli udowodnić, że potrafią ze sobą współpracować i są gotowi do prowadzenia działań w Ghazni. Podczas planowania wojskowych operacji będą korzystać m.in. z interaktywnego systemu komputerowego JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation).

To nie pierwsze takie polsko-amerykańskie spotkanie przed wyjazdem polskiego kontyngentu na XIV zmianę. – Wcześniej nasi żołnierze przez dwa tygodnie szkolili się w Fort Campbell w Kentucky, w czerwcu w niemieckim Wildflecken, a w sierpniu w amerykańskiej bazie w Grafenwoehr w Niemczech – wylicza kpt. Balik. Polacy mieli okazję nie tylko lepiej poznać amerykańskie systemy dowodzenia, ale też trenować obsługę nowoczesnego systemu CPOF (Command Post of the Future), wspomagającego dowodzenie i służącego do szybkiego przetwarzania i aktualizowania danych z pola walki. Będą na nim pracować także w Afganistanie.

Licząca około tysiąca żołnierzy XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie rozpocznie swoją misję pod koniec października. Jej główną siłę stanowić będą żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dowódcą XIV zmiany będzie gen. bryg. Cezary Podlasiński.

Współpraca Gwardii Narodowej stanu Illinois z polskim wojskiem trwa już 20 lat. Rozpoczęła się w 1993 roku, gdy Polacy przygotowywali się do wstąpienia do NATO. Od tego czasu amerykańscy gwardziści często przyjeżdżają na szkolenia do Polski, a nasi żołnierze jeżdżą do wojskowych baz w USA. Od kilku lat wojskowi z obu krajów ćwiczą razem także przed wyjazdem na misję do Afganistanu.

PG

autor zdjęć: Ilinois National Guard

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1379250360
Zobaczcie jak powinien "zachowywać się " NSR.
F9-66-6A-55

Starty na medal w short tracku, biegach narciarskich i snowboardzie
 
Najnowsze Abramsy dla polskiej armii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Atak na cyberpoligonie
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
„Popcorny” niemile widziane
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Kwalifikacja po raz szesnasty
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Lotnicy i Bayraktary z misją w Turcji
Zmiana warty w PKW Liban
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Dziki zachód na wschodzie II RP
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Turecki most nad Białą Lądecką
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Zmiany w prawie 2025
Zawiszacy na ratunek
Trump ogłasza złotą erę Ameryki
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Granice są po to, by je pokonywać
Siedząc na krawędzi
Czworonożny żandarm w Paryżu
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Olympus in Paris
Wielka gra interesów
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
„Ferie z WOT” po raz siódmy
Co może Europa?
Wojsko potrzebuje lotnisk
Wojsko wraca do Gorzowa
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Morze ruin, na których wyrosło życie
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Kluczowy partner
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Nie walczymy z powietrzem
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Rozgryźć Czarną Panterę
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Polska w gotowości
Rosomaki i Piranie
Symulator w nowej odsłonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO