moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstało Stowarzyszenie im. gen. Petelickiego

Agnieszka Petelicka, żona zmarłego generała Sławomira Petelickiego, chce pomagać byłym żołnierzom Wojsk Specjalnych i ich rodzinom oraz pielęgnować pamięć o mężu. Dzisiaj, w dniu urodzin twórcy GROM-u, oficjalnie rozpoczęło działalność stowarzyszenie. – To pośmiertny hołd oddany mojemu mężowi – mówiła.


Uroczysta inauguracja działalności Stowarzyszenia im. gen. Sławomira Petelickiego odbyła się w Akademii Obrony Narodowej. Twórcę Jednostki Wojskowej GROM wspominał między innymi jego wieloletni przyjaciel gen. Gromosław Czempiński: – To była nietuzinkowa postać, wierzę, że tylko ktoś tak zdecydowany i bezkompromisowy mógł stworzyć GROM – mówił.

Działalność Stowarzyszenia oficjalnie zainaugurowała Agnieszka Petelicka, żona generała. – Żył GROM-em, dla wielu żołnierzy był jak ojciec. Kiedy rozmawiam z jego przyjaciółmi, słyszę, że wciąż w uszach dźwięczy im motto „Siła i Honor” – mówiła wdowa. – To stowarzyszenie jest pośmiertnym hołdem, który mu składamy.


Do Stowarzyszenia należy już 15 osób, m.in. byli żołnierze GROM, przyjaciele i znajomi generała. Najbliższe plany organizacji to utworzenie funduszu dla byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych, prowadzenie terapii dla rodzin żołnierzy wyjeżdżających na misje, organizowanie szkoleń przygotowujących do świadczenia usług detektywistycznych czy ochroniarskich. Przyjaciele gen. Petelickiego planują  też m.in. zorganizować obóz historyczno-sportowy dla dzieci i młodzieży oraz grę uliczną „Śladami cichociemnych”.

Podczas inauguracji wręczono pamiątkowe statuetki Stowarzyszenia m.in. pośmiertnie ministrowi Krzysztofowi Kozłowskiemu, który pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych, gdy gen. Petelicki tworzył GROM; ministrowi Pawłowi Grasiowi, rzecznikowi rządu Donalda Tuska, który w 2007 roku przewodniczył Komisji ds. Służb Specjalnych, ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi oraz gen. bryg. Piotrowi Patalongowi, dowódcy Wojsk Specjalnych. Certyfikaty honorowego członkostwa  Stowarzyszenia otrzymali: płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u, płk Sławomir Berdychowski, dowódca jednostki AGAT, płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów, kmdr Dariusz Wichniarek, dowódca Formozy, oraz płk Mirosław Krupa, dowódca jednostki NIL. 

Stowarzyszenie im. gen. Petelickiego wspólnie z Aeroklubem Warszawskim  organizuje piknik lotniczy, który odbędzie się w sobotę i w niedzielę na warszawskim Lotnisku Babice. Poza pokazem kunsztu pilotów, wystawą samolotów historycznych i współczesnych, będzie można również zobaczyć desant żołnierzy Wojsk Specjalnych z samolotu CASA. Szczegółowy program uroczystości znajduje się na stronie: http://bemowo-on-air.com.pl

***

Gen. Petelicki od 1969 roku był oficerem wywiadu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Pracował w ambasadach PRL-u w Nowym Jorku i w Sztokholmie. W latach 1987–1988 był zastępcą naczelnika kontrwywiadu zagranicznego, potem przez rok doradcą ministra spraw zagranicznych i kierownikiem ochrony placówek. 13 lipca 1990 roku dzięki determinacji gen. Petelickiego powstała jednostka specjalna GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego). Żołnierze formacji zasłynęli operacjami m.in. na Haiti, Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Generał dowodził GROM-em do 1995 roku.

Potem na krótko został pełnomocnikiem ówczesnego premiera Włodzimierza Cimoszewicza ds. przestępczości zorganizowanej w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Ponownie został dowódcą GROM-u w grudniu 1997 roku. Po konflikcie z ówczesnym ministrem, koordynatorem ds. służb specjalnych Januszem Pałubickim, w 1999 roku został odwołany. Zarzucono mu m.in. złamanie ustawy o zamówieniach publicznych.

Wówczas też gen. Petelicki przeszedł w stan spoczynku i zajął się biznesem (m.in. w firmie Ernst and Young). Był też współwłaścicielem firmy Grupa Grom, zatrudniającej byłych żołnierzy GROM. 16 czerwca 2012 roku, jak później ustaliła prokuratura, generał zastrzelił się w garażu swojego domu. Miał 66 lat.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze

~Wiesław
1639472040
Dzień dobry, jestem z Golubia-Dobrzynia i zainteresowała mnie postać generała Sławomira Petelickiego i jednostki GROM, którą stworzył. Zakupiłem wszystkie książki, które wychwyciłem poprzez Internet mówiące o Generale i jednostce GROM. Z zawodu jestem bibliotekarzem od roku 1989 i do dzisiaj ten zawód wykonuję jako nauczyciel bibliotekarz. Będę bardzo zainteresowany każdą informacją o temacie wspomnianym powyżej. Służbę wojskową odbywałem w latach 1978-1980, i uzyskałem specjalizację saper-miner, wychodząc z wojska ze stopniem starszy kapral. Moim marzeniem jest zaprosić przedstawiciela jednostki GROM do swojego miasta na spotkanie przede wszystkim z młodzieżą. Z poważaniem i pozdrowieniem, Wiesław Dąbek
44-24-D6-3F

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Rakiety dla Jastrzębi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO na północnym szlaku
Wojsko inwestuje w Limanowej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Odstraszanie i obrona
Cena wolności
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Hiszpański palimpsest
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kurs z dzwonem
Weterani i bokser „Master”
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
Psiakrew, harmata!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO