moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żandarmi gotowi na nowe zagrożenia

Każdy dzień przynosi wyzwania. Dziś priorytetem są operacje antyterrorystyczne. Musimy być tak przygotowani, by zawsze wyprzedzać przeciwnika – mówi gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, komendant główny Żandarmerii Wojskowej, gospodarz Konferencji Szefów Policji Wojskowych NATO, która odbywa się w Krakowie.


Do Krakowa przyjechali przedstawiciele policji wojskowych z dwudziestu czterech państw. Jednym z tematów rozmów jest perspektywa rozwoju tych formacji w kontekście zmian, jakie zachodzą w samym Sojuszu Północnoatlantyckim.

Gen. dyw. Mirosław Rozmus: Jest o czym rozmawiać, bo każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Dziś priorytetem stają się operacje antyterrorystyczne. Trzeba przypomnieć, że kiedyś zagrożenie to nie istniało w takiej skali jak obecnie, a przeciwnik stosował inne metody walki. Odpowiadając na współczesne zagrożenia, trzeba właściwie kierować rozwojem policyjnych formacji wojskowych. Chodzi o to, byśmy zawsze byli tak przygotowani, aby wyprzedzać działania przeciwnika. Nie ma sytuacji szablonowych, często zderzamy się z nieprzewidywalnym scenariuszem. Nie tak dawno zaskoczyła nas np. informacja o ataku na bazę marynarki w Waszyngtonie.

Podobne konferencje szefów policji wojskowych odbywają się co roku. Jakie efekty przynoszą te spotkania?

Podczas obrad zapadają ważne decyzje. Wypracowywane są na przykład wspólne metody szkoleniowe. Pracujemy ponadto nad strategicznymi dokumentami, dlatego w naszej konferencji uczestniczą także szefowie centrów eksperckich NATO różnych specjalności. Polskie centrum eksperckie jest tu szczególnie ważne, bo zadaniem tej jednostki jest praca nad ujednolicaniem struktur policji wojskowych i nad dokumentami normatywnymi, które określają sposób działania żandarmerii w systemie narodowym i koalicyjnym. Efektem konferencji jest poza tym integracja sił, praca na rzecz wspólnych interesów – narodowych i koalicyjnych. Przygotowujemy się do działania w przypadku naruszenia integralności granic poszczególnych państw i zabezpieczenia wspólnych operacji NATO.
Podkreślenia wymaga również fakt, że tegoroczna konferencja jest największą w historii policji wojskowych NATO. Fakt ten świadczy o rosnącym znaczeniu policji wojskowych w międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa.

W konferencji uczestniczą także przedstawiciele międzynarodowego Dowództwa Europejskich Sił Żandarmerii. Polska od kilku miesięcy jest pełnoprawnym członkiem tej organizacji.

Europejskie Siły Żandarmerii to struktura, która przeznaczona jest do działania głównie na potrzeby Unii Europejskiej, NATO oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Składają się z sił policyjnych posiadających status militarny z Francji, Włoch, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Rumunii. W czerwcu do tego grona dołączyła także Polska. Pełne uznanie członkostwa Polski wymaga jeszcze ratyfikowania traktatu tej organizacji przez polski parlament i prezydenta. Prawdopodobnie ten proces legislacyjny zakończy się wiosną przyszłego roku.

Proszę opowiedzieć o zadaniach, jakie stoją przed polską Żandarmerią Wojskową.

W 2011 roku zakończyliśmy głęboką reformę naszej formacji. Przeprowadziliśmy zmiany w strukturze, zatrudnieniu, zmniejszając stan osobowy z przeszło 4500 żołnierzy do 2800 żołnierzy, zmieniliśmy też sposób działania i system dowodzenia.
Żandarmeria Wojskowa jest wyodrębnioną i wyspecjalizowaną formacją wchodzącą w skład Sił Zbrojnych RP, więc głównym naszym zadaniem jest zabezpieczanie przede wszystkim wojska i instytucji MON. Ze względu jednak na policyjny charakter, żandarmi mogą być powołani do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom. Taki podział stosowany jest na całym świecie. Czas, kiedy na Żandarmerię Wojskową patrzyliśmy wyłącznie przez pryzmat kontroli pojazdów i stanu trzeźwości, już minął. To tylko część z naszych obowiązków. Ważniejsze jest zabezpieczanie działań operacyjnych wojsk, utrzymanie dyscypliny, walka z przestępczością, a także udział w zapewnieniu bezpieczeństwa naszym obywatelom.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Wojna na detale
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Front przy biurku
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kadisz za bohaterów
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
SOR w Legionowie
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO