moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rezerwiści wyruszyli na poligon

Pierwsi trafili już do jednostek na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Przez dziesięć dni będą się szkolić m.in. z obsługi nowoczesnego sprzętu wojskowego. W pierwszych w tym roku, wrześniowych manewrach weźmie w sumie udział ponad 850 żołnierzy rezerwy.


Powołanie na wrześniowe ćwiczenia dostali byli żołnierze zawodowi oraz ci, którzy mają za sobą na przykład służbę zasadniczą. W sumie w jednostkach wojskowych stawić się musi 858 rezerwistów z trzech korpusów: oficerskiego, podoficerskiego i szeregowych zawodowych.

Po co żołnierzom takie ćwiczenia? – Rezerwiści muszą zachować zdolność bojową. Żeby nie stracili nabytych w wojsku umiejętności oraz mogli zdobyć nowe, muszą regularnie się szkolić – mówi płk Marek Orzechowski, szef Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP.

Gdzie będą się szkolić żołnierze rezerwy? Na przykład w 3 Batalionie Drogowo-Mostowym w Chełmnie i 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku. W tej ostatniej jednostce ćwiczenia zaczynają się już dzisiaj. – Trafiło do nas 36 żołnierzy, w tym 11 oficerów, 24 podoficerów i jeden szeregowy. Wszyscy znajdują się w składzie obsad stanowisk dowodzenia różnych szczebli. Już jutro wyjeżdżają na poligon drawski, by tam razem z żołnierzami wziąć udział w ćwiczeniu „Dragon 13” – tłumaczy kpt. Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy 15 Brygady.

200 innych żołnierzy rezerwy wojskowe ćwiczenia odbędzie w 15 Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia. – Będą to łącznościowcy, w tym m.in. obsługujący stacje i aparatownie. Kiedyś pracowali oni zazwyczaj na sprzęcie analogowym. Naszym zadaniem jest nauczyć ich obsługi nowoczesnego, cyfrowego sprzętu łączności – mówi mjr Wiesław Bednarski, szef sekcji personalnej 15 Brygady. Przez dziesięć dni żołnierze będą się więc szkolić w obsłudze m.in. aparatowni cyfrowych RWŁC 10-T, zintegrowanych węzłów teleinformatycznych ZWT KTSA Jaśmin, radiostacji Harris oraz wozów kablowych WWK 10C.

Za udział w dziesięciodniowych ćwiczeniach rezerwiści otrzymają wynagrodzenie: szeregowy – 700 zł, plutonowy – 837 zł, sierżant – 862 zł, a podporucznik – 1050 zł. Wojsko zapewni też umundurowanie, zakwaterowanie i wyżywienie. Wszystkim powołanym żołnierzom rezerwy przysługiwać będzie też zwrot kosztów dojazdu środkami komunikacji publicznej do jednostki oraz powrotu do miejsca zamieszkania. W przypadku, gdy powołany nie otrzyma od swojego pracodawcy wynagrodzenia za czas odbywania ćwiczeń, a jego zarobki są wyższe od należności z wojska, będzie mu przysługiwała rekompensata finansowa. Na czas ćwiczeń pracodawcy obowiązani są udzielić żołnierzowi urlopu.

Do końca roku obowiązkowe, dziesięciodniowe ćwiczenia odbędą się jeszcze trzy razy. W październiku trafi na nie 637 osób, w listopadzie – 1124, a w grudniu 24. Już teraz wojskowe komendy uzupełnień wysyłają zawiadomienia do rezerwistów, którzy jako drudzy trafią do wojska. – Według przepisów, żołnierze rezerwy powinni zostać powiadomieni o powołaniu co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem ćwiczeń. W praktyce jednak informujemy ich wcześniej, by mogli się przygotować – wyjaśnia ppłk Zbigniew Osada z Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP.

W sumie w ciągu czterech miesięcy wojsko przeszkoli ponad 2600 osób.

PG

autor zdjęć: arch. 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej

dodaj komentarz

komentarze

~Artur
1490086320
Mam pytanko dostałem wezwanie do wojska na ćwiczenia i czy jest taka opcja żebym dojezdzal do Chełmna do jednostki swoim samochodem codziennie ???? I w jakich godzinach są szkolenia??? Proszę o szybko odpowiedz
44-64-1C-50
~yyyyy
1397415600
A kto zapłaci składki emerytalne??? Pewno komendant WKU z własnej kieszeni, bo MON się wypiera. Dlaczego rezerwiści maja byś stratni???
4F-5A-5F-FE
~And
1379527980
" Powołanie na wrześniowe ćwiczenia dostali byli żołnierze zawodowi oraz ci, którzy mają za sobą na przykład służbę zasadniczą." Czy można dostać powołanie na ćwiczenia rezerwy bez odbytej służby zasadniczej ?
B3-CC-C7-26

Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ogień w podziemiu
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojsko inwestuje w Limanowej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto wojskowego sportu
Barwy walki
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO