moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Natowscy żandarmi będą się szkolić w Bydgoszczy

W Krakowie zakończyła się trzydniowa konferencja szefów policji wojskowych NATO. O efektach rozmów przedstawicieli 24 państw mówi płk Timothy Grubb, komendant Policji Wojskowej Kanady, przewodniczący krakowskiej debaty.


Jakie efekty przyniosło spotkanie najważniejszych żandarmów Sojuszu Północnoatlantyckiego?

płk Timothy Grubb: Konferencja była doskonałą okazją do spotkania wszystkich szefów wojskowych NATO i do dialogu z przedstawicielami krajów współpracujących z Sojuszem w ramach „Partnerstwa dla Pokoju”, a także państw o szczególnych relacjach, takich jak np. Australia. Debaty skoncentrowane były na problemach związanych z rozwojem nowych umiejętności i zdolności policji wojskowych oraz sposobu, w jaki powinniśmy szkolić swoje siły. Ważne były także rozmowy na temat przyszłości policji wojskowych, modyfikacji dokumentów normatywnych regulujących naszą pracę. Według mnie, spotkanie w Krakowie jest krokiem milowym dla przyszłości MP.

Czy prawdą jest, że konferencja okazała się szczególnie ważna dla Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy?

Rzeczywiście, rozwój bydgoskiego centrum był kluczowym tematem naszych rozmów. Podjęliśmy dzisiaj decyzję, że w centrum eksperckim NATO utworzony zostanie kurs dla podoficerów policji wojskowych. Taki kurs podniesie poziom wyszkolenia naszych żołnierzy. Będą mieli okazję do zapoznania się z doktrynami i procedurami policji wojskowych NATO. Dobre wyszkolenie podoficerów wpłynie na efektywne działanie tej formacji w całym Sojuszu. Kursy podoficerskie są zupełną nowością. Zdarzało się sporadycznie, że podoficerowie starsi uczyli się na kursach razem z oficerami, nie było to jednak rozwiązanie systemowe.
Rok temu szefowie MP w NATO zdecydowali, że w Bydgoszczy szkoleni będą także oficerowie. To ważne. Przez ostatnich 20 lat tego rodzaju szkolenia odbywały się w Niemczech w NATO School. A już za kilka dni szkolenie ruszy w Polsce.

Centrum w Bydgoszczy jest jednym z wielu ośrodków eksperckich NATO. Każda ma jednak inną specjalizację.

Sieć centrów eksperckich Sojuszu to nowa koncepcja. Jest ich w sumie 21, przy czym każdy zajmuje się inną dziedziną. W Hiszpanii jest np. centrum zajmujące się przeciwdziałaniu ładunkom wybuchowym. Najnowsze centrum powstanie natomiast we Włoszech. W Vicenzie znajduje się co prawda centrum eksperckie dotyczące polityki stabilizacyjnej, ale pracuje ono na potrzeby Unii Europejskiej. Rząd włoski zaproponował, że za pośrednictwem włoskich karabinierów utworzone zostanie drugie centrum działające dla NATO. Zajmie się ono działalnością stabilizacyjną policji wojskowych Sojuszu. Zadaniem kadry tego centrum będzie m.in. opracowanie doktryny, która określi zasady działań stabilizacyjnych podejmowanych przez oddziały żandarmeryjne. Chodzi o opisanie konkretnych mechanizmów: jak wspierać kraje pogrążone w kryzysie, kiedy wspierać lokalne siły policyjne, kiedy je zastępować albo tworzyć od nowa.

Jakie jeszcze funkcje, poza stabilizacyjną, powinny wypełniać formacje policji wojskowych?

Tak na dobrą sprawę, wojskowa policja ma wiele zadań. Od mediowania podczas konfliktów, kontrolowania ruchu drogowego, zabezpieczania przemieszczania się wojsk, aż po operacje mające na celu zabezpieczanie żołnierzy. Czasami wydaje mi się, że skrót „MP” od Military Police oznacza „multi purpose” (red. wielofunkcyjny). Przede wszystkim żandarmi powinni być elastyczni w swojej pracy. Pamiętajmy, że jesteśmy żołnierzami, którzy wykonują zadania policyjne.

Podczas krakowskiej konferencji przedstawiciele wszystkich państw zadecydowali o utworzeniu nowej grupy roboczej. Pracą zespołu pokieruje Dania. Jakie zadania ma on do wypełnienia?

Ustaliliśmy, że głównym zadaniem tego zespołu będzie wykonanie swego rodzaju przeglądu zdolności, jakie posiadają wojskowe policje w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Dopiero wtedy okaże się, gdzie są nowe, rozwijające się dziedziny i specjalności, z których korzystać może policja wojskowa. Wnioski doprowadzą do modyfikacji różnego rodzaju dokumentów, aż wreszcie do uaktualnienia doktryny mówiącej o działaniu MP.

Czy może pan podać przykład?

Coraz częściej mówi się o wykorzystywaniu przez MP urządzeń do badań biometrycznych. Koncentruje się teraz na tym policja wojskowa Kanady, Stanów Zjednoczonych i Holandii. Problem jednak w tym, że każdy z krajów dysponuje innymi wiadomościami i innymi możliwościami technicznymi. Kiedy przyjdzie się nam spotkać podczas jednej operacji może się okazać, że nie będziemy umieli dobrze współpracować. A przecież jako NATO powinniśmy działać razem, według tych samych procedur. Zadaniem powołanego zespołu będzie więc ujednolicenie sposobów działania i wskazanie braków w doktrynie.

Czy podczas obrad zapadły jeszcze jakieś ważne decyzje?

Postanowiliśmy, że następnym państwem wiodącym konferencji szefów Policji Wojskowych będą Niemcy. Obejmą oni dwuletnie przewodnictwo we wrześniu 2014 roku. W 2016 roku zastąpi ich Polska.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szarża „Dragona”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Święto stołecznego garnizonu
Na straży wschodniej flanki NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Italii, za wolność waszą i naszą
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO on Northern Track
NATO na północnym szlaku
Kadisz za bohaterów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO