moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Koniec spekulacji w sprawie wiceministra?

Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące podejrzenia przyjęcia korzyści przez wiceministra obrony narodowej gen. Waldemara Skrzypczaka – napisał dziennik.pl. – Nigdy w czasie służby w Wojsku Polskim i później pracy w Ministerstwie Obrony Narodowej nie przyjmowałem żadnych korzyści majątkowych – napisał w swoim oświadczeniu wiceminister Skrzypczak. Dodał też, że jest do dyspozycji prokuratury i liczy na sprawny przebieg postępowania.


– Śledztwo dotyczy podejrzenia popełniania przestępstwa z artykułu 228 paragraf 1 kodeksu karnego. Jest oparte na materiałach Służby Kontrwywiadu Wojskowego, które przekazała nam prokuratura wojskowa – mówi dziennikowi.pl rzecznik stołecznej prokuratury Dariusz Ślepokura.

Nie wiadomo, czego dotyczą zarzuty, które pod adresem gen. Skrzypczaka sformułowała Służba Kontrwywiadu Wojskowego. „DGP” pisze jedynie, że SKW jeszcze w kwietniu wysłała dwa zawiadomienia do prokuratury wojskowej.

– To dobra i oczekiwana decyzja prokuratury, która może doprowadzić do jednoznacznego wyjaśnienia spekulacji na temat wiceministra Skrzypczaka – komentuje Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON i dodaje, że postępowanie jest prowadzone w „w sprawie”. – Jakiekolwiek zarzuty wobec wiceministra nie zostały sformułowane – podkreśla Sońta.

Wiceminister obrony w wydanym przez siebie oświadczeniu podkreślił, że nigdy w czasie służby w Wojsku Polskim i później pracy w Ministerstwie Obrony Narodowej nie przyjmował żadnych korzyści majątkowych. – Jestem do pełnej dyspozycji prokuratury i liczę na sprawny przebieg postępowania – dodał.

Gen. Skrzypczak poinformował także, że 20 września 2013 roku złożył odwołanie do Prezesa Rady Ministrów od decyzji Służby Kontrwywiadu Wojskowego o odmowie wydania mu poświadczenia bezpieczeństwa.

– Dobrze, że sprawa trafiła do prokuratury. To kończy okres „rozgrywania” polityków przez służby. Szkoda tylko, że postępowanie będzie tajnie. Gdyby było jawne, może opinia publiczna dowiedziałaby się, kto rozsiewa zarzuty. Możliwe, że okazałoby się, że są to osoby, w których interesie jest wyeliminowanie generała z procesu zakupów wojskowych, na przykład lobbyści – mówi rozmówca polski-zbrojnej.pl wysoki urzędnik resortu obrony.

Dariusz Seliga, poseł PiS z Komisji Obrony Narodowej, jest zdania, że cała sprawa świadczy o nieudolności służb, które powinny chronić urzędników zajmujących tak ważne dla państwa stanowiska jak gen. Skrzypczak. – Tymczasem mamy tu do czynienia z jakąś dziwną i niezrozumiałą rozgrywką – mówi.

– Minister obrony narodowej nie otrzymał jeszcze żadnych dokumentów z prokuratury. Na ich podstawie lub na podstawie wyników postępowania będzie podejmować decyzje – mówi Sońta.

W piątek Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że premier Donald Tusk wszczął procedurę odwołania gen. bryg. Janusza Noska ze stanowiska szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Powodów tej decyzji nie podano. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby odwołać szefa SKW, premier musi uzyskać opinię w tej sprawie zarówno sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, jak i Kolegium ds. Służb Specjalnych.

Oświadczenie wiceministra obrony Waldemara Skrzypczaka

Z zadowoleniem przyjąłem decyzję prokuratury o wszczęciu postępowania w sprawie domniemanych podejrzeń wokół mojej osoby. Jestem do pełnej dyspozycji prokuratury i liczę na sprawny przebieg postępowania.

Oświadczam, że nigdy w czasie służby w Wojsku Polskim i później pracy w Ministerstwie Obrony Narodowej nie przyjmowałem żadnych korzyści majątkowych. Moje działania w każdej roli zawsze miały na celu dobro Sił Zbrojnych.

Jednocześnie informuję, że 20 września 2013 r. złożyłem odwołanie do Prezesa Rady Ministrów od decyzji Służby Kontrwywiadu Wojskowego o odmowie wydania mi poświadczenia bezpieczeństwa.

Waldemar Skrzypczak
podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej
PZ

autor zdjęć: Krzysztof Wojciewski

dodaj komentarz

komentarze

~TOM
1381266180
Panie Generale prawda zwycięży. Pan zwycięży bo robi to dla POLSKI.
BA-06-1E-73
~Ja
1380558000
POWODZENIA GENERALE! Trzymam kciuki!
75-25-BC-30
~17wbz
1380273960
Wielki szacunek Panie generale - pomimo próby oczernień wyjdzie Pan z tego obronną ręką, bo prawda jest tylko jedna - NIEWINNY!!
CD-B4-1B-56

Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
 
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Nauka kruszenia lodu
Reforma administracji wojskowej
Lekcja wojska od górali
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
W jedynym słusznym kierunku
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Afganistan. Czas wracać do domu
F-16 lecą na Litwę
Aktywność migrantów powoli spada
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Mielec wraca do odrzutowców
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
„Tumak ’21” na finiszu
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Orlik po raz dziesiąty
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
W BBN o sytuacji na granicy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
35 medali wojskowych pływaków
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
SOMA dla specjalsów
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Dodatek specjalny za ochronę granicy
W Sejmie o kondycji PGZ
Niespokojna granica
Bryza na południowej flance
„Murem za polskim mundurem”
Harduny dla strażaków?
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Legioniści wkraczają do Warszawy
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Zespół NATO na bojowo
Oczy na wschodnią flankę
Paczki świąteczne od PGZ
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Niemiec z Goździkiem
Sojusznicze wsparcie na granicy
Śladem „białych kurierów”
Nastał dzień krwi i chwały…
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Święto żołnierzy artylerii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO