moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zakończyło się ćwiczenie „Dragon-13”

– Ćwiczenie potwierdziło słuszność zastosowanych rozwiązań i pokazało, że Wojska Lądowe są w stanie realizować zadania na wysokim poziomie – stwierdził generał broni Zbigniew Głowienka w czasie przeprowadzonego 26 września uroczystego apelu z okazji zakończenia ćwiczenia „Dragon-13”.


Od 22 do 26 września poligon w Drawsku Pomorskim był główną areną zmagań prowadzonych w ramach największego i najważniejszego w tym roku przedsięwzięcia szkoleniowego jednostek i Dowództwa Wojsk Lądowych.

Jednym z głównych celów „Dragona-13” było sprawdzenie przygotowania biorących w nim udział stanowisk dowodzenia do planowania, organizowania i prowadzenia działań w ramach sojuszniczej, połączonej operacji obronnej na terenie kraju. Jak zaznaczył generał Głowienka, w rezultacie intensywnych działań operacyjnych oraz dużego zaangażowania operacyjnego, założone cele zostały osiągnięte.

– Tak na gorąco, jeszcze przed przeprowadzeniem wnikliwej analizy dokumentacji ćwiczenia należy stwierdzić, że wszystkie systemy walki zostały zgrane prawidłowo – stwierdził dowódca Wojsk Lądowych. Generał podkreślił również wysoki poziom przygotowania oraz duże umiejętności dowódców poszczególnych szczebli jednocześnie dziękując wszystkim uczestnikom za wykazany profesjonalizm i zaangażowanie.

– Ćwiczenie potwierdziło słuszność zastosowanych rozwiązań i pokazało, że Wojska Lądowe są w stanie realizować zadania na wysokim poziomie – z nieskrywaną satysfakcją stwierdził generał.
W czasie uroczystości, oprócz słów podziękowania i uznania od dowódcy Wojsk Lądowych, żołnierze otrzymali również medale. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył: złotym medalem „Za Długoletnią Służbę” pułkownika Adama Trzeciaka, srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę” – pułkownika Krzysztofa Króla, pułkownika Mirosława Szweda, pułkownika Bogdana Kulę, pułkownika Jarosława Kraszewskiego, pułkownika Andrzeja Niekrasza, pułkownika Piotra Oleszczaka oraz majora Dariusza Grochalę.

Za wzorową służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym poza granicami państwa, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył: Gwiazdą Iraku – pułkownika Piotra Oleszczaka, Gwiazdą Afganistanu – kapitana Marcela Podhorodeckiego.

Za długoletnią, wzorową służbę i pracę w Wojsku Polskim oraz za zasługi położone
w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej, minister obrony narodowej nadał złoty medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” pułkownikowi Andrzejowi Niekraszowi. Srebrny medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” otrzymał starszy chorąży Adam Neumann.

Tegoroczny „Dragon” (ćwiczenie odbywało się co 2 lata) był wyjątkowy nie tylko ze względu na formę dowódczo-sztabową. Był również ostatnim tak dużym ćwiczeniem przed przeformowaniem Dowództwa Wojsk Lądowych, o czym także wspomniał generał Głowienka w czasie apelu. Z tej okazji dowódca wręczył odznaczenia oraz podziękował przedstawicielom lokalnych władz samorządowych i zaprzyjaźnionych instytucji za wieloletnią współpracę z Wojskami Lądowymi, a także za nieocenioną pomoc w realizacji niezliczonych przedsięwzięć szkoleniowych na terenie drawskiego poligonu.

Nadane przez ministra obrony narodowej złote medale „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” z rąk generała Głowienki otrzymali: starosta Powiatu Drawskiego pan Stanisław Cybula, burmistrz Drawska Pomorskiego pan Zbigniew Ptak, burmistrz Kalisza Pomorskiego pan Michał Hypki, komendant powiatowy Policji w Drawsku Pomorskim młodszy inspektor Jarosław Smolarek oraz komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim brygadier Zbigniew Kwiatkowski.

Źródło: mjr Michał Romańczuk/Zespół Prasowo-Informacyjny Ćwiczenia

PZ

autor zdjęć: mjr Michał Romańczuk/Zespół Prasowo-Informacyjny Ćwiczenia

dodaj komentarz

komentarze


Offset dla „Wisły”
 
Nowoczesna łączność dla armii
Rakietowy szach
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Cud w Trewirze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Eurofightery znowu w Polsce
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowy szef CWCR
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwszy skok
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Tajna misja polskiej agentki
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Którą drogą do armii?
Lekcje z frontu
Mocny sygnał od NATO
Polska przystań brytyjskich jeńców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Bruksela przed szczytem
Invictus w zimowym stylu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Śnieg może być groźną bronią
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Liban uznany za strefę działań wojennych
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojenny bohater na szubienicy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Skromny początek wielkiej wojny
Roszady personalne w PGZ-ecie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szef MON-u w Brukseli
Podwójny Półmaraton Komandosa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zielone światło dla Barbary
„Avenger” na Monte Cassino
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO