moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Elewi przysięgali ojczyźnie

Żołnierze III turnusu służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych 27 września 2013 roku złożyli uroczystą przysięgę wojskową na sztandar toruńskiego Centrum w obecności przedstawicieli Dowództwa Wojsk Lądowych, zaproszonych gości i swoich najbliższych. Dla 338 szeregowych elewów i ich rodzin był to długo oczekiwany dzień.


Służbę wojskową rozpoczęli niespełna cztery tygodnie temu. Szeregowi elewi, wśród których służbę przygotowawczą odbywa 67 kobiet, przez ostatnie dni z ogromną determinacją doskonalili swe umiejętności, aby wypaść perfekcyjnie w oczach swoich bliskich oraz przełożonych.  

Dla żołnierzy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia imienia generała Józefa Bema w Toruniu piątkowy uroczysty apel z okazji złożenia przysięgi wojskowej miał wyjątkowy charakter. Młodzi żołnierze wypowiedzieli słowa roty przysięgi w obecności szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Wojsk Lądowych, pułkownika Jarosława Kraszewskiego.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz miasta Torunia z zastępcą prezydenta miasta Torunia panem Ludwikiem Szubą na czele. Tradycyjnie już obecni byli dowódcy jednostek wojskowych garnizonu, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych miasta oraz duchowieństwo wojskowe.

Rotę przysięgi wojskowej przyjął od żołnierzy komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia pułkownik Aureliusz Chyleński. Zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar dostąpili żołnierze, którzy podczas intensywnego szkolenia podstawowego wyróżnili się szczególnie wysokimi wynikami i umiejętnościami: szeregowi elewi Paweł Czyżak, Agata Intrys, Mariusz Iwanicki i Marcin Stefanowski. Błogosławieństwa na dalszą służbę udzielili nowo zaprzysiężonym żołnierzom dziekan Wojsk Lądowych ks. płk Karczewski oraz ks. por. Mirosław Kuczyński.

Komendant Centrum wręczył pisma gratulacyjne rodzicom wyróżnionych żołnierzy. Ponadto czternastu nowo zaprzysiężonym elewom za trud wysiłek i osiągnięcia uzyskane w pierwszym okresie szkolenia przyznano nagrodę uznaniową.

– Elewi! Przyjmijcie serdeczne gratulacje w związku z wejściem do naszej wojskowej rodziny. Pamiętajcie jednak, że armia, której staliście się przed chwilą pełnoprawnymi członkami, wiele od was oczekuje – zwrócił się do młodych adeptów sztuki wojskowej płk Jarosław Kraszewski. „W imieniu Dowódcy Wojsk Lądowych oraz swoim własnym – życzę wszystkim elewom zrealizowania ambitnych planów, powodzenia na egzaminach podsumowujących przeszkolenie wojskowe, a także szczęścia i samych pozytywnych doświadczeń w życiu osobistym i rodzinnym.

– Nie każdy może dostąpić zaszczytu złożenia przysięgi wierności i męstwa na sztandar, nie każdy będzie mógł się sprawdzić w trudnej i odpowiedzialnej roli, jaką jest służba przygotowawcza do Narodowych Sił Rezerwowych – podkreślała, przemawiająca w imieniu zaprzysiężonych, szeregowy elew Katarzyna Kowalska. – W tym uroczystym dniu, na ręce Pana Pułkownika chciałabym złożyć serdeczne podziękowania dla wszystkich przełożonych, kadry dydaktycznej i wychowawczej. Za wszelką przychylność i okazane zrozumienie serdecznie dziękujemy – dodała szeregowa. 

Przysięgę zakończyła defilada pododdziałów biorących udział w uroczystości. Przed wyjazdem na pierwszą przepustkę do rodzinnych domów żołnierze na stołówce wojskowej spożyli wspólny żołnierski obiad w obecności zaproszonych gości. Toruńska przysięga była również okazją do promocji wojska. Pokaz sprzętu wojskowego, który na co dzień jest wykorzystywany do procesu szkolenia, wzbudził duże zainteresowanie wśród licznie przybyłych gości. Profesjonalnie przygotowany punkt informacyjny, który wystawiła Wojskowa Komenda Uzupełnień, przyciągnął wielu młodych ludzi, którzy swoją przyszłość chcieliby związać z mundurem i zasilić szeregi Narodowych Sił Rezerwowych.

Źródło: kpt. Tomasz Kisiel

PZ

autor zdjęć: Arch. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

dodaj komentarz

komentarze


Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
Ślubowanie kadetów OPW
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Śnieg może być groźną bronią
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lista trupich główek
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Dobrowolsi – czas start!
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowe śmigłowce kawalerii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rakietowy szach
Zielone światło dla Barbary
Szef MON-u w Brukseli
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lekcje z frontu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Bruksela przed szczytem
Nowy szef CWCR
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zamiana po włosku
W rezerwie pasywnej będą oceny
Eurofightery znowu w Polsce
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Invictus w zimowym stylu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Spadochroniarze na Podlasiu
Cud w Trewirze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Abramsy pod dobrą opieką
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Mocny sygnał od NATO
Skromny początek wielkiej wojny
Będą kolejne „Daglezje-P”
„Avenger” na Monte Cassino
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Offset dla „Wisły”
Wojna o porządek świata
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwszy skok
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO