moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wrocławscy elewi złożyli przysięgę

27 września 2013 roku w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu odbył się uroczysty apel z okazji złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.


Na terenie wrocławskiego Centrum Szkolenia przybyłych gości powitał komendant Centrum, pułkownik Andrzej Dutka. Swoją obecnością zaszczycili nas goście honorowi, przyjaciele i sympatycy inżynierii wojskowej, przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych Wrocławia, reprezentanci władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich oraz kombatanci.  
 
W murach jednostki gościli m.in.: szef Oddziału Szkolnictwa Wojskowego pułkownik Zbigniew Błażewicz, były komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Inżynierii Wojskowej generał Józef Rzemień, doradca wojewody dolnośląskiego – pani Anna Wróbel, przedstawiciel prezydenta Wrocławia – pułkownik Ireneusz Kaźmierski.

Wokół placu apelowego zgromadziły się również tłumy szczególnych gości, a mianowicie bardzo licznie przybyłe rodziny wraz z przyjaciółmi i znajomymi przysięgających żołnierzy. W uroczystości, w ramach Dnia Otwartego Koszar, uczestniczyły również przedszkolaki oraz uczniowie wrocławskich szkół, którzy mieli okazję zapoznać się z wrocławskim Centrum od wewnątrz.

– Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To nie tylko uroczystość i nie tylko słowa. Przede wszystkim jest to akt ślubowania, wyraz Waszego patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Dumnie nosząc mundur z biało-czerwoną flagą każdego dnia należy godnie reprezentować wartości oraz ideały, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków – tymi słowami zwrócił się do naszych najmłodszych służbą kolegów i koleżanek pułkownik Andrzej Dutka. – W tak uroczystym dniu życzę Wam pomyślności i zadowolenia w służbie, a także satysfakcji z dobrze wypełnianego obowiązku żołnierskiego. Życzę również, aby najlepsi z Was zrealizowali swoje marzenia i otrzymali przydziały służbowe w Narodowych Siłach Rezerwowych, a w przyszłości zostali żołnierzami zawodowymi – dodał.

Na komendę dowódcy uroczystości majora Grzegorza Wincka, komendanta Ośrodka Szkolenia Podstawowego, przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy oraz delegacja żołnierzy wyróżnionych złożeniem przysięgi wojskowej na sztandar w składzie: szeregowy elew Norbert Barski, szeregowy elew Kewin Kowalski, szeregowy elew Dawid Sadowski, szeregowy elew Łukasz Rybak.

„Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…” – rozległ się głos 284 żołnierzy służby przygotowawczej, wypowiadających słowa przysięgi wojskowej.  Składającym ślubowanie błogosławieństwa udzielili wspólnie ewangelicki dziekan Wojsk Lądowych, ksiądz podpułkownik Sławomir Fonfara oraz kapelan wrocławskiego Centrum, ksiądz major Marcin Kwiatkowski.

– My rodzice, jesteśmy z Was dumni! – te wyjątkowe słowa padły w trakcie uroczystości z ust pana Mirosława Stawskiego, który zabrał głos w imieniu wszystkich rodziców. – Pragnę serdecznie podziękować dowódcom i wychowawcom za cierpliwość i zaangażowanie włożone w  wyszkolenie naszych synów i córek.

– Mamy świadomość, że droga, którą wybraliśmy nie zawsze będzie łatwa i przyjemna, czeka nas zapewne wiele trudu i pracy, ale chcę w imieniu koleżanek i kolegów zadeklarować nasze poświęcenie i chęć rozwoju w zgłębianiu naszych wojskowych pasji. Otworzyliśmy nowy rozdział naszego życia! – mówił szeregowy elew Piotr Konieczny, który zabrał głos w imieniu bohaterów dzisiejszego, wojskowego święta.

Zgodnie z Rozkazem Komendanta Centrum, za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych oraz wysokie wyniki w szkoleniu i dyscyplinie, listem gratulacyjnym wyróżnieni zostali:
szeregowy elew Anna Dziuk, szeregowy elew Katarzyna Nowak, szeregowy elew Piotr Konieczny, szeregowy elew Wojciech Gaida, szeregowy elew Adrian Dymowski, szeregowy elew Mariusz Kowalczyk.Cała szóstka wystąpiła przed front szyku, gdzie w obecności swoich rodziców odebrała wyróżnienie.

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów oraz najnowocześniejszego sprzętu wykorzystywanego do szkolenia, znajdującego się w wyposażeniu wrocławskiego Centrum, na czele której przemaszerowała kompania honorowa pod dowództwem podporucznika Macieja Perlaka, wystawiona przez batalion zabezpieczenia. Maszerującym w defiladzie przygrywała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych na czele z kapelmistrzem majorem Mariuszem Dziubkiem.
 
Z chwilą podania ostatniej komendy rodziny ruszyły na plac apelowy. Żołnierze z dumą prezentowali się swoim najbliższym. Dla wszystkich była to chwila wyjątkowa, która na pewno na zawsze pozostanie w ich pamięci.

Źródło: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik

PZ

autor zdjęć: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik

dodaj komentarz

komentarze


Skromny początek wielkiej wojny
 
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Liban uznany za strefę działań wojennych
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Spadochroniarze na Podlasiu
Śnieg może być groźną bronią
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Będą kolejne „Daglezje-P”
Dobrowolsi – czas start!
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szef MON-u w Brukseli
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pierwszy skok
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zielone światło dla Barbary
Którą drogą do armii?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Offset dla „Wisły”
Zamiana po włosku
Nowe śmigłowce kawalerii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Bruksela przed szczytem
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Cud w Trewirze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowy szef CWCR
Ślubowanie kadetów OPW
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
W rezerwie pasywnej będą oceny
Abramsy pod dobrą opieką
Invictus w zimowym stylu
Eurofightery znowu w Polsce
Lekcje z frontu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Mocny sygnał od NATO
„Avenger” na Monte Cassino
Wojna o porządek świata
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rakietowy szach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO