W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu wyszkolenia operatorów radiostacji w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w działalności szkoleniowej wykorzystuje się obok radiostacji ich komputerowe symulatory.
Szkolenie z wykorzystaniem symulatorów odbywa się m.in. podczas zajęć z pracy na radiostacjach małej mocy Falcon II. Na początku są one realizowane na salach wykładowych z programowania i przygotowania radiostacji do pracy, a później na placu ćwiczeń. Celem tych zajęć jest m.in. nauczyć przygotowania radiostacji RF 5800H MP do pracy FIX, ALE oraz HOP, 3G. Szkolenie odbywa się na symulatorach radiostacji RF 5800 H-MP z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.
Na kursach specjalistycznych operatorów radiostacji typu AN/PRC-117F i AN/PRC-152, którego celem jest m.in. nauczyć przeznaczenia i możliwości eksploatacyjnych oraz programowania tych radiostacji szkolenie też realizowane jest w oparciu o symulatory. W podsumowaniu podczas zajęć programowych w zegrzyńskim Centrum wykorzystuje się następujące komputerowe symulatory radiostacji: R-3501, TRC-9200/RRC-9200, AN/PRC-138, RF-5800H-MP, RF-5800 M-MP, AN/PRC-117F, AN/PRC-152 i RRC-9211.
Żołnierze szkolący się w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbywają szkolenie obok radiostacji, na symulatorach, co obniża koszty prowadzenia zajęć, zużycie radiostacji oraz zwiększa ich dostępność. Ponadto takie szkolenie powoduje zwiększenie zainteresowania wśród słuchaczy, dostosowanie prędkości nauki do swoich indywidualnych predyspozycji oraz pogłębienie znajomości języka angielskiego.
Łącznie w zegrzyńskim Centrum w pierwszym półroczu przeszkolono prawie 3000 słuchaczy w ramach kursów specjalistycznych dla żołnierzy zawodowych i pracowników wojska na potrzeby Polskich Kontyngentów Wojskowych, w ramach kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych na potrzeby Szkoły Podoficerskiej WL, kursów kwalifikacyjnych i Studium Oficerskiego na potrzeby WSOWL, podchorążych WAT oraz służby przygotowawczej do NSR.
Źródło: kpt. Krzysztof Baran
autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran
komentarze